Šalies įstatymai skatina girtauti
Penkerius metus šalyje veikiantys įstatymai tarnauja alaus ir alkoholinių gėrimų gamintojams, importuotojams ir prekybininkams.
Atimti licenciją iš prasižengusio verslininko yra sudėtinga, o norint ją gauti reikia labai nedaug – turėti šiek tiek pinigų.
Savivaldybės Licencijų, leidimų ir vartotojų teisių apsaugos skyriaus vedėja Zita Žižytė sakė, kad, pasikeitus įstatymams, nuo 2000 m. gruodžio 15 dienos licencijos, leidžiančios prekiauti alkoholiniais gėrimais, alumi ir tabako gaminiais, labai atpigo. Anksčiau už licenciją verstis mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais naktį dirbanti parduotuvė turėdavo sumokėti beveik 100 tūkst. litų per metus. Dabar užtenka sumokėti vienkartinį 800 litų mokestį ir gali prekiauti daug metų.
Norint pardavinėti alų ir sidrą, mažmenininkui už licenciją reikia sumokėti 200 litų vienkartinį mokestį. Už dalį šiandien Klaipėdoje veikiančių kioskų, kuriuose prekiaujama alumi ir sidru, rinkliava į miesto biudžetą sumokėta dar prieš penkerius metus.
Kioskų savininkai tikina neturėsiantys iš ko išlaikyti šeimų, jeigu bus uždrausta prekyba alumi ir sidru. Tačiau anksčiau jiems užtekdavo pinigų ir sumokėti solidžius mokesčius – po 3400 litų per metus už leidimą prekiauti alumi iki 22 valandos.
Paskutinį praėjusių metų ketvirtį Klaipėdos savivaldybė ne tik išdavinėjo licencijas, bet ir atiminėjo jas. Pažeidimų, už kuriuos atimtos licencijos, buvo palyginti nedaug – 3.
Per minėtą laikotarpį savivaldybė išdavė iš viso 78 įvairias licencijas, verslininkams prašant panaikino 40.
Daugiausia licencijų – 30 - išduota verstis mažmenine prekyba tabako gaminiais. Šių licencijų per paskutinį 2005 metų ketvirtį panaikinta 19. Dvi iš jų panaikintos už pažeidimus. Vienu atveju nustatyta, kad tabako gaminiai buvo parduodami nepilnamečiams. Kitu atveju licencija atimta už skolą mokesčių inspekcijai arba „Sodrai“.
Teisę verstis mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais įgijo 27 asmenys, panaikintos – 9.
Atimti licenciją yra labai sudėtinga dėl ilgų procedūrų. „Pirmiausia baudos skiriamos pardavėjams, niekuomet licencija nėra atimama iškart“, - sakė Z.Žižytė.
Neretai verslininkai nesutinka su jiems skiriamomis baudomis. Viena klaipėdiečių byla dėl prekių be įsigijimo dokumentų dabar nagrinėjama Konstituciniame Teisme.
Naujausi komentarai