Vyriausybė trečiadienį pareiškė, kad Seime svarstomas Privačios detektyvinės veiklos įstatymas turėtų aiškiau apibrėžti tokios veiklos ribas, kad neatsirastų sąlygos pažeisti privataus gyvenimo neliečiamumo.
Vidaus reikalų ministerijos (VRM) parengtoje ir Ministrų kabineto patvirtintoje išvadoje sakoma, kad dėl privačios detektyvinės veiklos specifikos ją vykdant gali būti sudarytos sąlygos pažeisti žmogaus teises ir laisves, ypač teisę į privataus gyvenimo neliečiamumą.
„Todėl itin svarbu aiškiai apibrėžti privačios detektyvinės veiklos ribas, kad tiek privačia detektyvine veikla užsiimantys subjektai tiksliai žinotų savo teisėto veikimo apimtį, tiek kiti su privačių detektyvų veikla susijusių teisinių santykių dalyviai būtų tikri, kad nebus sudarytos sąlygos pažeisti jų teises ir laisves“, - sakoma dokumente.
Vyriausybės vertinimu, Seime svarstomame projekte „privačios detektyvinės veiklos ribos nėra aiškiai nustatytos, privačios detektyvinės veiklos reguliavimas neišsamus ir fragmentiškas, stokojama konkrečių privataus detektyvo teisių realizavimą ir jam nustatytų pareigų užtikrinimą detalizuojančių nuostatų“.
Tarp daugybės Vyriausybės išvadoje išdėstytų pastabų - pasiūlymas nustatyti išsamų ir diferencijuotą informacijos rinkimo, fiksavimo bei privačios detektyvinės veiklos techninių priemonių naudojimo teisinį reguliavimą, kad renkamos informacijos kategorijos ir apimtis bei privačios detektyvinės veiklos techninių priemonių rūšys, naudojimo pagrindai, sąlygos ir apimtis būtų aiškiai klasifikuoti ir susieti su konkrečių privačios detektyvinės veiklos paslaugų teikimo poreikiais.
Pasak Vyriausybės, „akivaizdu, kad ne visų privačios detektyvinės veiklos paslaugų teikimui užtikrinti yra reikalinga vienoda duomenų ir informacijos apimtis, taip pat šiuo aspektu skirtingas ir privačios detektyvinės veiklos techninių priemonių naudojimo poreikis“.
Išvadoje taip pat sakoma, kad išsamiai ir nuosekliai nenustačius teisėtos privačios detektyvinės veiklos ribų, praktikoje gali susidaryti situacijų, kad privačiam detektyvui teikiant paslaugas, pavyzdžiui, stebint ir atskleidžiant vaikų, sutuoktinių, sugyventinių elgesį, kiltų pagrįstų abejonių, ar nėra pažeidžiamos civilinės teisės normos, susijusios su minėtų asmenų privatumu, kas būtų pagrindas pareikšti ieškinį dėl tokiais veiksmais padarytos turtinės ir neturtinės žalos atlyginimo ar netgi traukti baudžiamojon atsakomybėn.
Be kita ko, įstatymą siūloma papildyti nuostata dėl draudimo privačiam detektyvui teikiant privačios detektyvinės veiklos paslaugas naudoti klaidinimą, apgaulę, bet kokią tiesioginę ar netiesioginę, fizinę ar psichologinę prievartą, persekiojimą, skleisti tikrovės neatitinkančias žinias ir informaciją, pažeisti asmens būsto neliečiamumą, susirašinėjimo, pokalbių ar kitokio susižinojimo slaptumą, rinkti ir naudoti informaciją apie privatų asmens gyvenimą pažeidžiant šio ir kitų įstatymų reikalavimus, taip pat kitaip pažeisti įstatymus.
Seimas balandžio pabaigoje po pateikimo pritarė darbo grupės parengtam Privačios detektyvinės veiklos įstatymo projektui, kuriuo siūloma reglamentuoti iki šiol teisiškai neapibrėžtą privačių detektyvų veiklą.
Projektu siūloma nustatyti, kad privačiu detektyvu gali būti Lietuvos ar kitos Europos Sąjungos valstybės narės piliečiai arba kiti fiziniai asmenys, kurie naudojasi ES teisės aktuose jiems suteiktomis judėjimo valstybėse narėse teisėmis, turi aukštąjį išsilavinimą, moka valstybinę lietuvių kalbą, Vyriausybės nustatyta tvarka yra išlaikę privataus detektyvo kvalifikacinį egzaminą ir gavę licenciją.Privačia detektyvine veikla verstis būtų draudžiama asmeniui, teistam už sunkų ar labai sunkų tyčinį nusikaltimą, taip pat asmeniui, teistam už nesunkų ar apysunkį nusikaltimą, jei teistumas neišnykęs.
Praradus licenciją dėl pažeidimų, dvejus metus būtų draudžiama verstis privataus detektyvo veikla.Taip pat asmenys, siekiantys tapti privačiais detektyvais, licenciją išduodančiai ar tokią licenciją pratęsiančiai Vyriausybės įgaliotai institucijai privalėtų pateikti dokumentus, kad jie neturi psichikos ir elgesio sutrikimų.
Privačios detektyvinės veiklos ir asmens bei turto saugos įstatymo koncepcija buvo parengta jau prieš gerą dešimtmetį, ne vienerius metus kalbėta apie būtinybę priimti Privačios detektyvinės veiklos įstatymą, tačiau iki šiol ši veikla teisiškai nereglamentuota.
Naujausi komentarai