„Nuo šiandien mūsų šeima jaučiasi saugesnė. Įsigaliojo Vilniaus apylinkės teismo sprendimas, kuriuo aš esu pripažinta mūsų dukrytės mama“, – penktadienį savo „Facebook“ paskyroje pranešė Lietuvos žmogaus teisių centro direktorė Jūratė Juškaitė.
Ji dukrą augina su lygių galimybių kontroliere Birute Sabatauskaite, biologine mergaitės mama.
Vilniaus miesto apylinkės teismas sprendimą priėmė lapkričio 6 dieną.
„Kai teisme kreipiausi į teisėją, pasakiau, kad stoviu prieš teismą, nes noriu pasirūpinti savo vaiku: nuvežti ją į Santariškių priimamąjį, jei to prireiks. Išvengti klausimų, o kas jūs tokia, kai nueisiu užrašyti Elenos į būrelį ar priduoti kraujo. Jaustis saugiai, Birutei išvykus į darbinę komandiruotę. Galų gale, galvojant apie tolesnę perspektyvą, palikti užgyventą turtą savo vaikui, užtikrinant, kad paveldint mamos palikimą jai nereikės mokėti mokesčių lyg svetimam žmogui“, – tvirtino J. Juškaitė.
Jai teisme atstovavęs advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ advokatas, VU Teisės fakulteto docentas Donatas Murauskas penktadienį BNS sakė, kad jo žiniomis, toks teismo sprendimas Lietuvoje priimtas pirmą kartą.
„Šiuo atveju vaikas turės dvi motinas“, – teigė jis.
Pasak teisininko, po šio teismo sprendimo J. Juškaitė kreipsis į Vilniaus miesto savivaldybės Civilinės metrikacijos tarnybą, kad ji dokumentuose būtų įrašyta antrąja motina.
D. Murausko teigimu, ši konkreti byla nesukuria teisinio precedento, tačiau gali įkvėpti panašioje situacijoje atsidūrusias šeimas pagerinti savo padėtį.
„Šeimos bylos yra labai individualios, bet įkvėpti ir suteikti vilties šeimoms, kurios neatitinka tradicinio šeimos apibrėžimo, tai, be abejo, – taip“, – BNS sakė advokatas.
Šeimos bylos yra labai individualios, bet įkvėpti ir suteikti vilties šeimoms, kurios neatitinka tradicinio šeimos apibrėžimo, tai, be abejo, – taip.
„Ši byla neabejotinai parodo, kad Lietuvos teismai girdi, vertina faktines aplinkybes, mato konstitucinius standartus, žino Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos nuostatas, Vaiko teisių apsaugos konvencijos nuostatas ir labai atidžiai nagrinėja kiekvieną individualų atvejį“, – pridūrė jis.
Anot teisininko, J. Juškaitė įgyja visas motinos teises ir pareigas.
„Tėvystės fakto teisinė aplinkybė labai daug nulemia tiek teisių, tiek pareigų vaiko atžvilgio aspektu. J. Juškaitė galės imti vaiko priežiūros atostogas, galės daryti daug praktinių dalykų, kaip vaiko atstovas: nuvežti jį į polikliniką, bendrauti tiesiogiai su vaiko mokytojais ugdymo įstaigose, nuvežti vaiką, pasiimti vaiką, nereikės specialių įgaliojimų ar kiekvieną kartą pagrįsti, kad ji nėra atsitiktinis žmogus“, – aiškino advokatas.
Jo teigimu, dėl to bus patogiau ir vaikui, pavyzdžiui, jis įgis teisę paveldėti turtą be papildomų mokesčių.
„Tikiuosi, kad po šio teismo sprendimo kitos tos pačios lyties šeimos, auginančios vaikus, galės kiek lengviau kvėpuoti, nors suprantu, kad mūsų individualus atvejis nebūtinai garantuoja joms saugumą ir kiekvienu atveju visoms teks kreiptis į teismus“, – teigė J. Juškaitė.
Lietuvoje nėra įteisinta nei tos pačios lyties asmenų partnerystė, nei santuoka.
(be temos)
(be temos)
(be temos)