Seimas taisys Valstybinio socialinio draudimo įstatymą Pereiti į pagrindinį turinį

Seimas taisys Valstybinio socialinio draudimo įstatymą

2009-02-10 20:50
Seimas taisys Valstybinio socialinio draudimo įstatymą
Seimas taisys Valstybinio socialinio draudimo įstatymą / Mindaugo Ažušilio nuotr.

Seimas ypatingos skubos tvarka ėmėsi taisyti Socialinio draudimo įstatymą ir antradienį pritarė Socialinės apsaugos ir darbo ministro Rimanto Jono Dagio pateiktiems projektams. Pagrindiniu komitetu šiems projektams svarstyti paskirtas Socialinių reikalų ir darbo komitetas.

Pasak ministro, įstatymo pakeitimo esmė –  savarankiškai dirbantiems asmenims, individualių įmonių savininkams bei individualią veiklą pagal Valstybinės mokesčių inspekcijos pateiktas pažymas vykdantiems asmenims socialiniam draudimui siūloma nustatyti pereinamąjį laikotarpį.

Šiuo metu įstatyme minimiems asmenims dabar galioja 28,5 proc. įmokos tarifas, o nustačius pereinamąjį laikotarpį už 2009 m. šie asmenys mokėtų tik trečdalį įmokos tarifo - 10 proc., 2010 m. – du trečdalius – 20 proc., o viso dydžio įmokas – 28,5 proc. jie mokėtų nuo 2011 metų.
 
Be to, socialinio draudimo įmokų mokėjimui siūloma nustatyti maksimalią pajamų sumą, kurią viršijus savarankiškai dirbančių asmenų gaunamos pajamos „Sodros“ įmokomis nebūtų apmokestinamos. Galiojantis įstatymas numato prievolę mokėti „Sodros“ įmokas nuo visos apmokestinamos pelno sumos, o nustačius vadinamąsias lubas šie asmenys mokėtų įmokas tik nuo tam tikros pajamų dalies. Siūloma, kad tokia maksimali riba būtų šeši draudžiamųjų pajamų dydžiai. Taigi šiuo metu būtų 8 tūkst. 928 Lt per mėnesį.

Ministro nuomone, taip būtų sudaroma galimybė didesnės apimties verslą vykdančioms individualioms įmonėms dalį savo gaunamo pelno panaudoti veiklai plėsti ar investicijoms, nereikalaujant mokėti „Sodros“ įmokų nuo viso gaunamo pelno, kaip dabar nustato galiojantis Socialinio draudimo įstatymas. Ši riba būtų taikoma ir 2010 m.

Patikslinama įstatymo nuostata, kad kūrybiniams darbuotojams socialinio draudimo įmokos skaičiuojamos tik nuo autorinių atlyginimų, neskaičiuojamos nuo pajamų, gaunamų už kūrinių naudojimą, atgaminimą, bei atlygio už gretutinių teisių objektus.

Įstatymų projektuose siūloma, kad kūrybiniams darbuotojams, gaunantiems autorinius atlyginimus, draudimo stažą nulemia sumokėtos socialinio draudimo įmokos. Jei šios įmokos sumokėtos nuo minimalios mėnesinės algos dydžio, įgyjamas vieno mėnesio socialinio draudimo stažas. Priešingu atveju socialinio draudimo stažas laikomas proporcingai mažesniu.

Siūloma nustatyti, kad ūkininkai ir jų partneriai tuo atveju, kai žemės ūkio valdos ekonominis dydis už mokestinį laikotarpį yra mažesnis arba lygus 14 europinio dydžio vienetų, socialinio draudimo įmokos gali nemokėti, jeigu jie yra socialinio draudimo senatvės ar invalidumo, ar pašalpos pensijų gavėjai.

Teikiamuose įstatymų projektuose taip pat nustatyta, kad asmenims, pereinamuoju laikotarpiu mokantiems sumažinto dydžio įmokas, pensijos ir kitos išmokos už tą laikotarpį bus skaičiuojamos mažinant jų draudžiamąsias pajamas tuo pačiu santykiu kaip ir įmokas.

Ministro teigimu, papildomų mokesčių nuostolių „Sodros“ biudžetas šiais metais neturės, nukentės kitų metų „Sodros“ biudžetas, nes visos pajamos, kurios buvo skaičiuojamos, būtų atėjusios metų gale, tiksliau, kitais mokestiniais metais.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra