– Galite plačiau paaiškinti siūlomą draudimą?
– 50–70 metų visuomenėms prireikė, kad įvertintų vadinamojo konvencinio tabako arba rūkomo tabako poveikį visuomenei. Vėliau atsirado kaitinamasis tabakas – tai yra, kai iki galo nesudega cigaretė, bet, naudojant specialų įrenginį, tabakas įkaista ir įkvepiami tabako dūmai ar garai. Atseit, tai mažiau kenksminga rūkančiam žmogui. Toliau atsirado elektroninės cigaretės arba skysčiai, kurie yra garinami arba įkvepiami garais, naudojant specialius įrenginius. Tie įrenginiai gali būti dviejų rūšių: arba vienkartiniai, arba daugkartiniai.
– Kuriuos norite uždrausti?
– Pagal Prancūzijos ir Belgijos pavyzdžius vis tik labai logiška būtų uždrausti tuos vienkartinius įrenginius – dėl dvigubos jų žalos. Man, kaip medikui, pirmiausia rūpi tai, kad šie įrenginiai yra pakankamai pigūs ir to vienkartinio užpildymo užtenka maždaug 9 tūkstančiams įkvėpimų. Kitaip sakant, tai prilygsta dvidešimčiai konvencinių cigarečių pakelių. Jaunimo tarpe tai tapo ypač populiaru. Dabar Lietuvoje rūkančių elektronines cigaretes paauglių vidurkis yra aukštesnis už Europos Sąjungos rūkančių paauglių skaičių.
– Bet koks gaminys, kuriame yra nikotino, nėra parduodamas paaugliams. Tai reiškia, kad jie kažkaip kitaip nusiperka tas elektronines cigaretes?
– Visai teisingai. Elektroninės cigaretės pradėjo populiarėti nuo 2010 metų ir pradžioje buvo per mažai duomenų, kad įvertintume jų žalą sveikatai. O iš kitos pusės dabar aišku ir apie šių, ypač vienkartinių elektroninių cigarečių prietaisų, ekologinę žalą, nes ten yra ličio baterija ir pan.
– Kodėl nesiūlote uždrausti elektroninių cigarečių, į kurias jaunimas pilasi neaiškios kilmės skystį?
– Tam reikėtų Europos Komisijos pritarimo, turi būti bendras sutarimas, nes tai vis tik yra ekonominiai dalykai. Manau, kad ta linkme taip pat turėtų būti einama, bet bent jau tuo pačiu būtų ir perspėjimas apie tai, kokią žalą, kokį pavojų tai kelia. Kalbant apie tuos daugkartinius įrenginius, jie yra daug brangesni, paprastai jaunuoliai jų nesigėdija ir, deja, turime ne vieną atvejį, kai patys tėvai nuperka šiuos įrenginius savo vaikams, galvodami, kad tai kenks mažiau negu konvencinės cigaretės. Bet tie sintetiniai narkotikai – dabar jų naudojimo būdas tampa vis paprastesnis.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
– Remigijus Žemaitaitis sako, jog aplinkinės šalys vienkartinių cigarečių neuždraudė. Tai reiškia, kad sandėlys gali būti Lietuvoje, o portalas su latviška galūne ir iš internetinės parduotuvės žmonės užsisakys. Tai reiškia, kad jeigu nebus didesnio, platesnio draudimo Europos Sąjungos mastu, bus tiesiog didesnė kontrabanda arba net ir legalus įvežimas?
– Visai teisingai, apie tai mes ir kalbame, kad pirmos šalys, kurios tai jau padarė – Prancūzija ir Belgija. Manau, kad turėtume eiti šituo keliu. Neabejoju, kad ir kitos Europos Sąjungos šalys su laiku eis tokiu pavyzdžiu. Pilnai sukontroliuoti, pilnai uždrausti tai, kas vyksta internetinėje prekyboje, turbūt, visi suprantame, kad šito, ko gero, niekada nebus.
Svarbiausia yra žinutė, kurią tokiu būdu siunčiame pirmiausia tėvams, taip pat paaugliams ir visai visuomenei. Turėti tokius prietaisus, įrenginius yra nelegalu ar bus nelegalu ir atitinkamai, kad pagalvotų apie tai, ar reikia išvis tuos daugkartinius įrenginius turėti. Iš vienos pusės, reikia kiek įmanoma mažinti ir riboti, apsunkinti pasiūlą. Ir lygiai taip pat – mažinti paklausą, o čia jau kita, kaip sakant, šneka, bet visos šios priemonės turi būti tarpusavyje susijusios.
Naujausi komentarai