V. Čmilytė-Nielsen: privalome pasirūpinti, kad rizika moterims patirti prievartą mažėtų

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen inicijuoja diskusiją „Smurtas prieš moteris: priežastys, formos ir sprendimai“, kurioje ekspertai diskutuos apie visuomenės sąmoningumą lyčių lygybės ir kovos su smurtu prieš moteris temomis, aptars pagrindines priežastis, problemas ir priemones situacijai gerinti. Penktadienį vyksianti diskusija yra skirta nesitaikstymo su smurtu prieš moteris dienai, kasmet minimai vasario 14-ąją.

„Smurtas prieš moteris, kad ir kokios formos būtų, yra pati skaudžiausia moterų diskriminacijos forma. Simboliška, kad moterų teisių gynėjai vasario 14 d. pasirinko tam, kad būtų atkreiptas dėmesys, jog kova su smurtu prieš moteris turi tęstis kasdien. Skaudu, kad Lietuvoje, taip pat kaip ir visame pasaulyje, didelė dalis moterų ir merginų vis dar negali jaustis saugios, patiria diskriminaciją, prievartą. Šiandieninėmis karantino sąlygomis privalome pasirūpinti, kad rizika patirti emocinę ar fizinę prievartą mažėtų, o pagalbos instrumentai tiek jėgos, tiek nevyriausybinėse struktūrose stiprėtų“, – sako Seimo pirmininkė V. Čmilytė-Nielsen.

Statistika rodo, kad smurto artimoje aplinkoje nusikaltimai užima penktadalį visų nusikaltimų, užregistruojamų Lietuvoje.

2020 m. dėl smurto artimoje aplinkoje buvo užregistruota 55 800 policijos iškvietimų, po kurių buvo pradėti 7 132 ikiteisminiai tyrimai. 8 iš 10 dėl smurto artimoje aplinkoje užregistruotų nusikaltimų aukų – moterys (5,2 tūkst., arba 79,8 proc.), iš jų 79,5 proc. nukentėjo nuo intymaus partnerio. Pasaulinė koronaviruso pandemija šią problemą dar labiau sustiprino – reikalavimas likti namuose apsunkino galimybę pabėgti nuo smurtaujančio partnerio, didelė moterų dalis neteko darbo ir pajamų šaltinio, tad tapo labiau priklausomos nuo smurtaujančių partnerių.

Diskusijoje dalyvausianti Žmogaus teisių centro direktorė Birutė Sabatauskaitė teigia, kad, remiantis ekspertų duomenimis, smurtas prieš moteris jau seniai yra pasiekęs pandeminį lygį.

„Statistika rodo, kad smurto artimoje aplinkoje nusikaltimai užima penktadalį visų nusikaltimų, užregistruojamų Lietuvoje. Man atrodo, kad tai yra indikatorius, jog smurto artimoje aplinkoje ir smurto prieš moteris problema yra didžiulė ir apie ją svarbu kalbėti“, – sako B. Sabatauskaitė.

Vasario 12 d. diskusijoje dalyvaus Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, sociologas prof. dr. Artūras Tereškinas, Žmogaus teisių centro direktorė Birutė Sabatauskaitė, fondo „Frida“ vadovė Daiva Baranauskė, Pagalbos moterims linijos Vilniaus padalinio vadovė Roberta Pauliuščenkaitė. Diskusiją moderuos žurnalistas, nara.lt redaktorius Karolis Vyšniauskas.


Šiame straipsnyje: smurtas prieš moterisprievartapagalbos tel

NAUJAUSI KOMENTARAI

Anonimas

Anonimas portretas
o kad pacios tokias aplinkybes sukuria,lenda kur nereikia,maivosi,varo su visokiais i vakarelius valgo geria uz bernu babkes,o juk nera nieko nemokamo,ir dar mergos isirenka visokius agresyvius garbetroskas o tiems tik vienas terupi
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių