Su intelektualais aptarti Lietuvos politikos skauduliai Pereiti į pagrindinį turinį

Su intelektualais aptarti Lietuvos politikos skauduliai

2009-02-25 16:24
Su intelektualais aptarti Lietuvos politikos skauduliai
Su intelektualais aptarti Lietuvos politikos skauduliai / Diena Media archyvo nuotr. A.Kubilius

Ministras Pirmininkas Andrius Kubilius antradienį po pietų susitiko su intelektualais, Vilniaus ir Kauno akademinių bendruomenių nariais. Diskutuota įvairiomis Lietuvos politikos temomis.

Susitikimo idėja gimė prieš keletą savaičių, kai viešėdamas Vytauto Didžiojo universitete Premjeras sveikino 2008-ųjų Tolerancijos žmogumi paskelbtą Mykolą Drungą.

VDU dėstytojas, žurnalistas M.Drunga ir pradėjo šį susitikimą naujosios Vyriausybės politinę kryptį pavadindamas „nuosaikiaja dešine“. M. Drungos manymu, didžiausia valdančiosios koalicijos partija Tėvynės Sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai turėtų labiau remtis būtent krikščioniškosios demokratijos politine mintimi ir Bažnyčios socialiniu mokymu.

Lietuvos mokslininkų sąjungos pirmininkas, Mykolo Romerio universiteto Politikos mokslų katedros vedėjas doc. dr. Antanas Kulikauskas akcentavo tikros savivaldos Lietuvoje būtinybę.

„Dabar egzistuojantį savivaldos modelį tinka vadinti tik „vietvalda“, šią padėtį būtina keisti, vietos savivaldos subjektu turi tapti žmonės, siejami kaimynystės ryšio, tiesiogiai dalyvaujantys sprendžiant bendrus reikalus“, - susitikime kalbėjo dr. A.Kulakauskas.

VDU Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto dekano prof. Leonido Donskio nuomone, valstybė prioritetu turi pasirinkti investicijas į didžiausią savo turtą - žmonių protą, o ne „betoną“.

„Pagrindinis uždavinys sunkmečiu Lietuvai - nesuprovincialėti”, - teigė prof. L.Donskis ir pagyrė A.Kubiliaus vadovaujamos Vyriausybės ambiciją aktyviai ginti Lietuvos interesus Europos Sąjungos forumuose.

Mykolo Romerio universiteto sekretorius dr. Saulius Spurga pabrėžė, kad Vyriausybės inicijuojamas „dialogas su Lietuva“ turi būti suprantamas kaip tarimasis, o ne kaip tik pritarimas vienos ar kitos dialogo pusės reikalavimams. „Išklausius interesų grupes ir tiksliau numačius konkretaus sprendimo pasekmes, galima priimti daug geresnius sprendimus, neatsisakant valstybės dienotvarkę formuojančios politinės valios būtinybės“ - sakė dr. S. Spurga.

VDU Išeivijos studijų centro vadovas prof. habil. dr. Egidijus Aleksandravičius pastebėjo, kad Lietuvoje visuomenė vis dar nustumiama nuo mąstymo apie savo valstybės santvarką.

„Biurokratija gožia savivaldą, todėl ši Vyriausybė turėtų drąsiai sumažinti valstybės reguliuojamų sričių skaičių, atsisakyti nereikalingų funkcijų, palengvinti žmonėms išpūsto biurokratinio aparato naštą“, - kalbėjo prof. E.Aleksandravičius ir pridūrė, kad vykdant Aukštojo mokslo reformą reikia prisiminti, jog Lietuvos edukacinė sistema ir po 20 metų turi vis tą patį uždavinį - desovietizuoti žmogų.

Kultūros, filosofijos ir meno instituto tarybos pirmininko pavaduotojas dr. Vytautas Rubavičius pažymėjo, kad pasaulis gyvena spekuliacinio finansinio kapitalizmo sąlygomis, kai tarpai tarp krizių vis trumpėja. „Vyriausybė tuo pat metu turi veikti operaciniame lygmenyje ir daryti sisteminius pokyčius“, - sakė dr. V. Rubavičius ir pažymėjo, kad ieškant kelių reformuoti Lietuvos mokslo ir studijų sistemą, reikia turėti omenyje, jog aukštojo mokslo smukimą šalyje paskatino „universitetinimo vajus“.

Dėkodamas susitikimo dalyviams Premjeras A.Kubilius sakė sutinkąs su dauguma išsakytų minčių ir išreiškė įsitikinimą, kad Vyriausybė, pradėdama Aukštojo mokslo sistemos pertvarkymą, suteiks sistemai būtiną impulsą kokybiškai keistis iš vidaus.

Baigdamas susitikimą Ministras Pirmininkas pabrėžė būtinybę vis labiau įsisąmoninti pasaulinį dabartinės krizės mastą. Premjeras pakvietė intelektualus mąstyti apie tai, kaip Lietuva turėtų reaguoti į nūdienos iššūkius, kad įveiktų sunkmetį dar labiau sustiprėjusi.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra