- Ignas Jačauskas, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Farmacininkus rengiančių Vilniaus universiteto (VU) ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) atstovai prašo prezidento Gitano Nausėdos vetuoti Farmacijos įstatymo pataisas.
Farmacijos specialistus rengiančių fakultetų dekanai kreipėsi į prezidentą prašydami nepritarti pakeitimams, numatantiems, kad reikalavimas vaistinėje dirbti ne mažiau nei vienam vaistininkui būtų atidėtas iki 2023-iųjų liepos 1-osios.
Pakeitimai dar dvejus su puse metų leistų vaistininko padėjėjams (farmakotechnikams) dirbti savarankiškai, be vaistininko priežiūros.
Universitetų atstovai pabrėžia, kad pastarieji gali teikti tik dalį vaistinėje teikiamų paslaugų ir tik prižiūrimi vaistininko.
LSMU Farmacijos fakulteto dekanė Ramunė Morkūnienė ir VU Medicinos fakulteto dekanas Algirdas Utkus kreipimesi pabrėžia, kad šią Europos Sąjungos (ES) nuostatą prieš aštuonerius metus įstatymu įtvirtino Seimas, tačiau jos įsigaliojimas keletą kartų nukeltas, vaistinėms argumentuojant, esą nespėjo pasiruošti.
Pasak pranešimo, universitetų atstovams susirūpinimą kelia „nebe pirmas stambiųjų darbdavių bandymas nukelti ar kitaip keisti svarbios įstatymo nuostatos įgyvendinimą“.
Universitete parengtas vaistininkas, farmacijos magistras, nuo vaistininko padėjėjo, profesinio bakalauro, esmingai skiriasi farmacijos mokslo žinių ir gebėjimų lygiu.
Šiuo metu Lietuvoje galioja praktika, kai vaistinėje dirba komanda: vaistininkai ir farmakotechnikai, o pastarieji gali teikti tik dalį vaistinėje teikiamų paslaugų ir tik prižiūrimi vaistininko.
„Universitete parengtas vaistininkas, farmacijos magistras, nuo vaistininko padėjėjo, profesinio bakalauro, esmingai skiriasi farmacijos mokslo žinių ir gebėjimų lygiu. Farmakotechniko išsilavinimas nesuteikia teisės teikti konsultacijų apie vaistus ir gydymo būdus“, – teigia R. Morkūnienė.
Pasak jos, atmetus pataisas, nuo sausio 1-osios įsigaliotų nuostata, kad vaistinėje nuolatos turi dirbti vaistininkas, tačiau farmakotechnikas galėtų toliau dirbti: išduoti pagal gydytojo receptą skirtus vaistus, vykdyti kitas kvalifikaciją atitinkančias funkcijas.
„Bet nuostatos įsigaliojimą atidėjus, visuomenės teisė gauti tinkamą farmacinę paslaugą – konsultacijas apie vaistus ir gydymo būdus, racionalų vaistų vartojimą ir vakcinacijos paslaugą – būtų apribota“, – pabrėžia LSMU atstovė.
Universitetų atstovai atkreipia dėmesį, kad sprendimas atidėti reikalavimo įgyvendinimą pažeistų veiklą atitinkamai jau pertvarkiusių vaistinių bei papildomai vaistininko profesinę kvalifikaciją įgijusių asmenų teisėtus lūkesčius, nuvertintų aukštojo universitetinio mokslo vertę ir naudą, o Lietuvai grėstų teisminiai ginčai šalies ir Europos Sąjungos institucijose.
Lietuvai Europos Komisija buvo skyrusi dešimt metų, kad didelę praktinio darbo patirtį turintys vaistininko padėjėjai (farmakotechnikai) galėtų įgyti vaistininko kvalifikaciją. 2004–2019 metais, kai LSMU ir VU vykdė vaistininkų perkvalifikavimo programą, vaistininko kvalifikaciją, pasak universitetų, įgijo beveik 700 vaistininko padėjėjų, o šiuo metu pagal ES reglamentuojamą tvarką viliasi dirbti apie 3 tūkst. vaistininkų.
Vaistinėse dirba 898 farmakotechnikai, o iš viso vaistininkų padėjėjų sąraše yra 1234 farmakotechnikai.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Ukrainiečiams išdalinta per 10 tūkst. prekybos centrų kortelių
Ukrainiečiams išdalinta daugiau nei 10 tūkst. prekybos centrų kortelių, su kuriomis jie gali savarankiškai įsigyti jiems reikalingiausių prekių, antradienį pranešė Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. ...
-
„Pušyno kelią“ tikimasi parduoti dar šiemet, jo vertė – 4,2 mln. eurų
Vilniuje esantį reabilitacijos centrą „Pušyno kelias“ tikimasi parduoti dar šiemet, jo vertė siekia 4,2 mln. eurų. ...
-
STT padės Azerbaidžanui sukurti turto susigrąžinimo ir valdymo sistemą
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) kartu su kitomis Lietuvos teisėsaugos institucijomis padės įsteigti turto susigrąžinimo įstaigą Azerbaidžane, antradienį pranešė STT. ...
-
Lietuvoje gydomas Ukrainos karys: atrodė, kad likti gyviems – neįmanoma
Socialiniuose tinkluose, internete ir televizijoje šiandien matome daugybę šiurpinančių karo Ukrainoje vaizdų. Rečiau tai matome iš arti, tačiau šiuo metu Lietuvoje žiaurios atakos žaizdas besigydantis Ukrainos karys Dmitro ...
-
Istorinė sutartis: Kauno universitetai jungia jėgas unikaliai bendradarbystei1
Keturi Kaune veikiantys universitetai sudarė sutartį, leisiančią bendradarbiauti mokslo, studijų ir praktikos srityse, antradienį pranešė Lietuvos sveikatos mokslų universitetas. ...
-
Rusija nesiliauja grasinusi Lietuvai: dėl veiksmų prieš paminklus kelia bylas11
Kremlius dėl paminklų sovietų kariams nukėlimų ima gąsdinti tai darančius. Žvalgybininkai perspėja, kad Rusija dėl veiksmų prieš paminklus kelia bylas ir gali skelbti Lietuvos politikų ar pareigūnų paieškas. Apie tai LNK pasakojo My...
-
Paskirti trijų naujų saugomų teritorijų direkcijų vadovai
Pertvarkant saugomų teritorijų sistemą, paskirti trijų naujų saugomų teritorijų direkcijų vadovai, antradienį pranešė Aplinkos ministerija. ...
-
A. Anušauskas: Lietuva pasirengusi priimti Ukrainos karius reabilitacijai
Lietuva pasirengusi priimti Ukrainos karius reabilitacijai ir gydymui, teigia krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas. ...
-
Į EŽTT teisėjų pareigas pasiūlyti trys geriausiai įvertinti kandidatai
Po Teisingumo ministerijos atrankos į Europos Žmogaus Teisių Teismą pasiūlyti trys geriausiai įvertinti kandidatai. ...
-
Klaipėdos politikai balsuos dėl Mogiliovo gatvės2
Ginčai, kokiu vardu turėtų būti pervadinta Mogiliovo gatvė, turėtų baigtis ketvirtadienio Klaipėdos tarybos posėdyje. Politikams teikiamas sprendimo projektas, kuriuo gatvei siūlomas Žardės pavadinimas. ...