Dėl nelojalių Viešojo saugumo tarnybos pareigūnų sukeltas skandalas – rūpinimasis valstybės saugumu ar vidaus reikalų ministro koordinuota viešųjų ryšių akcija, bandant nukreipti dėmesį nuo kitų konfliktinių situacijų?
Darbo vaisiai
Viešąją erdvę prieš beveik dvi savaites skambiais pareiškimais apie esą nelojalius pareigūnus, galinčius nukreipti ginklus į savus, sudrebinęs Viešojo saugumo tarnybos (VST) vadas pulkininkas Ričardas Pocius jau gali krautis lagaminus į Vilnių.
Šią savaitę nuspręsta iš Kauno į sostinę perkelti VST vadovus. Toliau nuo skambiais pareiškimais įžeistų pavaldinių?
"Kauno diena" pasidomėjo, ką per penkis mėnesius nuveikė VST vadu tapęs R.Pocius ir kodėl jis vengia atsakyti į kai kuriuos savo pavaldinių klausimus, nors viešai mielai žarstosi skambiais kaltinimais.
"Statutiniai pareigūnai turi dirbti ir sąžiningai, ir dorai, ir užtikrinti valstybės saugumą, o ne vaikščioti ir rengti televizijoje spektaklius. Tai būtų tokia reakcija ir vertinimas, ypač VST pasirodymo per šiuos šešis mėnesius", – po kilusio skandalo pareiškė šalies Prezidentė Dalia Grybauskaitė.
Priminsime, kad R.Pocius interviu portalui delfi pareiškė, kad 25 metus veikusi VST dirba sovietiniais metodais, yra stagnacinė struktūra, veikusi šeimyninės rangos metodais, varganai ginkluota. Negana to, tarnyboje yra pareigūnų, kurie nėra lojalūs valstybei ir konflikto atveju atsuktų ginklą prieš savo šalies piliečius.
Kaip vieną iš savo penkių mėnesių vadovavimo vaisių vadas paminėjo išvaikytą nelegalų orkestrą. Šiam darbui nudirbti R.Pociui neprireikė viešumo, o štai tam, kad susitvarkytų su nelojaliais valstybei pareigūnais, dar kartą papasakotų apie savo pirmtako padarytus pažeidimus ir pasiguostų atgyvenusia "skardine" technika, pareigūnas staiga griebėsi žiniasklaidos ginklo.
Nutekino slaptą informaciją?
Premjeras Algirdas Butkevičius pripažino, kad R.Pociaus pateikta informacija iki jos paviešinimo buvo slapta. Prieš metus pradėtas VST tyrimas vyko ir tebevyksta. Jo išvadų laukta kitąmet. Tad kyla įtarimų, kad R.Pocius galėjo paviešinti slaptą informaciją, tačiau dėl to nepradėtas net tarnybinis patikrinimas. Tai primena dvigubus standartus, nes ir už mažesnį rezonansą sukėlusius pasisakymus kai kurie pareigūnai sulaukdavo įspėjimų. Kodėl skubėjo VST vadas?
Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Artūras Paulauskas vengė kritikuoti tokį VST vado sprendimą. "Jis paaiškino, kad tie galbūt nelojalūs pareigūnai bendrauja su žurnalistais ir todėl apsisprendė kalbėti", – aiškino A.Paulauskas.
"Joks paviešinimas nevyksta jokių tarnybų vadų iniciatyva. Tokiam žingsniui duodamas politinis leidimas, tai šiuo atveju mums patvirtino, kad pritarė Vidaus reikalų ministras S.Skvernelis", – atskleidė Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys Arvydas Anušauskas.
Kaltinimai be įrodymų
VST vado interviu nuskambėjo kaltinimai didesnei tarnybos daliai nelojalumu.
"Pirmiausia turime žinoti faktus, ar tikrai yra tokių vadinamų nelojalių pareigūnų valstybei. Jei yra taip, labai keista, kad beveik pusę metų dirbantis VST vadas sugeba kovoti arba valyti sistemą tik televizijos ekranuose – ką gi jis veikė tuos šešis mėnesius? Jis tiesiogiai pavaldus vidaus reikalų ministrui, ką gi veikė ministras, jau visus metus dirbantis šioje sistemoje?" – kalbėdama su BNS, dėmesį atkreipė ir Prezidentė D.Grybauskaitė.
Nuo VST vado R.Pociaus sukelto skandalo prabėgo jau beveik dvi savaitės. Iš pradžių teigta, kad nelojalių pareigūnų VST gali būti dešimt, vėliau šis skaičius sumažėjo iki penkių.
Šią savaitę R.Pocius jau neminėjo jokio skaičiaus, tik pareiškė, kad tyrimas baigiamas. Kas galėtų paneigti, kad galiausiai paaiškės, jog vadas netyčia susimaišė.
"Vienetų pasitaiko visur. Pats esu pateikęs informaciją tarnyboms ir dėl policininkų, ir dėl pasieniečių. Čia nėra kažkoks ekskliuzyvinis kelių žmonių atvejis. Nelojalių žmonių visur pasitaiko. Taigi šiame kontekste buvo prašauta pro šalį", – pastebėjo A.Anušauskas.
Parlamentaras įsitikinęs, kad su nelojalumo atvejais reikia susitvarkyti greitai, iš karto ir be didelių kalbų. Atliekami tarnybiniai tyrimai, ir tokie žmonės atleidžiami iš darbo.
"VST atveju būtų priesaikos pažeidimai, nes prisiekiama būti lojaliam valstybei, ir taškas. Čia reikalingi greiti sprendimai, ir, atlikus tą darbą, galima pasigirti", – dėstė A.Anušauskas.
Požiūris į viešumą
Vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis stoja ministerijai pavaldaus VST vado pusėn.
"Viešumas – viena iš pagrindinių priemonių kovojant su korupcija, nepotizmu, kitomis neteisėtomis ar nusikalstamomis veiklomis. Jei tokie dalykai egzistuoja VST ar kitose statutinėse tarnybose, jie nebus dangstomi ar slepiami. Bus imamasi visų reikiamų veiksmų jiems eliminuoti, taip pat – ir viešumo", – "Kauno dienai" aiškino ministras.
Vis dėlto "Kauno dienos" patirtis bendraujant su VST vadu labiau primena slapukavimą nei viešumą. Dar iki skandalingojo interviu VST vadui buvo nusiųsti klausimai, susiję su tarnybos reforma. Iš pradžių teigta, kad dėl teroristinių išpuolių Paryžiuje ir Europoje vadas yra labai užimtas ir galės kalbėti vėliau.
Išlaukusi nurodyta laiką, "Kauno diena" dar kartą kreipėsi dėl R.Pociaus interviu. Paaiškėjo, kad vadas persigalvojo. Nei iki VST skandalo, nei po jo atsakymų nesulaukta.
Ministro reveransai
Ministras S.Skvernelis viešumą laiko natūraliu ir būtinu dalyku siekiant pažaboti negeroves įvairiose tarnybose. Tačiau visiškai nesuprantamas kone VST skandalo išvakarėse atsiradęs draudimas kalbėti viešai Valstybės sienos apsaugos tarnyboje (VSAT), kuri taip pat pavaldi VRM.
VSAT vado Renato Požėlos įsakymu buvo papildytas pareigūnų etikos kodeksas, kuris apsunkina viešą nuomonės raišką. Šis įsakymas atsirado po to, kai atvirai savo nuomonę pareiškė VSAT Pasieniečių mokyklos vyriausioji specialistė Edita Zeleniakienė.
Specialistė paaiškino, kodėl negali visa širdimi būti su tuo metu dėl "Kalašnikov" ginkluoto nusikaltėlio gaudymo operacijos kritikuojamu ir atsistatydinimo pareiškimą pateikusiu S.Skverneliu.
E.Zeleniakienė, palyginti su R.Pociumi, švelniai atkreipė dėmesį į galimą teisės aktų nesilaikymą išstatutinant pareigūnus. Beje, toks pats išstatutinimas laukia ir VST.
Tačiau reakcijos į viešą nuomonę buvo kardinaliai skirtingos. R.Pocius sulaukė ministro palaikymo, o po E.Zeleniakienės pasisakymo buvo uždrausta viešai išsakyti asmeninę nuomonę.
Apie poveikį
VST dirba per tūkstantį pareigūnų. Kaip jie sureagavo į skandalingus savo vado pareiškimus?
"Įtampa kiek atslūgsta, tačiau po vado pareiškimo kitataučiai tarnyboje jautėsi itin prastai. Vyrauja nuomonė, kad jei esi rusakalbis, tai esi įtrauktas į tą nelojaliųjų sąrašą", – patvirtino "Kauno dienos" šaltinis VST.
Tokia atmosfera tarnybos viduje. Tačiau dar yra visuomenė, kuriai taip pat rūpi saugumas. Ar R.Pociaus pateikta informacija nebuvo perteklinė? Kaip jaučiasi Lietuvos piliečiai, VST vadui pareiškus, kad per 25 metus užantyje šildėme gyvatę?
VRM ministro nuomone, kur kas didesnę grėsmę visuomenei kelia ne vienokių ar kitokių negerovių viešinimas, o būtent jų slėpimas.
"Galbūt yra manančiųjų, kad negerovių nežinojimas reiškia saugumą. Egzistuoja didelis skirtumas tarp to, ar visuomenė jaučiasi saugi, ir to, ar iš tikrųjų yra saugi. Vargu ar visuomenė yra saugi, jei VST ar kitose tarnybose esama pareigūnų, atvirai reiškiančių simpatijas Rusijai ar laidančių užuominas apie tai, į kurią pusę jie stotų karo grėsmės atveju. Lygiai tas pats pasakytina ir apie pačius VST pareigūnus. Būtent nelojalių pareigūnų tarnyba VST destabilizuoja situaciją sistemoje, o ne to paviešinimas ir priemonės, kurių imamasi siekiant, kad tokių pareigūnų neliktų", – dėstė S.Skvernelis.
Tik neaišku, kodėl per beveik pusę metų, kai tarnybai vadovauja R.Pocius, nelojalūs pareigūnai nebuvo atleisti.
"Lietuvos piliečių atžvilgiu išėjo ne visai gerai. Dabar tikrai reikės netrumpą laiką įrodinėti, kad VST yra lojali, kad tikrai niekas neatsuks ginklų į nugarą. Bus daug juodo darbo pačiai tarnybai ir Vidaus reikalų ministerijai siekiant reabilituotis ir atsikratyti šio šleifo, atgauti visuomenės pasitikėjimą", – A.Anušauskas laikosi priešingos nuomonės nei ministras.
Iškalbingi faktai
Aiškėja, kad įtampa VST kilo dar prieš R.Pociaus sukeltą viešą skandalą. Naujasis vadas iškart įsivėlė į konfliktą su Kauno apskrities Policijos ir kitų teisėsaugos darbuotojų profesinės sąjungos komitetu.
"Šioje tarnyboje skirtingas pareigas eina daugiau kaip du šimtai mūsų profesinės sąjungos narių, kurie, susipažinę su vado interviu, buvo šokiruoti jame išsakytų, nesiremiant nė vienu konkrečiu faktu, teiginių – tai tik parodo jo intelekto lygį ir primena sovietinio soldafoniškumo atgyveną", – pastebėjo profsąjungos lyderis Algimantas Laukaitis.
