Kino ir istorijos mėgėjai kviečiami dalyvauti Vilniuje rengiamose kino istorijos peržiūrose-paskaitose. Devyni pirmieji vakarai skiriami Lietuvos dokumentikai iki 1940 metų.
Nuo rugsėjo 30 dienos kas antrą antradienį Vilniuje, Lietuvos kinematografininkų sąjungos kino salėje, nuo 18 val. 15 min. organizuojami ciklo „Dokumentinio kino istorija" vakarai.
Paskaitų-peržiūrų ciklo „Dokumentinio kino istorija" vakaruose bus diskutuojama įvairiais kino istorijos klausimais, mėginama aptarti kino ištakas, jo pasaulinį kontekstą ir raidą, kino vertę ir filosofiją, analizuoti senas ir naujas Lietuvos nacionalinio kino paveldo problemas. Pavyzdžiui, kodėl mūsų pirmtakai neišsaugojo pirmųjų lietuviškų kino kronikų, kur dingo tūrinės animacijos pradininko Vladislovo Starevičiaus Kaune sukurti filmai, kodėl taip mažai išliko tarpukario Lietuvos kino operatorių darbų?
Žymaus kino tyrinėtojo Vytauto Mikalausko nuomone, jau prieškario Lietuvoje niekas nesirūpino kino dokumentika, o kino ekranuose keliolika kartų išrodytos juostos keliaudavo į klijų fabrikus.
Barbarišką elgesį ir atsainų požiūrį liudija kad ir toks jo aprašytas faktas: 1936 m. penki kilometrai istorinės kino medžiagos už keliolika litų buvo parduoti klijų gamintojams. Ar tai neprimena nė dešimtmečio nesiekiančio Lietuvos kino istorijos įvykio - Lietuvos kino studijos ir visų jos archyvų pardavimo privačiai bendrovei?
Kiekviena paskaita bus iliustruojama kino fragmentais, specialiai šiam paskaitų-peržiūrų ciklui gautais iš Lietuvos centrinio valstybės archyvo bei privačių fondų. Devyni pirmieji vakarai bus skirti Lietuvos dokumentikai iki 1940 metų.
Projekto idėjos autorius ir programos sudarytojas – dokumentininkas Algirdas Tarvydas. Projektą įgyvendina Lietuvos kinematografininkų sąjunga ir Lietuvos centrinis valstybės archyvas.
Naujausi komentarai