Pereiti į pagrindinį turinį

Galerijos vadovė: Žaliojo tilto skulptūros leidžia kritiškai pažvelgti į praeitį

2010-05-21 19:45
Galerijos vadovė: Žaliojo tilto skulptūros leidžia kritiškai pažvelgti į praeitį
Galerijos vadovė: Žaliojo tilto skulptūros leidžia kritiškai pažvelgti į praeitį / Tomo Urbelionio (BFL) nuotr.

Daug diskusijų tarp politikų keliančios sovietmečio Žaliojo tilto skulptūros pasitarnauja tuo, kad leidžia kritiškai pažvelgti į praeitį, mano Nacionalinės dailės galerijos vadovė Lolita Jablonskienė.

Tiek ji, tiek penktadienį galerijoje atidaromos parodos "Moters laikas. Skulptūra ir kinas" kuratorės mano, kad ginčus keliančios keturios sovietmečiu pastatytos skulptūros neturėtų būti nugriautos - priešingai, nei neseniai pareiškė Vilniaus meras Vilius Navickas.

"Žaliojo tilto skulptūros (...) yra diskusijos objektas. Diskusijos, kuri dar neprarado savo aktualumo, kuri verčia mus pažvelgti į mūsų atmintį kritiškai, ne vienos ideologijos akinius dėvint. Manau, kad tą vaidmenį kol kas jos atlieka pakankamai gerai. Dėl to aš asmeniškai nesu už tai, kad tas skulptūras reikėtų paslėpti, atimti žmonėms galimybę diskutuoti apie tai, kas buvo ir apie tai, kas gali būti ateityje", - penktadienį žurnalistams sakė L.Jablonskienė.

Meno tyrinėtojų nuomone, skulptūrų griovimas prilygtų sovietinės ideologijos įgyvendinimo priemonėms naikinti visus simbolius, kurie jai prieštarauja, ir trinti iš istorijos ideologijos neatitinkančius dalykus.

"Tai, kad palikimą turime saugoti ir kad istorijoje negalime trintuku trinti kažko - akivaizdžiai rodo ir mūsų paroda. Manome, kad diskusija apie istoriją ir meno istorija turi būti demokratiškoje visuomenėje atvira. Šioje vietoje Žaliojo tilto skulptūrų klausimas turi būti sprendžiamas įvykdant tvarkymą ir restauravimą kūrinių, o ne naudojant tas pačias sąvokas, kurios buvo naudotos sovietmečiu: nukelti, nugriauti, demontuoti. Šito kažkaip labai nesinorėtų, nes mes turėtume pradėti gyventi, o nebe griauti", - kalbėjo parodos kuratorė Elona Lobytė.

"Jei tos skulptūros išliko per atgimimą, kai viską, ką galėjo, nukėlė, tai dabar, atrodytų, priėjo tas laikas, kai mes galime tam tikrus vykusius procesus sovietmetį žiūrėti su tam tikra istorine distancija ir vis tiek, be abejo, nepamiršti juos kritiškai reflektuoti", - jai pritarė kita kuratorė Laima Kreivytė.

"Manome, kad dabar jau galima ir būtina apie tai diskutuoti", - sakė ji. L.Kreivytės nuomone, Žaliojo tilto skulptūrų atvejis "liudija ne tiek pačios skulptūros problematikos aktualumą, kiek pačios visuomenės kovinį įkarštį visais klausimais reikšti priešingas nuomones".

Menotyrininkės taip pat sutinka, kad monumentai turėtų būti restauruoti.

"Taip, kaip jos šiuo metu atrodo, iš tiesų apgailėtina, nepagarba ir savo miestui, ir mūsų pačių atminčiai", - teigė L.Jablonskienė.

Vilniaus meras konservatorius V.Navickas praėjusią savaitę Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų Vilniaus miesto skyrių konferencijoje pareiškė kreipsiąsis į Kultūros paveldo departamentą (KPD) su prašymu išbraukti skulptūras iš saugotinų objektų sąrašo.

Atsakydamas į vieno partijos kolegos klausimą meras pareiškė: "Tai aš, V.Navickas, gyvenantis teisinėje valstybėje ir besilaikantis įstatymų, jums garantuoju, kad kai šios skulptūros tikrai bus išbrauktos iš valstybės saugotinų kultūros paveldo objektų sąrašo, nedelsdami jas nugriausim."

Tačiau paveldosaugininkai sako, kad įstatymas neleidžia redaguoti saugotinų objektų sąrašo. KPD direktoriaus pavaduotojas Algimantas Degutis sako, kad skulptūros buvo, yra ir bus saugomų objektų sąraše tol, kol stovės pats tiltas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų