Mokyklose trūksta mokytojų, jauni pedagogai dėl menkų atlyginimų palieka klases ir mieliau renkasi geriau apmokamą darbą. Ar valdžios ketinimas nuo rugsėjo pirmosios 15 proc. padidinti atlyginimus sulaikys specialistus mokykloje?
Lėšų skyrė studijoms
Birutė ir Žilvinas Damijonaičiai – šeimyninis pedagogų duetas. Žmona, chemikė, mokslo metus pradės "Purienų" vidurinėje mokykloje, o geografiją dėstantis vyras skubės į Kalniečių vidurinę. Vasarą keturių asmenų šeima praleido savo namuose Rumšiškėse, kur gyvena su Birutės tėvais.
Tėvai ir dvi dukros pakeliavo po Lietuvą, kelioms dienoms buvo išsirengę prie ežero. Didesnių kelionių Damijonaičiai neplanavo – to neleido piniginė. Užuot pramogavę, dalį nelengvai uždirbamų pinigų sutuoktiniai nutarė skirti Žilvino mokslams: vyras rugsėjį pradeda mokytis M.Romerio universiteto magistrantūroje.
Studijuodamas švietimo įstaigų administravimą už pusantrų metų studijas mokės 7,5 tūkst. litų. Žmona juokauja, kad eilė tokiai prabangai ateis ir jai. Kelias praėjusias vasaras Žilvinas uždarbiavo užsienyje, o šiemet darbo atsisakė dėl būsimųjų studijų.
Tęsia šeimos tradicijas
"Niekur iš mokyklos nesirengiame bėgti. Nors ir nelengva, jau pripratome ir nieko geresnio tikrai nerasime", – geros nuotaikos prieš rugsėjo pirmąją nestokoja sutuoktiniai.
28-erių Birutė savo pedagoginę karjerą pradėjo prieš šešerius metus, o Žilvinas mokykloje dirba vienuolika metų. Mokytojo duonos vyras ragavo dar būdamas studentu.
"Kiti kurso draugai dar studijuodami neslėpė, kad jiems reikia tik diplomo. Mokykla jų niekada neviliojo. O aš žinojau, ko noriu ir pašaukimu kol kas nenusivyliau", – savo profesijai komplimentų negaili Birutė. Pedagogo pašaukimas buvo svarbus tik menkai daliai jos bendramokslių: iš 20 kurso draugų šiandien mokytojauja gal keturi. Didesniais atlyginimais džiaugiasi ir pedagogais netapę Žilvino studijų bičiuliai.
Damijonaičiai žino, kad dirbdami kokioje nors firmoje ar įstaigoje uždirbtų daugiau. Tačiau, sako sutuoktiniai, kažkas juk turi mokyti vaikus.
"Abu būdami mokytojais vienas ant kito nepykstame, kad mažai uždirbame. Esu iš pedagogų šeimos, geografiją dėsto ir brolis. Tarsi savaime buvo aišku, kad ir aš turiu pasekti jų pavyzdžiu", – geros nuotaikos nestokoja Žilvinas.
Dukrai nupirks smuiką
Ž.Damijonaičiui suteikta mokytojo metodininko kategorija, o jo žmona – vyresnioji mokytoja. Pernai 32 metų vyro atlyginimas buvo per 2000 litų, o chemikės žmonos – keliais šimtais mažesnis.
Sutuoktiniai tiki, kad, nuo rugsėjo 15 proc. pakėlus atlyginimus, šeimos biudžetas padidės. Labiausiai to laukia antraklasė dukra Gabija, kuriai, lankančiai muzikos mokyklą, tėvai pažadėjo nupirkti smuiką. Pradinukė pasigyrė, kad eidama į mokyklą pasipuoš nauja uniforma.
Trimetės darželinukės Eglutės poreikiai – kol kas kuklūs, ją tėvai, kaip ir pernai, vežios į Kaune esantį darželį.
Naujiesiems mokslo metams rengiasi ir simpatiškoji mergaičių mama: "Drabužiams daug pinigų niekada neskiriu, bet pirmajai mokslo metų dienai visada įsigyju ką nors puošnesnio. Noriu, kad vaikai mane matytų pasitempusią ir šį rugsėjį."
Jauni specialistai nevertinami
Dainavos vidurinės mokyklos anglistė Greta Jonaitienė per vasarą labiausiai pasiilgo savo auklėtinių šeštokų. Jie išdykę, bet jauna pedagogė su jais gerai sutaria ir džiaugiasi, kad per atostogas daugelis elektroniniu paštu jai rašė laiškus.
Rugsėjo 1-osios skambutis į pamokas mokytoją Gretą kvies dar tik trečią rugsėjį. Klaipėdos universiteto absolventė nemano, kad mokykloje ji – atsitiktinė viešnia. Darbas patinka, vaikai ją myli, tad ieškoti kitokios veiklos neketina. Tiesa, 25 metų moteris neslepia, kad studijų metais jos profesinės ambicijos nebuvo susijusios su mokykla.
"Pedagogika neviliojo, gavusi diplomą svajojau visai kitur kelti sparnus. Bet atlikdama praktiką mokykloje turėjau labai gerą vadovę. Ji ir paskatino būti pedagoge. Paklausiau kūrybingos mokytojos ir nesigailiu", – karjeros pradžią prisimena G.Jonaitienė.
Dainavos vidurinėje mokykloje jaunų mokytojų nedaug ir Gretai būtų smagiau, jei kolektyve jų netrūktų.
"Nesmerkių jaunų specialistų. Atėjęs iš universiteto ir dar neturėdamas aukštos kvalifikacijos mokykloje gauni minimalų atlyginimą. Kad galėtum apsiginti kategoriją ir tikėtis didesnio užmokesčio, privalai išdirbti ketverius metus. Ar kas pagalvoja, kaip jaunam žmogui išgyventi iki to laiko?" – keista švietimo valdininkų numatyta tvarka mokytojai nesuprantama.
Rūpestis – grąžinti paskolą
Praėjusiais mokslo metais, nors ir turėdama nemažai pamokų, Greta už darbą per mėnesį negavo 1500 litų. Ji turi vilčių, kad šiemet uždirbs daugiau, bet, kadangi neturi kvalifikacinės kategorijos, kažko ypatingo nesitiki. G.Jonaitienė norėtų anglų kalbą dėstyti keliose mokyklose. Jėgų ir laiko užtektų, bet mokytojui to neleidžiama. Jis tegali turėti ne daugiau kaip 36 pamokas.
Greta ir jos vyras Ainaras – klaipėdiečai. Gal jauna specialistė ir būtų likusi dirbti uostamiestyje, jei vyras, Karo akademijos absolventas, nebūtų gavęs paskyrimo į Kauną. Jauna šeima, iš banko pasiėmusi paskolą, Kaune įsigijo būstą ir mano, kad šaknis čia įleido ilgam.
"Dabar visi mūsų pinigėliai skiriami paskolai padengti, tad apie keliones ar kitokias pramogas kol kas negalvojame. Bet nesiskundžiu. Visos mano atostogos prabėgo pajūryje, tėvų namuose. Prisimaudžiau jūroje, perskaičiau nemažai knygų. Nusipirkau ir specialybės literatūros. Jaučiuosi neblogai pailsėjusi", – linksmai apie prabėgusias atostogas kalbėjo pedagogė.
Apie mokyklinius rūpesčius anglistė gali pasikalbėti tik su trimis kurso draugėmis. Tiek jų iš 23 bendramokslių pasirinko darbą mokykloje.
Netiki pažadais
"Pilėnų" vidurinės mokyklos informatikos mokytojas Vytautas Boska prieš kiekvieną rugsėjo pirmąją pasako sau: "Viskas, tai bus paskutiniai metai mokykloje. Kitąmet jau tikrai dirbsiu kitur." Tačiau pasibaigia darbymetis, vyras per atostogas pailsi ir viskas kartojasi iš pradžių.
Žmona Vitalija, K.Griniaus vidurinės mokyklos matematikė, juokauja, kad Vytautas tikriausiai niekada netesės sau duoto pažado. Jis myli savo darbą, mokyklą, mokiniai jam irgi negaili komplimentų.
Vilniaus pedagoginiame universitete susipažinę ir vėliau šeimą sukūrę sutuoktiniai nesiskundžia. "Žinojome, kur stojome, kokį darbą dirbsime. Mokykloje nesijaučiame ne į savas roges įsėdę. Tik norėtųsi, kad valdžia daugiau mumis rūpintųsi, savo pažadus tesėtų", – kaip ir dera tiksliuosius mokslus dėstančiam pedagogui, ramiai ir logiškai dėstė Vytautas.
Jis sakė mažai tikįs, kad atlyginimai šiais mokslo metais žymiai padidės: mokytojai gali būti dar kartą apgauti.
Informatiką dėstantis pedagogas šiemet Kauno technologijos universitete baigė magistrantūros studijas, tad šeimos biudžetą papildydavo ne tik atlyginimu, bet ir stipendija. Mokykloje jam buvo mokamas priedas už tai, kad prižiūri kompiuterius. Bendra mokytojo metodininko uždirbamų pinigų suma, atskaičius mokesčius, – 2500 litų. Šeima gyvena bute, kurį dovanojo Vitalijos tėvai, tad rūpintis būstu nebereikia.
Grįš po motinystės atostogų
Žmona Vitalija į mokyklą rugsėjo pirmąją eis po trejų metų pertraukos. Ji buvo motinystės atostogose, augino durelę Emiliją. Dabar, mamai pradėjus dirbti, mažoji lankys darželį, o jos sesutė Ugnė eis į trečiąją klasę. Vitalija svarstė galimybę, gimus jaunėlei, pradėti dirbti anksčiau. "Tačiau auklei būtų tekę sumokėti beveik visą savo atlyginimą. Nutariau geriau auginti dukrytę namuose, o vyras dirbo didesniu krūviu", – motinystės džiaugsmais dalijosi pedagogė.
Vaikui priežiūrėti skirtus pinigus jaunoji mama iš "Sodros" gavo tik metus. Vėliau teko gyventi iš vyro atlyginimo. "Informatikos mokytojų trūksta, nuolat esu kviečiamas ją dėstyti. Turėdavau pamokų ir kitose mokyklose, o vasarą irgi susirasdavau darbo pagal specialybę", – pasakojo V.Boska.
Per šias atostogas Vytautas taip pat nedykinėjo, dirbo inžinieriumi programuotoju. Šeimos galva užsiminė, kad mokslo metų pradžiai vaikams ir žmonai skirs maždaug tūkstantį litų.
"Užsuksime su Vitalija į parduotuves. Tegul pasipuošia prieš mokslo metų pradžią. Juk taip ilgai nebuvusi mokykloje jos pasiilgo", – žmonai gerų žodžių negailėjo Vytautas. Vitalija nežino, kiek turės pamokų, nuo kurių priklausys ir atlyginimas. Prieš išeidama motinystės atostogų, vyresnioji matematikos mokytoja į rankas gaudavo per 900 litų.
Naujausi komentarai