S. Cichanouskis jau gavo vadinamąjį baltarusių pasą su Vyčiu, kurio Lietuva teisiškai nepripažįsta, todėl jis čia – tiesiog knygelė.
„Arba, sakykime, kaip yra toks žemaičio pasas“, – sakė Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Remigijus Motuzas.
Pasą su Vyčiu sumanė žmona S. Cichanouskaja, nors Lietuvoje tai ir sukėlė nedidelę įtampą. O dabar ir pats S. Cichanouskis turi idėjų, kurios mažiausiai verčia pakelti antakį, daugiausiai – panašėja į pretenzijas dėl šalies teritorinio vientisumo. S. Cichanouskis mąsto apie autonominį baltarusių rajoną.
„Jei baltarusiai nenorės kovoti, nenorės tikėti manimi – tebūnie, tegul tiki kuo kitu. Svarbiausia, kad jie kovotų ir kad tai duotų rezultatą. Jei tai neduoda rezultato – man ta šalis... Aš čia pradėsiu kurti tokius salynus. Žinai, kaip Rusijoje buvo vokiečių autonominis rajonas – kažkas panašaus. Buvo ir žydų. Mes galime vystytis ir taip. Šalis juk – tai žmonės“, – kalbėjo Baltarusijos opozicionierius S. Cichanouskis.
Lietuvos valdžia S. Cichanouskiui atiduoti kurio nors rajono planų neturi – tai vadina emocijomis.
„Žmogus penkerius metus kalėjo, kaip jis sako, galėjo kalbėtis tik su savimi. Šiuo metu, sakykime, gal tas minčių kratinys kartais būna nepasvertas“, – komentavo R. Motuzas.
S. Cichanouskaja Lietuvoje – jau daugiau nei penkeri metai, tad net jeigu ir būtų laikytina išrinktąja Baltarusijos prezidente, jos kadencija jau būtų pasibaigusi. Buvęs užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis jos štabą akreditavo kaip Baltarusių demokratinę atstovybę, bet ji nelaikoma diplomatine atstovybe – neturi tokių teisių ir privilegijų.
Taip neturi būti.
„Mūsų interesas – savarankiška Baltarusija, nepriklausoma nuo Rusijos, ir demokratėjanti, kiek tai įmanoma. Ir tos jėgos, kurios yra čia ir Lenkijoje, galėtų prisidėti. Dabar viskas virsta į tai, kad jie pradeda rūpintis savo aplinka čia. Taip neturi būti“, – įsitikinęs konservatorių lyderis Laurynas Kasčiūnas.
Užsienio reikalų komiteto pirmininkas tikina, kad Lietuvai naudingi S. Cichanouskajos vizitai, per kuriuos ji neša žinią apie tikrąją padėtį Baltarusijoje.
„Ir aš manau, kad pasaulis iš Sviatlanos Cichanouskajos išgirsta tą žinią. Ir tai, manau, yra didžiausia pridėtinė vertė“, – kalbėjo R. Motuzas.
„Kartą ar kelis kartus per metus ji atvyksta į Strasbūrą arba Briuselį, Europos Parlamente pasako kalbą ar kažką panašaus, pasirašo kažkokius deklaratyvius dalykus“, – komentavo „IQ“ biuro Briuselyje vadovas Evaldas Labanauskas.
O S. Cichanouskis, anot R. Motuzo, gali kalbėti apie tai, kas vyksta Baltarusijos kalėjimuose.
„Ir aš manau, tai irgi labai svarbu, kad pasaulis išgirstų“, – teigė R. Motuzas.
Nors Lietuvoje baltarusių konservatorių valdymo laikotarpiu padaugėjo iki 50 tūkstančių – tiek, kiek gyventojų Alytuje – į pirmą S. Cichanouskio mitingą atėjo pora šimtų.
Taip pat jis paragino jam surinkti 200 tūkstančių eurų „galingam smūgiui lukašizmui“. Per kelias dienas jam atsiuntė tūkstantį eurų. Jis pats tai paviešino.
Iš daugiau nei 50 tūkstančių baltarusių politiniai pabėgėliai sudaro mažą dalį. Apsaugos statusą turi 1800 Lietuvoje gyvenančių baltarusių.
Viešai pradėta kalbėti, kad Vilniuje rusų kalbos – jau per daug. Nes net jei čia gyvena ketverius metus, jie dažnai kalba rusiškai. Pavyzdžio nerodo ir penkerius metus Lietuvoje gyvenanti S. Cichanouskaja – lietuviškai vis dar nekalba.
„Aš procese. Tai labai graži, bet gana sunki kalba. Nedaug laiko. Labai sunku išmokti lengvai kalbėti. Tai labai ilgas procesas“, – aiškino Baltarusijos opozicionierė S. Cichanouskaja.
Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:
Būna ir atvirkščiai – kad Lietuvos valdžia dėl jos prabyla baltarusiškai. Vidaus reikalų ministras Vladislavas Kondratovičius S. Cichanouskają priėmė kalbėdamas baltarusiškai.
„Kažkoks menkavertiškumo kompleksas – kažkam reikia perskaityti svetima kalba kalbą. Tai tu kalbėk savo kalba – jie tegul mokosi valstybinės kalbos“, – piktinosi L. Kasčiūnas.
Kiek S. Cichanouskajos projektas kainuoja Lietuvos mokesčių mokėtojams – slepiama.
„Jos nėra skelbiamos dėl to, kad mes tos informacijos nesuteiktume Lukašenkos režimui. Asmeniškai aš nežinau. Bet didesnė dalis tenka užsienio partneriams“, – tvirtino R. Motuzas.
„Bandome nešti demokratijos žiburį į Baltarusiją. Tik nežinau, per pastaruosius penkerius metus, kas mums iš to pavyko. Tai – sudėtingas klausimas“, – svarstė E. Labanauskas.
S. Cichanouskį iš kalėjimo paleido prieš kelias savaites. Vilniuje jis sutiktas nevienareikšmiškai. Mat iki kalėjimo žavėjosi Vladimiru Putinu, lankėsi okupuotame Kryme. Vilniuje paklaustas, kieno Krymas, S. Cichanouskis atsakė, kad Ukrainos, o V. Putiną pavadino nusikaltėliu.
Naujausi komentarai