- Gailė Jaruševičiūtė-Mockuvienė, ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Švietimo profsąjungos kritikuoja ketvirtadienį Seime svarstomą Vyriausybės parengtą Užkrečiamųjų ligų kontrolės įstatymo pataisą, kuria siūloma, kad nuo COVID-19 ligos nepasiskiepiję darbuotojai privalomai profilaktiškai testuotųsi savo lėšomis.
Profsąjungų vadovai atkreipia dėmesį, kad Seimui priėmus šį sprendimą gali kirti riziką, jog dalis pedagogų pasitrauktų iš savo darbo vietų, o tokia situacija, pasak jų, tik dar labiau paaštrintų mokytojų trūkumo problemą.
„Pozicija vis dėlto nesikeičia. Mūsų manymu, turėtų būti palikta dabartinė galiojanti įstatymo redakcija, tai yra, pagal visas Tarptautinės darbo organizacijos konvencijas ir pagal logiką visą. Aš suprantu, kad Vyriausybė atsisako finansuoti, bet tai turėtų būti perkelta pagal visus teisės aktus ne darbuotojui, o darbdaviui. Ir tai yra numatyta įstatymuose“, – Eltai teigė Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos (LŠMPS) vadovas Egidijus Milešinas.
„Aišku, jeigu įstatymus pakeis, ta pozicija pasikeis, bet gali prasidėti tam tikri precedentai, kai ateityje visi sveikatos patikrinimai bus perkelti ant darbuotojų pečių. Manau, kad tai yra pažeistos tarptautinės teisės ir tikiuosi, kad antras balsavimas Seime, kada jis bebūtų, neturės palaikymo ir išliks dabartinė garantija“, – pridūrė jis.
Profsąjungos vadovas pripažįsta, kad dalis pedagogų nesivakcinuoja ne dėl sveikatos problemų, o dėl savo tam tikrų įsitikinimų. E. Milešino manymu, Seimui apsisprendus, kad už privalomus profilaktinius testus mokėtų patys darbuotojai, kiltų rizika, jog dalis jų išeis iš darbo.
„Manau, po tokio Seimo priimto sprendimo, jei jis bus priimtas, tikriausiai dalis paliks savo darbo vietas. Kokie tai skaičiai, tikrai sunku pasakyti“, – sakė E. Milešinas.
„Tikrai gali atsitikti taip, kad vidury mokslo metų nebeliks kam mokyti vaikų, tai tada klausimas, kaip bus užtikrintos ir mokinių teisės į ugdymą. Bet Seimas priiminės sprendimus ir aš tikiu, kad sveikas protas nugalės“, – taip pat pabrėžė jis.
Tikrai gali atsitikti taip, kad vidury mokslo metų nebeliks kam mokyti vaikų, tai tada klausimas, kaip bus užtikrintos ir mokinių teisės į ugdymą.
E. Milešinas taip pat atkreipia dėmesį, kad pedagogų COVID-19 imunizacijos lygis yra aukštas. Todėl, pasak jo, valdančiųjų pastangos mokamais testais daryti spaudimą vakcinuotis ir šiai darbuotojų grupei – keistos.
„Suprantu, jeigu būtų padėtis, kad masiškai atsisakinėtų vakcinuotis, kad jau neturėtų švietimo sektoriaus žmonės imuniteto, tai kažkaip spręsti problemas (reikėtų – ELTA). Bet kada beveik didžioji, jeigu Seimo šnekta kalbant, konstitucinė dauguma yra vakcinuota, turi imunitetą, dabar daryti spaudimą tik tam tikrų profesijų žmonėms, kaip medikai, kaip švietimo darbuotojai, kaip socialiniai darbuotojai yra keista“, – teigė jis.
E. Milešinui antrina ir Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) pirmininkas Andrius Navickas. Profsąjungos vadovas taip pat mano, kad toks Seimo sprendimas galėtų paskatinti dalies pedagogų pasitraukimą iš darbo.
„Tie mokytojai, kurie nepasiskiepijo ir nebeketina to daryti, jeigu bus įvestas priverstinai savo lėšomis testavimas, tai tikimybė yra nemaža turbūt, kad jie apskritai pasitrauks iš sistemos ir padidins tą mokytojų trūkumą, kuris ir taip dabar yra jaučiamas“, – Eltai teigė A. Navickas.
„Visgi manau, kad tie, kurie norėjo ir nori (pasiskiepyti – ELTA), tai tą daro ir savo noru didžioji dauguma. O tas nedidelis procentas nepasiskiepijusių galbūt yra jau net ir apsisprendęs nesiskiepyti“, – pridūrė jis.
A. Navickas taip pat mano, kad mokytojai nėra ta visuomenės grupė, į kurią turėtų būti nukreiptas Vyriausybės dėmesys.
Jeigu 9 iš 10 mokytojų yra pasiskiepiję, man labai keistai atrodo dar bandymas versti tą grupę. Kaip tik Vyriausybė galėtų rodyti kaip pavyzdį ar pasididžiuoti.
