Sukčiai vilioja pinigus: kas už tai atsakingas?

Kartu su spartėjančia skaitmenizacija ir tobulėjančiais verslo modeliais auga ne tik atsakingų verslų, bet ir sukčių skaičius. Remiantis Lietuvos bankų asociacijos (LBA) analizės duomenimis, per 2021 m. sukčiai iš Lietuvos gyventojų ir įmonių išviliojo 10,2 mln. eurų ir daugiau nei du kartus išaugo telefoninio sukčiavimo atvejų skaičius.

Palyginti su 2020 m. statistika, sukčiavimo atvejų 2021 m. padaugėjo tris kartus, o didžioji dalis apgaulių buvo susijusios būtent su investiciniu sukčiavimu. Pinigų plovimo prevencijos centras pateikė duomenis ir apie pirmąjį 2022 m. pusmetį, per kurį lietuviai į sukčių rankas atidavė 6,4 mln. eurų. Tokios tendencijos verčia gerokai sunerimti, o atsakingos pardavimo praktikos versle, kurios formuojamos rinkos senbuvių, tampa ypač aktualiomis.

Padeda apsisaugoti

Norintiems nepakliūti į sukčių pinkles Lietuvos kriminalinės informacijos biuro, fintech kompanijos ir daugelyje kitų interneto puslapių pateikiama naudinga informacija šia tema, o vienas iš bankų yra paruošęs ir patogų interaktyvų klausimyną, kuriame galima pasitikrinti savo žinias.

Tokios iniciatyvos tikrai vertingos, nes pateikiamas detalus investicinio sukčiavimo aprašymas, kuris padeda suprasti internetinio sukčiavimo schemas, o naudojantis konkrečių požymių sąrašu, galima lengviau atpažinti sukčiavimo veiksmus. Tokiomis priemonėmis rinkos dalyviai savo klientams padeda tapti sąmoningesniems ir atidesniems.

Deja, kasdienybėje tenka susidurti su situacijomis, kai patys rinkos senbuviai pardavimuose naudoja ir formuoja dviprasmes praktikas.

Su manimi telefonu susisiekęs „banko atstovas“ prisistato vardu ir kviečia investuoti į valstybės obligacijas, kurias bankas įsigijo opciono būdu ir dabar kaip investicinę priemonę siūlo savo klientams. Tokia banko praktika buvo taikyta ir anksčiau, lydima susitikimo virtualiai.

Pokalbis skamba įdomiai, ir nors siūloma investicinė grąža nedidelė, tačiau kalbos sklandumo niuansai ir pauzės man panašios į vieno iš Lietuvoje veikiančių bankų puslapyje aprašytą investicinių sukčių veiklos etapą, kai jums paskambina „investicijų ekspertas“ ir pasiūlo labai pelningą investavimo galimybę (investuojant bet kur – į akcijas, obligacijas, kriptovaliutas, retuosius metalus, alternatyviąją energiją ir t. t.).

Dėmesys į detales

Tokioje situacijoje kyla keletas kritinių klausimų: ar atstovas pristatė, kurį padalinį atstovauja? Ne. Ar prisistatė ne tik vardu, bet ir pavarde? Ne. Ar galiu kaip nors patikrinti, kad kalbu būtent su banko atstovu, o ne kaimynu iš gretimo buto? Negaliu.

Po trumpo pristatymo ir investavimo naudų pasiūlymo, aptariant investicinę grąžą, laikotarpį, administravimo ir pajamų mokesčius, iš karto siūloma pratęsti pokalbį vaizdo skambučiu ir, jam pasidalijus kompiuterio ekranu, „banko atstovas“ pademonstruotų skaičiavimus ir būsimas naudas.

Tiek verslo atstovus, tiek studentus visada raginu pasiruošti tokiems susitikimams, todėl iš anksto atsiųsta informacija (pvz., elektroniniu paštu per banko komunikacijos kanalą), leistų ne tik geriau suprasti ir išanalizuoti pasiūlymą, bet ir priimti sprendimą be emocijų, išvengiant elgsenos šališkumo ir moralinės rizikos.

Tęsiant pokalbį su „banko atstovu“, atrodo, kad jis tokios informacijos pateikti net neketina, o kartu ir teigia negalintis siųsti pasiūlymo (nors yra saugios komunikacijos galimybė per interneto banką). „Atstovas“ pabrėžia, kad pasiūlymas yra asmeninis, garantuotas, saugus, skirtas tik saviems klientams ir yra labai ribotas, nes „rytoj situacija jau gali būti visai kitokia“.

Čia iš karto įžvelgiu panašumus į sekantį vieno iš Lietuvoje veikiančių bankų puslapyje pateikiamą investavimo sukčių požymį: „Investavimo pasiūlymai gali būti pristatomi kaip skirti tik vienam asmeniui ir apie kuriuos nederėtų kalbėti ar diskutuoti su kitais. Skatinama kuo greičiau jais pasinaudoti, norint, kad asmuo bijotų prarasti puikią galimybę ir pasiduotų emocijoms, nespėtų pasidomėti produktu ar platforma į kurią investuojama.“

Nenusileidžiant ir toliau prašant gauti informaciją raštu, patikimais kanalais, pardavimo procesas įgauna agresyvesnį toną. Jaučiu spaudimą greičiau sutarti dėl vaizdo skambučio, kurio metu banko atstovas tikina geriau papasakosiantis apie pasiūlymą. Skuba? Spaudžia planų vykdymas?

Nenorėdama prarasti racionalumo, pasikliauju vieno iš Lietuvoje veikiančių bankų išskirtu sukčiavimo atpažinimo elementu: „Jei esate spaudžiami priimti greitą sprendimą investuoti, žinokite – tai yra akivaizdus sukčiavimo požymis. Mąstykite racionaliai ir neskubėkite.“

Elgiasi taip pat

Šis atvejis labai praktiškai iliustruoja tai, ką turėjau omenyje sakydama, kad kai kurios rinkos dalyvių praktikos yra dviprasmiškos, nes tokie veiksmai iš dalies atitinka jų pačių nurodomus sukčių elgsenos požymius.

Kodėl, kalbėdama sukčiavimo tema, pabrėžiu rinkos dalyvių formuojamų praktikų svarbą? Rengdama disertaciją KTU Ekonomikos ir verslo fakultete gilinuosi į fintech institucinį pokytį Lietuvoje ir Institucinę teoriją, kuri nagrinėja organizacijų veiklą institucinėje aplinkoje, siekiant paaiškinti organizacijų ir jų aplinkos sąveiką, pokytį, formalių, neformalių taisyklių ir praktikų susiformavimą.

Deja, bet praktikoje pastebiu, kad tokios gana agresyvios pardavimų praktikos jau daugiau nei pusmetis plinta ir telekomunikacijų bendrovėse. Ne vienam klientui skambučio metu buvo primygtinai įsiūlyta dažnai nereikalingas planšetinis kompiuteris su brangiu duomenų planu ar net televizorius su brangia skaitmeninės televizijos prenumerata.

Turint omenyje tai, kad klientų skaitmeninis ir finansinis raštingumas dažnai stipriai atsilieka, norėtųsi remtis ir pasitikėti atsakingais rinkos dalyvių veiksmais ir pardavimų procese, o ne tik edukuojant klientus.NAUJAUSI KOMENTARAI

ai

ai portretas
kad ta kiberpolicija tik komentatorius gaudo, o sukciu nei velnio... vien numeris 1394 ko vertas...

AnI nuomonė.

AnI nuomonė. portretas
Kas gali būti kaltas jei esi kvailas. Daugelis nori staigiai praturtėti , bet gaunasi atvirkščiai. O senukai jei nesiklauso nežiūri TV tai turi vaikus kurie turi vis priminti apie sukčius.

apgautuju daugeja....

apgautuju daugeja.... portretas
nes lietuva - PSD...elektros... pensijiniu fondu ....banku.... aferistu geroves valstybe... gal kam elektros kibira ? vos 0.78Eur su 84 men sutartimi.... skubekit nes po naujuju elektra atjungs beto dar ir kaina kils.... skubekit
VISI KOMENTARAI 7
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių