Kultūros naktį Tibeto skvere – filmai apie Tibetą

Šeštadienį nuo 23 val. Tibeto skveras Užupyje įsilies į kultūros nakties „Tebūnie naktis“ projektą ir pakvies į kelionę ant Pasaulio Stogo. 

Tibeto skveras Užupyje jau tampa gyva Vilniaus kultūrinio gyvenimo dalimi. Nors oficialiai skvero atidarymas įvyko birželio 15 d., tačiau jau puse metų čia vyksta įvairios meninės, pilietinės akcijos. Gatvės muzikos dieną čia skambėjo tibetietiškų gongų skleidžiami garsai.

Šiais metais pirmą kartą Tibeto skvere vyks kino filmų programa „Kelionė ant Pasaulio Stogo“, kurios metu bus parodyti keturi dokumentiniai filmai, kurie supažindins su daugiau nei 2500 metų gyvuojančia Tibeto kultūra bei religija, žmonėmis ir gamta, istorija ir šiandiena.  

Tibeto skvere bus pristatytas režisieriaus Vytauto V. Landsbergio filmas „Nuo Pasaulio Stogo“ pasakojantis apie ištremtą tibetiečių tautą. Šiaurės Indijoje įsikūrusią Tibeto pabėgėlių stovyklą lietuvių filmavimo grupė aplankė 2008-ųjų vasarą prieš prasidedant Pekino olimpinėms žaidynėms ir joje filmavo tris savaites. Taip gimė filmas-meditacija atskleidžiantis Tibeto žmonių dvasingumą, prisiliečiantis prie jų kultūros ir istorijos, kuri ir šiandien teberašoma nekaltų žmonių krauju. 

Rusų režisieriaus V. Manskio filmas „Aušra. Saulėlydis: Dalai Lama XIV“ pasakojantis apie Tibeto dvasinį lyderį, Nobelio Taikos premijos laureatą, Užupio garbės pilietį Dalai Lama XIV. Tai  filmas, padedantis pajausti ir gal net suprasti asmenybę, kuri prikausto milijonų žmonių dėmesį iš pačių įvairiausių pasaulio šalių. Filmo autoriai turėjo unikalią galimybę nuo aušros iki saulėlydžio fiksuoti Dalai Lamos XIV kasdienybę jo rezidencijoje Dharamsaloje, leistis į neformalius pašnekesius apie žmogaus prigimtį ir jo vietą pasaulyje, budizmą bei šiuolaikinį pasaulį. Pastaroji tema pratęsiama ir filmo kūrybinės grupės kelionėje atgal iš Indijos į Rusiją, kurioje savaip gvildenamos globalinės problemos, visuomenės susiskaldymas, politiniai pasaulio konfliktai.  

Dokumentinis filmas „Sukilimas Tibete“ pasakos apie 2008 metais vykusius tibetiečių protestus prieš Kinijos agresiją regione ir naikinamą Tibeto kultūrą bei religiją. Taikios vienuolių bei pasauliečių demonstracijos, kurios prasidėjo minint 1959 metais kovo mėnesį įvykusį tibetiečių sukilimą, buvo žiauriai malšinamos ir virto smurto proveržiu. Filmas atskleidžia itin sudėtingą šiandieninę Tibeto situaciją.

Trilogija „Tibeto budizmas“ išsamiai pristatytas tūkstantmetę Tibeto kultūrą bei religiją. Tai trijų dalių pasakojimas, kuriame nuodugniai apžvelgiamas tibetietiškasis budizmas, vienuolių bei pasauliečių gyvenimas, jų ritualai, papročiai ir menas, kuris neatsiejamas nuo dvasinės tibetiečių praktikos. 

Programoje „Kelionė  ant Pasaulio Stogo“ bus parodyti šie filmai: 

„Nuo Pasaulio Stogo“, režisierius Vytautas V. Landsbergis (33 min, 2010) (lietuvių k.) 
„Aušra. Saulėlydis: Dalai Lama XIV“, režisierius V. Manskij (73 min., 2008) (rusų k.) 
„Sukilimas Tibete 2008“ (60 min. 2008) (anglų k.) 
„Tibeto budizmas“ (134 min. 2004) (anglų k.)


Šiame straipsnyje: Tebūnie naktisTibeto skveras

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių