Sukilimo dalyvius pagerbė gėlėmis ir šūviais Pereiti į pagrindinį turinį

Sukilimo dalyvius pagerbė gėlėmis ir šūviais

2005-01-17 09:00

Sukilimo dalyvius pagerbė gėlėmis ir šūviais

Klaipėdos krašto prisijungimo prie Lietuvos 82-osioms metinėms skirtuose renginiuose buvo prisiminti 1923 m. sukilimo dalyviai, jų garbei aidėjo pabūklų salvės ir sakomos patriotinės kalbos.

Tačiau ne tik Klaipėdai, bet ir visai šaliai svarbi data vėl nesulaukė aukščiausių Lietuvos valdžios atstovų dėmesio.

Klaipėdos skulptūrų parke, prie paminklo 1923 m. sukilimo dalyviams, buvo prisiminta sausio 15 d. įvykusio sukilimo reikšmė. Dėl to, kad Klaipėdos kraštas taptų Lietuvos dalimi, sukilime žuvo dvylika jaunų vyrų. Keturių palaikai ilsisi Skulptūrų parke, tačiau šeštadienį gėlėmis pražydęs paminklas tapo pagarbos ženklu visiems, kurie kovojo už pajūrį.

Sukilimo dalyvius pagerbė miesto savivaldybės, apskrities, akademinės bendruomenės atstovai, dragūnai, krašto apsaugos savanoriai, šauliai. Atvyko beveik visi Seimo nariai klaipėdiečiai.

Sausio 15-ąją, Klaipėdos dieną, buvo pagerbtas ir vieno svarbiausių sukilimo organizatorių – E. Simonaičio, palaidoto Joniškės kapinėse, atminimas.

Teatro aikštėje, prie buvusios Klaipėdos kraštą administravusios prancūzų prefektūros, buvo sutikti penktą kartą rengiamo savanorių žygio dalyviai – karo jūrininkai, studentai, miestiečiai. Nuaidėjo trys patrankos šūviai, kuriais buvo pagerbti 1923 m. sukilimo dalyviai, Klaipėda ir Lietuva.

Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje vykusioje viešoje diskusijoje „Kada įvyko Klaipėdos išvadavimas? 1923-1945-1990“ istorikai V.Vareikis ir S.Karalius bandė dar kartą suabejoti, ar tikrai 1945 metų sausio 28 d., kada uostamiestį užėmė sovietų armija, Klaipėdos kraštas buvo išvaduotas.

Kartais 1945 m. sausio 28 d. yra tapatinama su 1923 m. sausio 15 d., tačiau, anot istorikų, tai labai grubus ir neteisingas požiūris. 1945-aisiais įvyko reokupacija – vokiečius pakeitė rusai. Tačiau, žinant, kokių planų turėjo naciai, niekas negalėtų tiksliai pasakyti, kas būtų nutikę lietuviams, jeigu jie būtų likę okupuoti vokiečių.

Istorikai mano, kad Klaipėdos okupacija pasibaigė 1993 m. vasaros pabaigoje, kada iš uostamiesčio pasitraukė paskutinieji sovietų armijos kariai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų