Parlamentas pratęsė nacionalines sankcijas rusams, baltarusiams: sugriežtinti jų nepavyko Pereiti į pagrindinį turinį

Parlamentas pratęsė nacionalines sankcijas rusams, baltarusiams: sugriežtinti jų nepavyko

2025-04-17 12:46

Kremliui tęsiant karą Ukrainoje, Seimas ketvirtadienį dar metams pratęsė nacionalines sankcijas Rusijos bei Baltarusijos piliečiams.

Parlamentas pratęsė nacionalines sankcijas rusams, baltarusiams: sugriežtinti jų nepavyko
Parlamentas pratęsė nacionalines sankcijas rusams, baltarusiams: sugriežtinti jų nepavyko / R. Riabovo/BNS nuotr.

Už tai balsavo 115 Seimo narių, prieš nebuvo nė vieno, vienas politikas susilaikė.

Po svarstymo parlamentarai buvo pritarę griežtesnėms ribojamosioms priemonėms nei dabar galiojančios, tačiau per priėmimo procedūrą beveik visų jų atsisakyta.

Norėta labiau suvienodinti sankcijas Rusijos ir Baltarusijos piliečiams, atsisakant priimti pastarųjų, kaip ir rusų, prašymus išduoti leidimus gyventi Lietuvoje, jeigu jie neturi galiojančios vizos.

Tačiau tam nepritarta, teigiant, jog negalima Baltarusijos piliečių prilyginti rusams, nes jie neteisina ir nepalaiko prieš Ukrainą vykdomų agresyvių veiksmų bei politikos, todėl ir toliau turėtų būti suteikiamas teisinis pagrindas atvykti į Lietuvą darbo tikslais.

„Atkreipiu dėmesį, kad Baltarusijos piliečių, čia būnančių, dirbančių Lietuvoje, skaičius tolygiai mažėja, taigi vėlgi problemos mastai nėra tiek dideli, kad negalima būtų su jais kitomis priemonėmis, apskritai su šita situacija kitomis priemonėmis tvarkytis“, – sakė liberalė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Taip pat siūlyta, kad jau galiojantys leidimai gyventi Lietuvoje būtų panaikinami, jeigu Rusijos ir Baltarusijos piliečiai per tris kalendorinius mėnesius daugiau kaip kartą vyko į šias šalis.

Per priėmimą atsisakyta tokį ribojimą taikyti Baltarusijos piliečiams, bet rusams jis patvirtintas. Jie leidimų gyventi Lietuvoje neteks, jeigu per tris mėnesius dažniau kaip kartą be objektyvių priežasčių vyks į Rusiją ar Baltarusiją.

„Mes tikrai tapome valstybe užuovėja Baltarusijos demokratams ir tuo tikrai galime didžiuotis, bet deja, procesai jau įgijo kitas formas. Mes turime labai daug ekonominės migracijos, o su ekonomine migracija ateina ir tam tikros saugumo rizikos. Baltarusijos ir Rusijos federacijos režimai, taikydami tuos pačius metodus, prieš mūsų valstybę, gali verbuoti ir kitaip veikti savo piliečius, ir tam tikra prasme, kurti labai rimtas kontržvalgybines problemas mums“, – tvirtino vienas iš sankcijų griežtinimo iniciatorių opozicinių konservatorių lyderis Laurynas Kasčiūnas.

Seimas ketvirtadienį praktiškai grįžo prie Vyriausybės teikto projekto ir jį priėmė.

Lietuvos specialiosios tarnybos prašė politikų labiau riboti Baltarusijos piliečių atvykimą į šalį, nes jos neturi pajėgumų patikrinti visų atvykėlių.

Kolegos, jūs pasielgėte labai neapdairiai ir kai atsitiks koks nors nemalonus incidentas, jūs turite prisiminti šitą balsavimą, nes šituo balsavimu jūs tiesiog paneigiate mūsų specialiųjų tarnybų nuomonę ir primygtinius raginimus.

„Kolegos, jūs pasielgėte labai neapdairiai ir kai atsitiks koks nors nemalonus incidentas, jūs turite prisiminti šitą balsavimą, nes šituo balsavimu jūs tiesiog paneigiate mūsų specialiųjų tarnybų nuomonę ir primygtinius raginimus“, – tvirtino konservatorius Audronius Ažubalis.

Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas socialdemokratas Remigijus Motuzas atkreipė dėmesį, kad pagal Tarptautinių sankcijų įstatymą tik Vyriausybė gali siūlyti naujas ribojamąsias sankcijas.

Kaip rašė BNS, Ribojamųjų priemonių dėl karinės agresijos prieš Ukrainą nustatymo įstatymu yra sustabdytas Rusijos ir Baltarusijos piliečių prašymų išduoti Šengeno bei nacionalines vizas priėmimas, išskyrus atvejus, kai dėl to tarpininkauja Lietuvos URM, nepriimami rusų prašymai dėl leidimo laikinai gyventi Lietuvoje, išimtis daroma tik tiems, kas turi galiojančią Šengeno ar nacionalinę vizą, leidimą gyventi Lietuvoje arba kitoje Europos Sąjungos (ES) valstybėje.

Ne per ES sieną atvykstantys rusai ir baltarusiai papildomai tikrinami dėl grėsmės nacionaliniam saugumui, viešajai tvarkai, viešajai politikai, vidaus saugumui, visuomenės sveikatai ar tarptautiniams santykiams.

Jie taip pat negali į Lietuvą įvežti ar iš jos išvežti Ukrainos grivinų, uždrausta importuoti žemės ūkio produktus ir pašarus, kurių kilmės šalis yra Rusija arba Baltarusija.

Pagal įstatymą, leidimų gyventi Lietuvoje neturintiems rusams uždrausta Lietuvoje įsigyti nekilnojamojo turto.

Ribojamųjų priemonių įstatymas Lietuvoje pirmą kartą priimtas 2023 metais. Juo siekiama pademonstruoti paramą Ukrainai ir suvaržyti šalių agresorių – Rusijos ir Baltarusijos – piliečių tam tikras teises.

Dabartinis įstatymo variantas galioja iki 2025 metų gegužės 3 dienos, Vyriausybė siūlo jo galiojimą pratęsti iki 2026 metų gegužės 2 dienos.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
NEGALI būti

jokio svarstymo. Sankcijas turi būti tęsiamos NERIBOTĄ laiką, kol ruZZų fašistai išsinešdins iš Ukrainos, atlygins jai patirtą žalą ir rašai nebevadovaus fiureris pukinas!!!!
1
-1
Visi komentarai (1)

Daugiau naujienų