Anot Vyriausybės, tokių lindynių laikymas sudaro sąlygas daryti nusikalstamas veikas, vartoti ir platinti narkotines ir psichotropines ar kitas psichiką veikiančias medžiagas.
„Todėl siekiant užtikrinti viešąją tvarką narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojimo lindynių laikymas yra laikytinas pavojingesniu administraciniu nusižengimu už azartinių lošimų, ištvirkavimo arba alkoholinių gėrimų vartojimo lindynių laikymą“, – sakoma Vyriausybės išvadoje.
Informatikos ir ryšių departamento duomenimis, nusikalstamų veikų, susijusių su disponavimu narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis ar jų kontrabanda, daugėja: 2022 m. užregistruotos 3165 tokios nusikalstamos veikos, 2023 m. – 3940, 2024 m. – 4520.
Policijos departamento duomenimis, 2022–2024 m. labiausiai daugėjo narkotinių medžiagų disponavimo atvejų be tikslo jas platinti, taip pat daugiau buvo registruota ir nusikalstamų veikų dėl labai didelio kiekio narkotinių medžiagų platinimo, narkotinių medžiagų platinimo nepilnamečiams, narkotinių medžiagų kontrabandos.
Beje, neretai patalpas vartoti alkoholinius gėrimus, narkotines, psichotropines ar kitas psichiką veikiančias medžiagas suteikia asmenys, kurie turi priklausomybę jų vartojimui. Todėl, pakartotinai nustačius tokius atvejus, Vyriausybės nuomone, būtų tikslinga policijos pareigūnams turėti galimybę tokiems asmenims skirti administracinio poveikio priemonę – įpareigojimą dalyvauti alkoholizmo ir narkomanijos prevencijos, ankstyvosios intervencijos, sveikatos priežiūros, resocializacijos, bendravimo su vaikais tobulinimo, smurtinio elgesio keitimo ar kitose programose.
Vietoj lindynių siūloma vartoti tikslesnę sąvoką
Politikams ir Seimo Teisės departamentui jau anksčiau suabejojus dėl lindynių sąvokos, tokią nuomonę išsakė ir Vyriausybė.
„Sąvokos „lindynės“ ir „lindynių laikymas“ nėra apibrėžtos nei galiojančiame Administracinių nusižengimų kodekse (ANK), nei kituose įstatymuose. Todėl neaišku nei kokius nekilnojamuosius daiktus apima sąvoka „lindynės“, nei kokias daiktines teises (valdymą, naudojimą, disponavimą) apima sąvoka „lindynių laikymas“,– savo išvadoje pastebi Vyriausybė.
Todėl siekiant teisinio aiškumo, Vyriausybė siūlo vartoti tikslesnę nuostatą, pvz., patalpų suteikimas azartiniams lošimams lošti, ištvirkauti, vartoti narkotines, psichotropines ar kitas psichiką veikiančias medžiagas arba alkoholinius gėrimus.
Beje, analogiška nuostata dėl patalpų suteikimo administraciniams nusižengimams daryti yra įtvirtinta galiojančiame ANK straipsnyje, kuriame nustatyta atsakomybė už gyvenamųjų ar kitų patalpų suteikimą naminiams stipriems alkoholiniams gėrimams, brogai, nedenatūruotam ir denatūruotam etilo alkoholiui ir jų skiediniams gaminti ar laikyti.
Vyriausybė trečiadienį vykusiame posėdyje iš esmės pritarė Seime svarstomoms ANK pataisoms dėl administracinės atsakomybės už lindynių, kur yra vartojamos narkotinės, psichotropinės ar kitos psichiką veikiančios medžiagos, turėjimą. Vyriausybės nariai taip pat pasiūlė projektą tobulinti, atsižvelgiant į jų pastabas ir pasiūlymus.
ELTA primena, kad griežčiau bausti už „lindynių laikymą“, kur renkasi abejotinos reputacijos asmenys, parlamentui pernai gruodį pasiūlė Mišrios Seimo narių grupės narys Artūras Zuokas.
Už pirmą kartą padarytą tokį nusižengimą siūloma numatyti nuo 100 iki 300 eurų siekiančias baudas. Jei Seimas pritartų, toks administracinis nusižengimas, padarytas pakartotinai, užtrauktų baudą nuo 300 iki 700 eurų.
A. Zuokas tikisi, kad tokios baudos leis policijai efektyviau kovoti su narkotikų ir psichotropinių medžiagų vartojimu. Politikas siūlo spręsti ypač miestuose aktualią problemą, nes kai kurie būsto savininkai „specializuojasi“ nuomodami butus, kuriuose platinami ir vartojami narkotikai.
Pernai gruodžio mėnesį pateikimo stadijoje pritarimą Seime sulaukęs projektas į plenarinę salę sugrįš pavasario sesijoje.
Galiojančiame Administracinių nusižengimų kodekse numatyta, kad azartinių lošimų, ištvirkavimo arba alkoholinių gėrimų vartojimo lindynių laikymas užtraukia baudą nuo 30 iki 60 eurų, o už pakartotinai padarytą nusižengimą – nuo 60 iki 140 eurų dydžio baudą.
(be temos)