Nors Danėje tarša per penkerius metus nesumažėjo, žuvų joje padaugėjo. Daugiausia upė yra užteršta fosfatais, fosforu ir nitratais. Dėl teršalų Danė žydi kur kas dažniau.
Klaipėdos savivaldybė tyrimus Danės upėje atlieka devynis kartus per metus. Mėginiai imami iš vietos, esančios prie pat miesto ribos. Kartą per trejus metus atliekami ir Danės dugno gyvūnų ir augalų tyrimai. Tokiu pačiu peruodiškumu nustatinėjama ir sunkiųjų metalų koncentracija dugno nuosėdose.
Klaipėdos savivaldybės Aplinkos kokybės skyriaus vedėja Rasa Povilanskienė tvirtino, kad upės vieta tyrimams pasirinkta, nes norima sužinoti, koks vanduo atiteka.
Per penkerius metus, kiek laiko atliekami tyrimai, pagal visus rodiklius, išskyrus žuvis, reikšmingų pokyčių nebuvo pastebėta.
Visų stebėjimų metu Danėje užfiksuotas 2-4 kartus didžiausią leistiną kiekį viršijančios fosfatų, fosforo ir nitritų koncentracijos. Dėl to upė nepilnai atitinka karpiniams vandens telkiniams keliamus vandens kokybės reikalavimus. Deguonies koncentracija Danėje 50 proc. tirtų atvejų atitiko ribinę koncentraciją.
Dugno nuosėdos pagal sunkiųjų metalų koncentraciją neviršija nustatytų normų.
„Fosfatų yra skalbikliuose, skalbimo milteliuose, plovikliuose. Į upę jie patenka su nutekamaisiais vandenimis. Kviečiame žmones geriau pasižiūrėti, kokius skalbimo miltelius perka ir rinktis ekologiškesnius, kad būtų švaresnė aplinka“, – patarė vedėja.
R.Povilanskienė pasakojo, kad savivaldybė yra sudariusi komisiją, kuri atlieka patikrinimus, ar individualių namų gyventojai tvarkingai pasirūpina nuotekomis. Nustatyta, kad taip elgiasi ne visi.
Anot R.Povilanskienės, pastebėta, kad per penkerius metus Danėje padaugėjo žuvų. Didesnė ir jų įvairovė. Daug didesnė žuvų įvairovė pastebėta ir su upe besijungiančiame Jono kalnelio kanale. Vedėjos nuomone, kadanagi žuvų daugėja, žvejoti Danėje galima.
Dėl užterštumo upės vanduo dažniau žydi, skleidžia nemalonų kvapą. Joje išveši dumbliai ir pakeičia įprastą augaliją.
Kadangi Danėje nėra oficialios maudyklės, nėra tiriama, ar jos vanduo tinkamas maudytis. Tokie tyrimai atliekami tik Smiltynės, Melnragės ir Girulių paplūdimiuose.
Uostamiesčio valdžia neatlieka giluminio Danės valymo. Šiukšlės renkamos nuo vandens paviršiaus, pakrantėse. Pernai visų mieste esančių vandens telkinių priežiūrai skirta 65 tūkst. litų. Šiemet dėl lėšų trūkumo mažiau – 50 tūkst. litų.
Naujausi komentarai