Jis patvirtino, kad su R.Pociumi nuo pat jo paskyrimo taip ir nepavyko rasti kontakto. Nepaisant to, kad yra pasirašyta kolektyvinė sutartis, VST vadas ją ignoruoja, tuo pažeisdamas įstatymus.
Giriasi užnugariu
"Nuostabą kelia R.Pociaus melas, kad reorganizacijai trukdo profesinė sąjunga. Mes dar birželio mėnesį numatomai reorganizacijai pritarėme, tik aišku, kad ne tokiai, kokia dabar vykdoma, nesilaikant veikiančių LR teisės aktų reikalavimų. Mūsų žiniomis, šiandien dėl R.Pociaus vykdomos laukinės VST reorganizacijos jau 31 statutinis pirminės grandies pareigūnas atsisakė tęsti tarnybą", – pareiškė A.Laukaitis
Pasak profsąjungos atstovų, nelietuviams pareigūnams kilo abejonių, ar nereikia jiems išstoti iš profesinės sąjungos. Esą jiems peršasi išvada, kad buvimas profsąjungos nariu reiškia nelojalumą VST.
"Mūsų nuomone, iš R.Pociaus interviu peršasi išvada, kad tai atviras ar paslėptas noras sukiršinti minimos tarnybos pareigūnus tautiniu pagrindu", – dėstė A.Laukaitis.
Negana to, profsąjungos atstovų teigimu, privačiuose pokalbiuose R.Pocius giriasi pusantrų metų esantis ramus dėl savo užimamų pareigų. Tiek laiko dar truks pirmoji dabartinio VRM ministro kadencija.
Komentaras
Sergejus Madalovas
Buvęs Viešojo saugumo tarnybos vadas, generolas
Pocius gal ir geras žmogus, tačiau nekompetentingas. Gal jis buvo blogai informuotas. Jo pasisakymai apie VST ginkluotę, techniką ir pareigūnų pasirengimą buvo melas.
Taip, 1991 m. perėmėme įkalinimo įstaigų apsaugą ir turėjome vos 100 automatų. Viename bokštelyje pareigūnas stovėjo su automatu, kitame – su muliažu. Tokia sunki padėtis buvo iki 1998 m., tačiau šiandien vokiškais automatais ginkluoti specialieji padaliniai, konvojavimo kuopa, patruliavimo būriai. Tarnyba turi naujausią ginkluotę. Automatai "Kalašnikov" yra, tačiau jie užkonservuoti. Jie laikomi kraštutiniam atvejui, jei reikėtų ginti mūsų šalį.
Apie saugos priemones. Jei šiandien prireiktų, 800 pareigūnų būtų aprūpinti visiškai. Mums visada buvo svarbu mūsų pareigūnų saugumas.
Transportas. Pradėjome nuo žigulių, volgos ir "Ural". Buvo laikas, kai susipirkome nurašytus zilus, tačiau iki šios dienos užgyventa ir naujo transporto. Mano nuomone, nėra taip gerai Lietuvoje gyventi kitiems žmonėms, kad mes atimtume iš jų pinigus ir važinėtume patogiais mersedesais. Mes visada laiku atvažiuodavome ir ramiai dirbdavome savo darbą.
Gal R.Pocius nežino, kad VST yra Europos žandarmerijos partneriai. Toje struktūroje yra atitinkami reikalavimai ir ginkluotei, ir pareigūnų pasirengimui. Mes atitinkame tuos reikalavimus. Juos atitinka ir mūsų taktika. Buvo labai lengvabūdiška šitaip sukritikuoti tarnybą.
VST vyrai jau kokius aštuonerius metus dalyvauja įvairiose misijose Afganistane, Kosove. Mūsų žmonės buvo paskirti netgi vadovauti.
Mano gyvenime tai pirmas atvejis, kai išdrįstama šitaip pasakyti. Tai galima vertinti kaip provokaciją.
Naujausi komentarai