Pereiti į pagrindinį turinį

Seimas patvirtino įstatymus dėl „Leo LT“ likimo

2009-07-21 20:16
Seimas patvirtino įstatymus dėl „Leo LT“ likimo
Seimas patvirtino įstatymus dėl „Leo LT“ likimo / Gedimino Bartuškos nuotr.

Seimas antradienį nemenka balsų dauguma priėmė paketą įstatymų dėl „Leo LT“ likimo. Kelių įstatymų pataisomis siekiama suteikti valstybei daugiau teisių, priimant sprendimus dėl šios prieštaringai vertinamos nacionalinės energetikos bendrovės reorganizavimo ar likvidavimo.
Tačiau priimtiesiems įstatymams parlamento teisininkai turėjo daugybę pastabų, tarp jų ir dėl galimų valstybės nuostolių, jeigu ji imsis vienašališkų veiksmų išformuodama „Leo LT“.

Balsavo valdančioji dauguma

Už šiame pakete esminėmis laikomo Atominės elektrinės įstatymo pataisas balsavo 77 Seimo narių, prieš buvo 6, susilaikė 21. Pataisas parėmė valdančiajai koalicijai priklausantys parlamentarai iš Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų, Liberalų sąjūdžio, Tautos prisikėlimo partijos, Liberalų ir centro sąjungos, „Ąžuolo“ frakcijų, taip pat beveik pusė opozicinės Socialdemokratų frakcijos narių. Prieš arba susilaikė visi Darbo partijos frakcijos nariai, absoliuti dauguma socialdemokratų bei „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos narių, pavieniai valdantieji.

Įstatymai įsigalios, kai juos pasirašys Prezidentė Dalia Grybauskaitė, ne kartą pasisakiusi už tai, kad „Leo LT“ būtų išformuota.

Sušvelnino formuluotes

Seimo teisininkai turėjo kelias dešimtis pastabų siūlomoms priimti Atominės elektrinės bei Strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turinčių įmonių įstatymų pataisoms. Kai kurioms jų buvo pritarta dar projektų svarstymo metu, tokiu būdu juos gerokai sušvelninant, lyginant su Vyriausybės teiktais pasiūlymais.

Tačiau net ir pakoreguotiems projektams Seimo Teisės departamentas pateikė daugiau kaip dešimt esminių pastabų. Be kita ko įspėta, kad priimtieji įstatymai gali sukelti nemenkų teisinių bei finansinių problemų. Teisininkai baiminosi, kad valstybės bandymas pagal šiuos įstatymus vienašališkai, be privataus „Leo LT“ akcininko iš „Maximos“ savininkų valdomos bendrovės „NDX energija“ sutikimo pertvarkyti ar net išformuoti „Leo LT“, „gali būti susijęs su reikalavimu atlyginti patirtus nuostolius“. Skaičiuojama, kad jie gali siekti kelis milijardus litų, kuriuos galėtų iš valstybės priteisti tarptautinis arbitražas.

Bet galutinai balsuodama dėl įstatymų parlamentarų dauguma neatsižvelgė į teisininkų įspėjimus. Seimo Ekonomikos komiteto narys, Tėvynės sąjungos frakcijos seniūnas Jurgis Razma tvirtino, kad taip parlamentas priima politinį sprendimą dėl „Leo LT“ likimo, suteikia Vyriausybei daugiau instrumentų, kuriuos ji gali panaudoti, spręsdama energetikos bendrovės likimą.

„Suteikime Vyriausybei tuos instrumentus ir leiskim Vyriausybei veikti. Jeigu neveiks, tuomet Vyriausybę ir kaltinsime“, - sakė kitas Tėvynės sąjungos frakcijos atstovas Kęstutis Masiulis.

Bet įstatymų priešininkai įspėjo, kad net ir juos priėmus Vyriausybė neturės galimybių radikaliai keisti „Leo LT“ statuso, nes tai grės didžiuliais nuostoliais valstybei. „Visi, kurie balsavo už tuos įstatymus, bus už tai atsakingi“, - sakė opozicinės „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos narys Egidijus Klumbys. „Vyriausybei ir valdančiajai daugumai reikės prisiimti atsakomybę, jeigu privačiam investuotojui reikės atriekti didelę valstybės biudžeto dalį“, - antrino jam socialdemokratė Birutė Vėsaitė.

Įpareigojama siekti 2/3 akcijų

Valdantieji tikina, kad „Leo LT“ likimą lemsiančiomis įstatymų pataisomis sustiprinama valstybės įtaka bendrovėje - siekiama jai leisti priimti sprendimus dėl įmonės reorganizavimo ar likvidavimo.

Įstatymuose numatyta, kad iš „Leo LT“ nušalinama nuo naujos naujos atominės jėgainės ir elektros perdavimo jungčių statybų reikalų. Tuo esą rūpinsis Vyriausybė, atominės elektrinės ir jungčių statytojai.

Pakeitimais Vyriausybė įpareigojama siekti, kad valstybei priklausytų ne mažiau kaip 2/3 nacionalinio investuotojo akcijų. Dabar įstatyme nustatyta, kad valstybės akcijų paketas sudaro daugiau kaip 1/2 įmonės akcijų.

Valstybei pataisos suteikia teisę iš naujo įvertinti „Leo LT“ steigimo metu valstybei nuosavybės teise priklausiusią „Lietuvos energiją“ ir Rytų skirstomųjų tinklų akcijas.

Vyriausybė valdo 61,7 proc., „NDX energija“ - 38,2 proc. „Leo LT“ akcijų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų