Greičio matuokliais užfiksuotų duomenų tvarkymo sistema neužkerta kelio korupcijai, teigia sistemos priežiūrą įvertinę Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) atstovai.
Tarnybos Korupcijos prevencijos valdybos pareigūnai, įvertinę Viešosios policijos valdybos 2012-2013 metais atliktų netikėtų patikrinimų duomenis, nustatė įvairių pažeidimų, kurie nepanaikina prielaidų korupcijai.
STT nustatė, kad kai kuriuose Lietuvos kelių policijos tarnybos (LKPT) naudojamuose greičio matuokliuose užfiksuoti duomenys nėra siunčiami automatiškai - juose naudojamos vadinamosios SD atminties kortelės, kurių duomenis galima nesunkiai ištrinti.
Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato greičio matuokliai, anot STT, naudojami ir jų duomenys prižiūrimi pagal nustatytas taisykles. Tačiau korupcijai taip pat išlieka rizika, nes jie taip pat nesiunčia duomenų automatiškai, ne visi matuokliai fiksuoja vaizdą, todėl išlieka galimybė užfiksavus greičio viršijimą baudą skirti ir kitam asmeniui.
STT nustatė, kad policijos vidaus kontrolės tvarkos apraše nėra numatyta, kas gali atlikti netikėtus patikrinimus, tad nėra užtikrinama, kad juose nedalyvautų šališki ir suinteresuoti asmenys.
Tarnyba remiasi konkrečiais pavyzdžiais, kai netikėtus patikrinimus LKPT atlikę Viešosios policijos valdybos pareigūnai patys joje dirbo ne seniau, nei prieš ketveris metus, tad dėl to kilo rizika būti neobjektyviems.
Anot STT, kai kuriais atvejais netikėtų patikrinimų metu užfiksuota, jog nebuvo spausdinamos greičio matavimo prietaisų atmintyje esančių duomenų išklotinės, apskritai nėra duomenų, kad buvo vykdoma greičio matavimo prietaisų duomenų kontrolė.
Kaip teigiama ataskaitoje, tikrinimus atlikę pareigūnai atsižvelgė į minėtą pažeidimą, tačiau vykdydami pakartotinį kolegų tikrinimą jau žiūrėjo, ar yra ne greičio matuoklių, o alkoholio matuoklių duomenų išklotinės.
Taip pat nurodoma, kad net per pakartotinius patikrinimus, atliktus po pusės metų nuo nustatytų pažeidimų, kai kuriais atvejais ne visi greičio matavimo prietaisų trūkumai būdavo pašalinti.
STT pareigūnai taip pat nustatė, kad teisės aktuose nedetalizuota greičio matuokliais užfiksuotų pažeidimų duomenų tvarkymo kontrolė – kai kurių vidaus kontrolės funkcijas vykdančių darbuotojų atsakomybė išsamiai neapibrėžta, darbo praktika taip pat neatitinka teisės aktų nuostatų.
Tarnybos atstovų nuomone, siekiant sumažinti korupcijos riziką, būtina detalizuoti vidaus kontrolės funkcijas vykdančių darbuotojų atsakomybę, taip pat būtina užtikrinti, kad užfiksuotų pažeidimų duomenys visada būtų automatiškai siunčiami į Administracinių teisės pažeidimų ir eismo įvykių registrą.
Atlikdami analizę, STT pareigūnai taip pat nustatė, kad korupcijos rizika kyla ir dėl antstolių pasirinkimo - Policijos departamentas esą nėra parengęs teisės aktų, kuriuose būtų aiškiai reglamentuota, kaip antstoliams perduodami vykdomieji dokumentai, kad būtų užtikrintas veiklos skaidrumas.
STT vertino Viešosios policijos valdybos, LKPT, Kauno kelių policijos valdybos pareigūnų, dirbančių su greičio matuokliais, korupcijos riziką.
Vertinimas atliktas šių metų sausio-balandžio mėnesiais.
Naujausi komentarai