„Jeigu 9 iš 10 mokytojų yra pasiskiepiję, man labai keistai atrodo dar bandymas versti tą grupę. Kaip tik Vyriausybė galėtų rodyti kaip pavyzdį ar pasididžiuoti“, – sakė A. Navickas.
ELTA primena, kad Seimas ketvirtadienį svarstys Vyriausybės teikiamas Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pataisas, kuriomis siūloma, kad dėl COVID-19 profilaktiškai testuotis privalantys darbuotojai tai darytų savo lėšomis.
Parengtomis įstatymo pataisomis siūloma, kad darbuotojų, kuriems yra numatytas privalomas profilaktinis testavimas, sveikatos patikrinimai dėl COVID-19 ligos būtų finansuojami nebe iš valstybės biudžeto, o darbuotojo arba, jei darbdavys taip nusprendžia, – darbdavio lėšomis.
Vis dėlto parengtame projekte numatomos dvi išimtys, kai sveikatos patikrinimai ir toliau bus finansuojami valstybės. Projekte numatoma, kad testai bus finansuojami iš valstybės biudžeto, kai bus neužtikrintas vakcinų prieinamumas, taip pat tais atvejais, kai darbuotojas negali pasiskiepyti dėl medicininių kontraindikacijų
Sveikatos apsaugos ministerija siūlo, kad Seimui pritarus šis pakeitimas įsigaliotų nuo gruodžio 1 d.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Tuskulėnų memoriale bus pagerbti per 700 laisvės kovotojų, sukurtas spektaklis
Tuskulėnų memoriale ketvirtadienį bus pagerbti per 700 laisvės kovotojų, kurių palaikai buvo atkasti masinėje 1944–1947 metų sovietinių aukų kapavietėje buvusio Tuskulėnų dvaro teritorijoje Žirmūnuose. ...
-
Pasienyje su Baltarusija apgręžti aštuoni neteisėti migrantai
Lietuvos pasienyje su Baltarusija praėjusią parą apgręžti aštuoni neteisėti migrantai, ketvirtadienį pranešė Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT). ...
-
Seimas apsispręs, ar kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl Stambulo konvencijos
Seimas ketvirtadienį planuoja apsispręsti, ar kreiptis į Konstitucinį Teismą (KT) dėl Stambulo konvencijos atitikimo pagrindiniam šalies įstatymui. ...
-
Alytuje vyks pratybų „Perkūno Bastionas 2023“ pristatymas
Alytuje, Rotušės aikštėje, ketvirtadienį vyks Lietuvos kariuomenės Gynybos štabo kasmet organizuojamų pratybų „Perkūno Bastionas 2023“ pristatymas. ...
-
Seimui bus teikiamas siūlymas lytiškumo ugdymą perkelti į tikybos ar etikos pamokas1
Seimui ketvirtadienį opozicinės darbotvarkės metu planuojama pateikti pataisas, kad lytiškumo ugdymo temos būtų integruotos į tikybos ar etikos pamokas. ...
-
E. Milešino profesinė sąjunga tikisi baigti derybas dėl didesnių atlyginimų mokytojams2
Egidijaus Milešino vadovaujama Lietuvos švietimo ir mokslo profesinė sąjunga (LŠMPS) ketvirtadienį tikisi baigti derybas su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) dėl didesnių atlyginimų mokytojams. ...
-
Prie Seimo LGBTQ atstovai protestuos prieš turinio cenzūrą, tėvai – dėl gyvenimo įgūdžių programos10
Prie Seimo ketvirtadienį vyks du protestai, viename jų LGBTQ bendruomenės atstovai protestuos prieš turinio cenzūrą, o tėvų bendruomenė – dėl mokyklose šį rudenį startavusios gyvenimo įgūdžių programos. ...
-
D. Nausėdienė susitiko su Ukrainos graikų apeigų katalikų bažnyčios vadovu8
Pirmoji ponia Diana Nausėdienė Ukrainos centre Vilniuje susitiko su šalyje viešinčiu Ukrainos graikų apeigų katalikų bažnyčios vadovu, didžiuoju arkivyskupu Sviatoslavu Ševčuku, trečiadienį pranešė Prezidentūra. ...
-
Karas dėl vietos automobiliui: gyventojų išmonė atima žadą4
Centrinėse miesto gatvėse pastatyti automobilį kartais būna misija „Neįmanoma“, bet čia galioja taisyklė – kas pirmesnis, tas gudresnis. Tačiau daugiabučių kiemų situacija kur kas sudėtingesnė. Gyventojai stengiasi įvairiais b...
-
Jau prasidėjo kalėdinės prekybos maratonas: ar žmonės neperdegs iki tikrųjų švenčių?1
Daugeliui juokaujant, kad šių metų rugsėjį galima vadinti ketvirtuoju vasaros mėnesiu, dalis Lietuvos prekybininkų jau primena, kad artėja Kalėdos. Plačiau – LNK reportaže. ...