Valdančiosios Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Vitas Matuzas siūlo inicijuoti kreipimąsi į Valstybės saugumo departamentą (VSD), siekiant gauti informacijos dėl galimo neteisėto žiniasklaidos atstovų ir politikų stebėjimo.
V.Matuzas pranešė kreipęsis į Operatyvinės veiklos parlamentinės kontrolės komisijos pirmininką Aleksandrą Sacharuką, siūlydamas komisijos vardu inicijuoti kreipimąsi į VSD ir paprašyti pateikti išsamius duomenis apie operatyvinių priemonių pagalba vykdytą žurnalistų, politikų bei politinio pasitikėjimo valstybės tarnautojų stebėjimą.
Konservatorius norėtų iš VSD sužinoti, kiek žurnalistų, politikų bei politinio pasitikėjimo valstybės tarnautojų (išskyrus savivaldybių politikus), šiuo metu yra stebima, kiek leidimų stebėti žurnalistus ir politinio pasitikėjimo valstybės tarnautojus operatyvinėmis priemonėmis šiemet prašyta teismo, kiek minėtų grupių asmenų buvo stebima kasmet nuo 2000 metų, bei kiek pradėta ikiteisminių tyrimų, remiantis surinktais operatyviniais duomenimis.
Anot V.Matuzo, atsakymai padėtų Operatyvinės veiklos parlamentinės kontrolės komisijai adekvačiai ir profesionaliai įvertinti situaciją dėl galimų žurnalistų ir politinio pasitikėjimo tarnautojų teisių pažeidimų.
Komisija jau atlieka tyrimą dėl galimo žurnalistų pokalbių klausymosi. Tačiau jos pirmininkas A.Sacharukas ne kartą yra sakęs, kad tokie tyrimai - neperspektyvūs, nes politikai negali gauti operatyvinių duomenų.
Seimo nutarimu patvirtintose komisijos nuostatose yra punktas, kad "komisijai draudžiama susipažinti su operatyvinės veiklos slaptųjų dalyvių tapatybę nustatančiais duomenimis bei detalia informacija apie šių dalyvių kiekybinę ir personalinę sudėtį, operatyvinio tyrimo bylomis ir operatyvinių veiksmų atlikimo taktika".
Anot A.Sacharuko, kol nebus pakeisti komisijos nuostatai ir įstatymas, tol reali parlamentinė kontrolė neįmanoma.
Apie žurnalistų pokalbių telefonu klausymąsi paskelbė Pilietinės visuomenės instituto direktorius, Piliečių santalkos pirmininkas Darius Kuolys. Pasak jo, klausomasi tų žurnalistų, kurie viešai kėlė klausimus dėl pulkininko Vytauto Pociūno žūties Baltarusijoje.
Judėjimas "Piliečių santalka" dėl pranešimų, esą klausomasi žurnalistų pokalbių, praėjusiais metais kreipėsi į tuometinį prezidentą Valdą Adamkų. Prezidento prašyta atsakyti, ar Valstybės saugumo departamentas slapta seka Lietuvos žurnalistus ir vykdo jų atžvilgiu operatyvinę veiklą.
Prezidentas tuomet teigė, kad tuometinis Valstybės saugumo departamento vadovas Povilas Malakauskas jam nėra pateikęs jokios operatyvinės medžiagos apie tai, jog jo tarnyba vykdytų žurnalistų sekimą.
Naujausi komentarai