Seimas svarstys plėsti poligrafu tiriamų asmenų ratą Pereiti į pagrindinį turinį

Seimas svarstys plėsti poligrafu tiriamų asmenų ratą

2025-05-08 17:03
BNS inf.

Parlamentarai svarsto siūlymą praplėsti sąrašą asmenų, kuriuos būtų galima tikrinti poligrafu, į jį įtraukiant ir grėsmę nacionaliniam saugumui galinčius kelti užsieniečius, tiekėjų atstovus.

Seimas svarstys plėsti poligrafu tiriamų asmenų ratą
Seimas svarstys plėsti poligrafu tiriamų asmenų ratą / Ž. Gedvilos / BNS nuotr.

Ketvirtadienį Seimas po pateikimo pritarė Vyriausybės parengtai Poligrafo naudojimo įstatymo pataisai. Už ją balsavo 61 parlamentaras, keturi buvo prieš ir devyni susilaikė.

Toliau projektą nagrinės Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas, į plenarinių posėdžių salę jis turėtų grįžti birželio 3 dieną.

Į poligrafu tikrinamų asmenų sąrašą būtų įtraukti įmonių-tiekėjų atstovai, žvalgybos slaptaisiais bendradarbiais norintys tapti asmenys ir grėsmę nacionaliniam saugumui galintys kelti užsieniečiai.

„Atsižvelgiant į geopolitinę situaciją, suaktyvėjusią priešiškų valstybių žvalgybos tarnybų veiklą Lietuvoje bei padažnėjusius verbavimo atvejus, siekiama stiprinti nacionalinio saugumo užtikrinimo priemones, sudarančias sąlygas visapusiškiau įvertinti aktualias aplinkybes, kai atliekamas asmens vertinimas dėl galimybės patikėti jam įslaptintą informaciją, taip pat sprendžiant klausimus dėl leidimo gyventi Lietuvoje suteikimo užsieniečiams“, – Seime sakė krašto apsaugos viceministras Karolis Aleksa.

Pagal projektą, norima papildomai numatyti, kad poligrafu būtų galima tirti įmonių darbuotojus, tikrinant juos dėl leidimo dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija išdavimo.

Pagal dabar galiojantį reglamentavimą, asmenų, dirbančių ar pretenduojančių dirbti su įslaptinta informacija, tačiau kurie nėra valstybės tarnautojai, kariai, pareigūnai ar institucijų darbuotojai, tyrimas melo detektoriumi negali būti atliktas.

Norima leisti tikrinti ir asmenis, pretenduojančius tapti žvalgybos slaptaisiais bendradarbiais, bei užsieniečius, kurie potencialiai kelia grėsmę nacionaliniam saugumui.

Konservatorius Arvydas Anušauskas teiravosi, ar išplėtus tiriančiųjų sąrašą, nesusidarys eilės, „žinant poligrafų ir žmonių, kurie gali iššifruoti poligrafo duomenis, skaičių“.

Pasak viceministro, šiuo metu poligrafu tikrinami šimtai žmonių, tačiau tai tėra papildoma priemonė, Valstybės saugumo departamentas turi ir kitų būtų patikrinti asmens patikimumą.

„Puikiai suprantame, kad visų patikrinti neįmanoma, bet esminis dalykas, kad turime įvesti papildomą instrumentą, tai įves papildomą kontrolę“, – sakė K. Aleksa.

„Valstiečių“ frakcijos narys Ignas Vėgėlė svarstė, ar nereikėtų į tikrinamųjų sąrašą įtraukti ir visų parlamentarų.

Viceministras abejojo dėl tokio poreikio.

Anot projekto, jeigu asmens tyrimo išvada yra neigiama, sprendimas dėl jo keliamos grėsmės valstybės saugumui daroma atsižvelgiant į visą turimą informaciją apie šį asmenį ir jo aplinką, o jeigu asmuo atsisakys tirtis poligrafu, daroma išvada, kad jis kelia grėsmę valstybės saugumui.

Pagal dabar galiojantį įstatymą atlikti tyrimą poligrafu gali statutinės institucijos, karinė žvalgyba, VSD, Specialiųjų tyrimų tarnyba.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų