Pereiti į pagrindinį turinį

SAM: simptomus turinčių asmenų testavimas būtinas COVID-19 pandemijai suvaldyti

2021-10-29 09:59
ELTOS inf.

Šiuo metu mobiliuose testavimo punktuose Lietuvoje didžiausią teigiamų tyrimų dalį – net 47,4 proc. – sudaro simptomus turintys asmenys. Kita grupė, kurioje nustatoma didelė dalis teigiamų atvejų (35 proc.), yra sąlytį su asmeniu, kuriam patvirtinta COVID-19 liga, turėję gyventojai. Pasak Sveikatos apsaugos ministerijos specialistų, tai rodo, kad testavimo prieinamumo didinimas būtent simptominiams asmenims, taip pat asmenims, kuriems nustatytas teigiamas savikontrolės testas, ir didelės rizikos sąlytį turėjusiesiems asmenims yra ypač svarbus – šių grupių testavimui Lietuvoje yra ir turi būti skiriamas didžiausias prioritetas.

S. Žiūros / ELTOS nuotr.

Sveikatos apsaugos ministerija nuolat primena, kad svarbu stebėti savo sveikatos būklę, o pasireiškus COVID-19 ligai būdingiems simptomams (karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir pan.), būtina nedelsiant izoliuotis ir registruotis tyrimui www.1808.lt arba skambinant numeriu 1808.

Ministerija nuolat bendrauja su savivaldybių administracijų atstovais, atsakingais už mobilių testavimo punktų veiklą, stebimas šių punktų užimtumas. Šiuo metu, SAM duomenimis, didelę dalį testavimo vietų mobiliuose punktuose užima profilaktinius tyrimus atliekantys asmenys, kuriems atliekamas tyrimas greitaisiais antigeno testais. Todėl vis dažniau susiduriama su situacijomis, kai simptomus jaučiantys asmenys neturi galimybės užsiregistruoti tyrimui tą pačią ar dar kitą dieną po simptomų atsiradimo. Tai reiškia, kad kol asmeniui nenustatyta COVID-19 liga, negalima pradėti įgyvendinti atvejo valdymo priemonių, o tai daro reikšmingą įtaką ligos plitimui visuomenėje.

Periodiniai profilaktiniai tyrimai taip pat turi prasmę, siekiant greičiau identifikuoti atvejus ir izoliuoti sąlytį turėjusius asmenis. Periodiško profilaktinio nepaskiepijusių ir nepersirgusių asmenų testavimo tikslas – laiku aptikti atvejus ir organizuoti jų valdymo priemones, mat, mokslinių tyrimų duomenimis, simptomų nejaučiantys asmenys taip pat gali užkrėsti kitus. Šiuo metu Lietuvoje apie 23 proc. profilaktiškai testuojamų asmenų yra nustatomas teigiamas tyrimo rezultatas – tai išties nemaža dalis, pažymima SAM pranešime. Todėl svarbu nenutraukti šių tyrimų atlikimo, tačiau tuo pačiu užtikrinti tyrimų prieinamumą simptomus jaučiantiems asmenims.

Periodinis profilaktinis testavimas yra ir vienas iš būdų užtikrinti kontaktinį ugdymą – ne tik mokymosi proceso, bet ir atostogų metu. SAM primena, kad savivaldybių administracijos ir mokyklos jau dabar rūpinasi, kad visi besitestuojantys vaikai atostogų laikotarpiui gautų po 2 greituosius antigenų savikontrolės testus ir galėtų juos atlikti namuose savarankiškai ar padedami tėvų pagal įprastą testavimo mokykloje grafiką. Tai padės laiku identifikuoti atvejus ir stabdyti galimą jų plitimą.

Rekomenduojama, kad paskutinį kartą mokiniai testuotųsi prieš pat grįždami į mokyklą, t. y. antrą ar vienintelį testą atliktų antradienį (lapkričio 9 d.). Mokiniai, kuriems testas bus teigiamas, trečiadienį (lapkričio 10 d.) į mokyklą atvykti negali, jie turi būti registruojami tyrimui www.1808.lt arba skambinant 1808.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų