Pereiti į pagrindinį turinį

Kaliningrado AE priešininkai kviečia Lietuvos žaliuosius vienytis

2011-08-05 18:41
Kaliningrado AE priešininkai kviečia Lietuvos žaliuosius vienytis
Kaliningrado AE priešininkai kviečia Lietuvos žaliuosius vienytis / Shutterstock nuotr.

Lietuvoje viešintys Rusijos Kaliningrado srities aktyvistai, subūrę savo regione antiatominę koaliciją ir siekiantys, kad dėl būsimosios atominės elektrinės statybos būtų surengtas srities gyventojų referendumas, kviečia Lietuvos žmones ir organizacijas bendradarbiauti priešinantis milžiniškiems abejotiniems projektams.

Pirmąją rugpjūčio dieną Seimo Europos informacijos centre  įvykusi svečių iš valstybės, kurioje protestuoti prieš oficialią valdžios poziciją nėra paprastas dalykas, spaudos konferencija buvo skirta Kaliningrado antiatominei koalicijai ir referendumo siekiančiai iniciatyvinei grupei pristatyti. Išvakarėse neformaliai susitikę su keliais Vilniaus žaliaisiais ir „Eko redakcijos“ žurnalistais rusų aktyvistai sakė, jog nors valdžia Rusijoje sprendimus priima ir juos vykdo „buldozeriu“, tačiau bent jau Kaliningrado srityje visuomenė turi nemenką protestų užtaisą, į mitingus, akcijas susirenka daug žmonių.

Žinoma, tai nereiškia, kad visuomenės pasipriešinimas regione statomam atominiam gigantui – garantuotas. Tačiau iniciatyvinės grupės pirmininko Michailo Kostiajevo teigimu, nenorinčiųjų atominės jėgainės skaičius gali siekti ir 80 proc. visų srities gyventojų. Kaliningrado srityje gyvena bemaž milijonas žmonių. Nors referendumo iniciatyvą griežtais administraciniais metodais slopina centrinė valdžia, aktyvistams pavyko suburti plačią ekologinių ir kitų organizacijų koaliciją, užregistruoti referendumo iniciatyvinę grupę ir pradėti rinkti parašus.

„Aš stebiuosi, kas dedasi pas jus Lietuvoje. Laisvė išlepina. Gatvėje žmonių nėra, jie nerodo ir pasipriešinimo, nors susidarius  ekstremaliai situacijai Kaliningrado AE didelė dalis Lietuvos teritorijos taptų evakuacijos zona“, – sakė M. Kostiajevas.

„EKO redakcija“ bandė svečius informuoti, jog Lietuvoje pasipriešinimas Kaliningrado (ar Baltarusijos) atominiams planams – visuotinis. Tačiau panašu, jog turime pripažinti, kad jis menkai reiškiamas, nėra kryptingo su atominiais projektais kovojančio fronto, tik grupė socialiniame tinkle ir pavienės  žaliųjų organizacijos, panirusios į kitus reikalus. Nors visos sutaria, kad atominė energetika – kenksminga aplinkai ir žmonėms. Pasigirsta vis daugiau balsų, jog ji nepagrįsta ir ekonomiškai, tačiau jie nevieningi.

„Jei susikurtų ir veiktų tarptautinis antiatominis tinklas, oponentai žiūrėtų į mus rimčiau“, – svarstė M. Kostiajevas. Išgirdęs gandus apie „Greenpeace“ – organizacijos, nuosekliai kovojančios prieš atominę energetiką – atėjimą į Baltijos šalis, aktyvistas atkirto, kad jai rūpi daug ekologijos problemų. Jo teigimu, trūksta organizacijos, kuri specializuotųsi vien „atominiuose reikaluose“. Jis taip pat informavo, jog Rusijos žaliųjų organizacija „Eko gynyba“, kurios atstovai Lietuvoje lankėsi pernai ir įtikinėjo žurnalistus bei visuomenę labiau priešintis rusų atominiams planams, iširo, tačiau tvirti ryšiai palaikomi su pagrindiniais jos nariais. Referendumo organizatorius papasakojo ir apie susitikimą su Seimo Atominės energetikos komisijos pirmininku Roku Žilinsku, kuris esą tik kartojo mintis, jog Kaliningrado atominė – tik politinė vilionė, skirta pagąsdinti Lietuvą nestatyti savosios elektrinės.

Susitikimuose minėta, jog būtina iš naujo užmegzti produktyvius kontaktus su išsibarsčiusiomis baltarusių pajėgomis.

Į Lietuvą kartkartėmis atvyksta ir rusų, ir baltarusių ekologinių organizacijų (Baltarusijoje net veikia žaliųjų partija) atstovai, susirūpinę dėl Kaliningrado ir Astravo atominių jėgainių projektų, tačiau tokių vizitų efektas trumpalaikis, o apie atsakomuosius Lietuvos organizacijų vizitus dar mažiau girdėti.

Įdomu paminėti, jog kaliningradiečiai priminė apie mažiausiai penkis ar šešis Rusijoje įšaldytus atominius objektus, įskaitant tuos, kurių projektai jau buvo 80 proc. įgyvendinti. Paskutiniojo praėjusio amžiaus dešimtmečio pradžioje kitokio politinio, pilietinio ir ekologinio sąmoningumo sąlygomis jie dėl visuomenės pasipriešinimo buvo sustabdyti. Lietuvos ir Kaliningrado aktyvistai sutarė, jog visiems Baltijos regione planuojamiems atominiams objektams būdinga tai, kad visuomenės nuomonės neklausiama ir neklausoma.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų