Pirmadienį ant namo K. Kalinausko gatvėje, kur gyveno ir kūrė žinomas dailininkas Kazimieras Žoromskis (1913 – 2004), atidengta atminimo lenta. Kovo 4 d. sukanka 100 metų nuo dailininko gimimo.
Memorialinę lentą su skulptūriniu K. Žoromskio portreto bareljefu sukūrė skulptorius Marius Grušas. Lenta – iš granito, o jos centre įkomponuotas K. Žoromskio portretas - iš bronzos. Atminimo lenta pritvirtinta ant namo sienos iš K.Kalinausko gatvės pusės, prie dailininko dirbtuvės lango.
Šventėje K. Žoromskio atminimą pagerbė dailininkai, muzikai, politikai.
1942 m. K. Žoromskis baigė Vilniaus, o 1945 m. - Vienos dailės akademiją. 1946 m. mokėsi Romos karališkoje dailės akademijoje. K. Žoromskio kūriniai išsiskiria stiliaus originalumu ir aukštu profesiniu atlikimu. Optinio impresionizmo stiliaus paveikslai menininkui pelnė tarptautinį pripažinimą.
„Pagimdei sūnų per patį ledonešį, tai jis visą gyvenimą ramybės neturės“, - taip pasakiusi pribuvėja dailininko motinai. Taip ir buvo.
1943 – 1986 m. K. Žoromskis gyveno, kūrė ir dirbo pedagoginį darbą priverstinėje emigracijoje – Austrijoje, Šveicarijoje, Italijoje, Ispanijoje, Kolumbijoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose. Nuo 1950 m. iki 1986 m. K.Žoromskis gyveno ir tapė JAV - Niujorko širdyje Manhatane, 23-iojoje gatvėje.
Kasdienis šios gatvės gyvenimas įsirėžė į menininko atmintį, teikė impulsų ir temų tapybai. Viena jo paveikslų serija taip ir vadinasi - „23-ioji gatvė“. Kitas niujorkietiškas lietuvio paveikslų ciklas – nutapyti skelbimų stulpai ir lentos su įvairiausiomis, pusiau nudrėkstomis afišomis. Kaip vienas didžiausių dailininko laimėjimų meno pasaulyje buvo įvertinta optinių paveikslų serija „TDS“ (trečiosios dimensijos serija).
Gyvendamas Niujorke, K. Žoromskis aktyviai įsitraukė į visos Amerikos ir lietuvių bendruomenės veiklą, parašė daug straipsnių meno klausimais, dalyvavo parodose Čikagoje, Niujorke, Bostone, Klivlende, Filadelfijoje, kitur.
Į Lietuvą dailininkas grįžo 1986 m.
Naujausi komentarai