Trijų šalių menininkai parodoje svarsto apie estetiką ir informaciją Pereiti į pagrindinį turinį

Trijų šalių menininkai parodoje svarsto apie estetiką ir informaciją

2012-03-02 03:07
Trijų šalių menininkai parodoje svarsto apie estetiką ir informaciją
Trijų šalių menininkai parodoje svarsto apie estetiką ir informaciją

Penktadienį Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras (KKKC) meno gerbėjams pristatys projektą „Estetika vs. Informacija. Vol. 2“, jo autorius bei katalogą.

Atskleidžia skirtybes

Šį meno projektą pernai organizavo KKKC ir pristatė 4-ojoje tarptautinėje Maskvos šiuolaikinio meno bienalėje. Projekte dalyvauja ir kaimyninių šalių – Latvijos bei Estijos šiuolaikiniai menininkai. Lietuvos prisistatymas trijų Baltijos šalių kontekste atskleidžia jų estetikos ir informacijos suvokimo ir vartojimo šiuolaikiniame mene skirtybes.

Projekto idėja, pristatoma regioniniu mastu, reflektuoja poleminį požiūrį į Maskvos bienalės „Perrašant pasaulius“ koncepciją, pagrįstą universalia technologijų kalba, kuri, pasak jos kuratoriaus Peterio Weibelio, yra suprantama visiems, neišskiriant konfesijos, rasės ar tautybės: „Menas palaipsniui virsta informaciniu, reklaminiu, mados „kuruojamu“ objektu. Meno šiuolaikiškumas šiandien matuojamas jo sugebėjimu pristatyti esamojo laiko dinamiką ir visuomeninio gyvenimo aktualijas, t.y., kiek jis yra informatyvus. Akistatoje su informacine perkrova šiandienos menas neretai svyruoja tarp hiperbolizuotos estetikos ir konceptualios kūrybos akto, kuris pagrįstas išskirtinai informacijos sklaida. Tačiau ar tikrai estetika vs informacija?..“

Išraiškos virsmai

Vis labiau auganti visuomenės priklausomybė nuo informacijos iškreipia įprastas estetines kategorijas. Anot rengėjų, estetika ir informacija projekte tėra lygiaverčiai suvokimo ekvivalentai ir meno vertinimo kriterijai. Paroda konceptualizuoja vieno išraiškos formato virtimą kitu menininkų instaliacijose, objektuose, videodarbuose, tapyboje ir fotografijoje.

Svajonės ir Pauliaus Stanikų projekto kūrinius susiejo „Skaistybės diržo“ pavadinimas ir iš viduramžių papročių kildinama koncepcija. „Šiais darbais kalbame apie tai, kas leistina ir draudžiama, apie prievartą ir ištikimybę, apsimetinėjimą, melą“, – sakė autoriai. Bronė Neverdauskienė ir Monika Žaltauskaitė-Grašienė pristatys per Europą keliaujantį projektą „Absoliuti lygybė“. Tai darbas, kuris teigia priešingai – žmonių lygiava yra neįmanoma. Juozas Laivys eksponuos tris „Kurmių baidykles“. Autorius teigė, kad perkeltos į ekspozicijų erdvę baidyklės praranda savo pirminę funkciją, tampa parodos objektu. Jos tyko žiūrovų, medžioja jų dėmesį.

Perrašo pasaulius

Latvių menininkas Gintas Gabranas dalyvauja ne tik projekte „Estetika vs. Informacija. Vol. 2“, bet ir prisistatė pagrindinėje Maskvos bienalės parodoje „Perrašant pasaulius“: dizaino centre „Artplay“ jo „tyrimo“ objektu tapo kraujas, o KKKC – vanduo. Estų tapytojos Maarit Murka drobėse fotografijos tikslumu atkurti kadrai iš garsių ir kontroversiškų filmų – Andrejaus Tarkovskio „Stalkerio“, Larso von Triero „Antikristo“, daug diskusijų sukėlusios estų režisieriaus Veiko Ounpuu juodosios komedijos „Šv. Antano gundymai“. Latvių videomenininkė Dacė Džerina erzina žiūrovą lėto videokadro taktiliškumu, o estas Denes Farkas – socialine geometrija, t.y. taiklias frazes atitinkančiais popieriaus lankstiniais (nuotraukoje).

„Projektas tyrinėja priežastis, kurios verčia žmones vieną ar kitą meno kūrinį laikyti estetiškai patraukliu, byloja apie meno kūrinio „sėkmės“, aktualumo, vertės kriterijus, apie meninio eksperimento ir meno kūrinio „atvirumo“ publikai svarbą“, – teigė jo kuratorius KKKC direktorius menotyrininkas Ignas Kazakevičius.

 Vernisažas – KKKC Parodų rūmuose (Didžioji Vandens g. 2) 18 val., o prieš tai – 15 val. organizatoriai visiems besidomintiems surengs ekskursiją po parodą. Jos metu I.Kazakevičius plačiau pristatys estetikos ir informacijos santykį kūriniuose, aptars eksponuojamus darbus, jų atrinkimo priežastis ir aplinkybes, supažindins su juos sukūrusiais autoriais.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra