Pereiti į pagrindinį turinį

Vyriausybė nevykdys Seimo pavedimo kreiptis į Europos teismą (papildyta)

2009-11-13 15:55
Vyriausybė nevykdys Seimo pavedimo kreiptis į Europos teismą (papildyta)
Vyriausybė nevykdys Seimo pavedimo kreiptis į Europos teismą (papildyta) / Kęstučio Cemnolonskio nuotr. Vyriausybė

Vyriausybė neketina vykdyti Seimo nurodymo kreiptis į Europos Sąjungos teismą dėl prieštaringai įvertinto Nepilnamečių apsaugos įstatymo. Pasak premjero Andriaus Kubiliaus ir teisingumo ministro Remigijaus Šimašiaus, tokiam žingsniui nėra pakankamo pagrindo.

Rezoliuciją inicijavo valdantieji

Šį antradienį Seimas priėmė rezoliuciją, kurioje Vyriausybė raginama per savaitę Europos Bendrijos Teisingumo Teismui (EBTT) apskųsti Europos Parlamento rugsėjį priimtą rezoliuciją dėl praėjusią vasarą Lietuvos parlamentarų priimto Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamos informacijos įstatymo nuostatų. Europarlamentarai išreiškė susirūpinimą kai kuriais įstatymo straipsniais, galimai pažeidžiančiais žmogaus teises, ypač dėl jame esą įtvirtintos homofobijos, tai yra neapykantos homoseksualams kurstymo.

Seimo rezoliucija parengta valdančiosios Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų atstovų iniciatyva, kurią parėmė pavieniai valdančiųjų ir opozicinių partijų atstovai. Už rezoliuciją balsavo 52 Seimo nariai, prieš buvo 9, susilaikė 6.

Tačiau Vyriausybė neketina vykdyti šios Seimo rezoliucijos ir nežada kreiptis į EBTT. „Susidariusi gana kebli teisinė padėtis - iš esmės nėra dėl ko kreiptis į tą teismą“, - portalui aiškino A.Kubilius.

Gavo laišką iš ES agentūros

Mat Seimo rezoliucijoje nurodoma, kad į EBTT derėtų kreiptis dėl Europos Parlamento priimtosios rezoliucijos pirmojo punkto panaikinimo. Šiame punkte nurodoma, kad kreipiamasi į Europos Sąjungos Pagrindinių teisių agentūrą, kuri turėtų įvertinti Lietuvos įstatymo atitikimą ES teisei.

Tačiau premjeras šiomis dienomis gavo šios agentūros pranešimą,  kuriuo informuojama, kad "nuomonės paskelbimas dėl Lietuvos Seimo priimto Nepilnamečių apsaugos nuo įstatymo neįeina į agentūros kompetenciją, todėl ji to nesvarstys, nes tai viršytų jos įgaliojimus".

"Tokiu būdu, paaiškėjus naujoms aplinkybėms Seimo rezoliucijoje įvardintas susirūpinimas ir Lietuvoje kilę nuogąstavimai, kad Europos Parlamento rezoliucija sudarys sąlygas ES Pagrindinių Teisių Agentūrai kėsintis į jai nepriklausančias prerogatyvas išsisprendė savaime", - pabrėžiama ministro pirmininko pranešime spaudai.

Pasak premjero, svarstydama Seimo rezoliuciją, raginančią pateikti ieškinį EBTT dėl minėtos Europarlamento rezoliucijos atsižvelgs į šį faktą, kad Agentūra nesiėmė veiksmų, neatitinkančių jos kompetencijos.

A.Kubilius taip pat priminė, kad Vyriausybė ir Prezidentė Dalia Grybauskaitė pateikė Seimui kelias pataisas ES nerimą sukėlusiame įstatyme, todėl kai jos bus priimtos, ES gali konstatuoti, jog su šiuo teisės aktu viskas yra gerai ir jis atitinka Europos reikalavimus.

Teisingumo ministras kategoriškesnis

Teisingumo ministras R.Šimašius sutinka su premjeru dėl to, kad nėra galimybių vykdyti Seimo pavedimą. „Iškelti tą bylą EBTT nėra jokio teisinio pagrindo, nes Teismas tiesiog iškart atmes ir nenagrinės politinio pareiškimo, kokiu galima pavadinti rezoliuciją“, - pastebėjo jis.

Ministro teigimu, Vyriausybė „turės formaliai apsispręsti, kaip elgtis, neįžeidžiant Seimo, kuris išreiškė savo valią, ir kaip padaryti, kad nesukeltumėm problemų tarptautinėje arenoje ir neapsijuoktumėm, žengdami visiškai beprasmiškus žingsnius“.

Seimo rezoliucija nėra teisiškai įpareigojantis dokumentas, todėl Vyriausybė gali argumentuotai atsisakyti vykdyti jos nuostatas.

Vasarą priimtas prieštaringai įvertintas Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamos informacijos įstatymas įsigalios kitų metų kovo 1 dieną. Pataisas, kurios turėtų atitikti ES teisę, Seimas ketina svarstyti šių metų pabaigoje.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų