Teks ieškoti ir senų prietaisų Pereiti į pagrindinį turinį

Teks ieškoti ir senų prietaisų

2004-07-27 09:00

Atliekos

Teks ieškoti ir senų prietaisų

Kiekvienas šalies gyventojas per metus turės atiduoti ne mažiau kaip keturis kilogramus elektros ir elektronikos įrangos atliekų. Tai numato Europos Sąjungos dokumentai. Lietuva iki rudens turi parengti teisės aktus, kaip bus įgyvendinta ši Europos Parlamento ir Tarybos direktyva. Tačiau uostamiesčio atliekų vežėjai iki šiol senų buitinių elektros prietaisų ir elektronikos atliekų nesurenka, nes nėra tokio poreikio jas išvežti.

Noro išmesti stinga

Bendrovės „Klaipėdos Toksika“ direktoriaus pavaduotoja Ina Kichtenkienė pastebėjo, kad įmonė turi galimybių priimti elektronikos laužą, tačiau iki šiol nei iš vieno atliekų vežėjo nesulaukė panašaus pasiūlymo.

„Net keista, kad tokiame dideliame mieste visai nėra susidomėjimo elektronikos ir elektros prietaisų atliekomis, nors gyventojai, be abejonės, kažkur deda senus televizorius, lygintuvus, kompiuterius ir kitą buitinę techniką“, - sakė I.Kichtenkienė. Ji teigė, kad padėtis gal pasikeis rudenį, kai keliuose šalies miestuose veikiantys „Toksikos“ įmonės padaliniai bus sujungti į vieną įmonę.

Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centro direktoriaus pavaduotojas Rimantas Gedrimas taip pat stebėjosi, kad iki šiol uostamiestyje nėra iniciatyvos rinkti ir specialiose aikštelėse centralizuotai kaupti elektros ir elektronikos laužą.

Bus pereinamasis laikotarpis

Lietuva dėl šios direktyvos įgyvendinimo yra išsiderėjusi dvejų metų pereinamąjį laikotarpį - iki 2006 metų gruodžio 31 dienos.

Direktyva įpareigoja surinkti ir perdirbti tiek didelius, tiek mažus namų apyvokos prietaisus, informacinę techniką ir telekomunikacijų įrangą, apšvietimo įrangą, žaislus, laisvalaikio įrangą, elektros ir elektroninius įrankius, medicininius prietaisus.

Direktyva įpareigoja užtikrinti ne tik nemokamą atliekų surinkimą iš gyventojų, bet ir jų perdirbimą. Lietuva nepajėgi kol kas nei surinkti, nei perdirbti tokių atliekų. Kaip spręsti problemą?

Aplinkos ministerijos Užterštų teritorijų ir atliekų skyriaus vyresnioji specialistė Gintarė Gulbinienė pasakojo, kad ES direktyvas mūsų teisės aktams reikia pritaikyti iki rugpjūčio vidurio, ir ministerija rengia sprendimų projektus.

Aplinkos ministro įsakymu bus parengtos elektros atliekų rinkimo, sandėliavimo ir transportavimo taisyklės, numatomi ir Atliekų tvarkymo įstatymo pakeitimai, o Valstybiniame strateginiame atliekų tvarkymo plane atsiras pakeitimai, numatantys šios rūšies atliekų kompleksinį tvarkymą. Bendra įstatymų bazė netrukus bus parengta.

G.Gulbinienė aiškino, kad Lietuvoje pagal ES reikalavimus nuo 2008 m. kasmet iš namų ūkio gyventojų reikės surinkti po 4 kg elektros ir elektronikos įrangos atliekų. Reikalavimas bus įgyvendinamas gamintojų ir importuotojų atsakomybės pagrindu: jie turės užtikrinti nemokamą senos buitinės technikos ir elektros prietaisų surinkimą, gamintojams ir importuotojams teks ir finansuoti laužo utilizavimą.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų