KONFLIKTAS
Prieš mokestį - pramonininkai
Gavę pirmąsias šiais metais sąskaitas už vandens taršą, uostamiesčio įmonių vadovai sukilo prieš bendrovę „Klaipėdos vanduo“. Dar praėjusiais metais įmonių pajamų ir išlaidų planai, investicijų projektai žlunga, nes 2004-aisiais papildomus šimtus tūkstančių litų reiks mokėti už vandens taršą.
Nežino sprendimo
Pramonininkų asociacijos narių susitikime su Klaipėdos meru Rimantu Taraškevičiumi, bendrovės „Klaipėdos vanduo“ generaliniu direktoriumi Jurgiu Nausėda, savivaldybės vadovais bei specialistais paaiškėjo, kad pramonės įmonių vadovai tiesiog pražiopsojo savivaldybės sprendimo projektą „Dėl mokesčio už padidintą ir specifinę taršą skaičiavimo ir taikymo tvarkos patvirtinimo“. Sprendimas buvo priimtas 2003 m. lapkričio 27 dieną, prieš tai jis bent porą kartų buvo skelbtas miesto spaudoje.
Pramonininkų asociacijos prezidentas Valdas Trinkūnas teigė, kad dėl naujojo mokesčio didės gamybos kaštai, nes daugiau nei 60 asociacijos narių - mažesnių ir stambių įmonių - susidūrė su nenumatytomis papildomomis išlaidomis.
Pramonininkų asociacijos duomenimis, papildomos išlaidos už vandens taršą viršys maždaug milijoną litų.
Liks be investicijų
Bendrovės „Švyturys“ generalinis direktorius Rimantas Eringis teigė, kad aludariai yra vieni didžiausių vandens vartotojų mieste. Pagal naują metodiką bendrovė turės papildomai sumokėti net 400 tūkst. litų. Tai - visiškai neplanuotos išlaidos.
Apie 300 tūkst. litų turės mokėti bendrovė „Master Foods“, kuri panašią sumą suplanavo kitoms šių metų investicijoms.
Kitų įmonių vadovai pastebėjo, kad bendrovių biudžetai paprastai planuojami metų vasarą ar ankstyvą rudenį, o daugeliui netikėtas savivaldybės tarybos sprendimas priimtas lapkričio pabaigoje. Tai griauna visus finansinius planus.
Pasirinkimo nėra
Pramonės įmonių vadovai teiravosi bendrovės „Klaipėdos vanduo“ generalinio direktoriaus J.Nausėdos, ar uostamiestyje nustatytos vandens taršos normos ir mokesčiai atitinka šalyje galiojančius normatyvus, neviršija kituose miestuose nustatytų tarifų.
J.Nausėda teigė, kad iki šiol sutartys su miesto įmonėmis buvo sudaromos gana sklandžiai, be konfliktų. Šiuo metu pasirašytos 75 sutartys, direktorius neturi informacijos apie kilusius prieštaravimus.
J.Nausėda pastebėjo, kad pagal iki šiol galiojusią tvarką nemenką dalį už kanalizuojamą užterštą vandenį mokėjo gyventojai, bet ne įmonės. Miesto vandens valymo įrenginiai buvo pastatyti 1995 metais, nuo to laiko iš esmės pasikeitė taršos rodikliai.
Priėmus naują mokesčio už padidintą taršą skaičiavimo tvarką, didesnė finansinės naštos dalis guls ant bendrovių pečių.
Tam prieštaravo „Klaipėdos pieno“ vadovai: jų bendrovės taršos rodikliai liko tokie patys, o mokesčiai už ją didės 26 tūkst. litų. Be to, miesto pramonės įmonės neturi jokios alternatyvos - tik „Klaipėdos vanduo“ gali priimti kanalizuojamus vandenis.
Pramonininkai, jau anksčiau bijodami milžiniškų baudų už padidintos taršos išleidimą, sąmoningai apsidrausdavo ir nurodydavo net keletą kartų didesnius normatyvus. Dabar už nerealią taršą reikalaujama mokėti nerealius pinigus.
Vyks derybos
J.Nausėda teigė, kad, „Klaipėdos vandenų“ specialistų skaičiavimais, šiemet pagal naują taršos mokesčio tvarką jie turėtų papildomai gauti apie 260 tūkst. litų pajamų.
Todėl „Klaipėdos vandenims“ nesuprantami pramonininkų teiginiai, kad atskirų įmonių papildomos išlaidos gali siekti šimtus tūkstančių litų.
Pramonės įmonių vadovai pastebėjo, kad ydinga įvairių taršos rūšių skaičiavimo tvarka tęsiasi daug metų: buvo laikas, kai iš pramonės įmonių buvo reikalaujama į kanalizaciją leisti mikroelementų požiūriu švaresnį vandenį, nei gaudavo iš vandentiekio. O už vadinamąją „taršą“ būdavo mokama.
Mero R.Taraškevičiaus pasiūlymu nutarta, kad prie derybų stalo turi sėsti savivaldybės, bendrovės „Klaipėdos vanduo“ specialistai bei Pramonininkų asociacijos atstovai.
Be aiškaus atsakymo liko „Klaipėdos“ klausimas: jeigu anksčiau už pramonės taršą „Klaipėdos vandenims“ mokėjo gyventojai, tai ar gali būti, kad suderinus mokesčio už padidintą ir specifinę taršą mokėjimo tvarką su pramonės įmonėms, mažės vandens tarifas gyventojams.
Naujausi komentarai