Nemaloni realybė
Ir tai nėra išsigalvojimas ar pasakojimas.
Kaip skelbia portalai, Kauno miesto savivaldybei su už 846,5 tūkst. eurų perka net 234 vaizdo kameras, kurios bus sumontuotos ir veiks 31 vietoje – parkuose, viešosiose erdvėse, pagrindiniuose į miestą ir iš jo vedančiuose keliuose. Perkamos ne tik vaizdo kameros, bet ir jų vaizdo transliavimas policijos budėtojams, visų transporto priemonių sekimo ir analizės sistema.
Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad, realizavus projektą, Kaunas taps pirmuoju Lietuvoje miestu, kuris įtariamaisiais pavers visus miestiečius ir svečius. Šiuolaikinės technologijos iš tiesų leidžia lengvai analizuoti vaizdo kamerų fiksuojamą vaizdą. Ir todėl automobilių numeriai yra puiki žymė, kuri konkretų objektą (automobilį vairuojantį asmenį) gali susieti su konkrečia vieta ir laiko momentu.
Taip, teisėsaugai tai gali būti reikalinga, kai tiriamas koks nors nusikaltimas, būtina skubiai reaguoti. Tačiau visiškai kitas vaizdas – totalitarinės valstybės sekimo – susidėlioja, kai tokia priemonė pradeda naudoti ne išimties ir teismo patvirtinta tvarka, o nuolatos ir visiems gyventojams. Būtent taip – tokia vaizdo stebėjimo sistema, kuri analizuotų ir kauptų duomenis apie visus (!) transporto dalyvius, yra grubus privatumo pažeidimas.
Tai reiškia, kad, realizavus projektą, Kaunas taps pirmuoju Lietuvoje miestu, kuris įtariamaisiais pavers visus miestiečius ir svečius.
Nepasiduokite apgaulei
Privatumo negerbiantys sekliai sako, kad "nėra ko bijoti, jeigu nieko blogo nedarai". Toks mąstymas apgaulingas, nes po išorinio teisuolio kauke slepiama nutylėta nuostata, jog sekti galima (ir reikia) visus. Visi tampa įtariamaisiais, visi – potencialūs pažeidėjai ir nusikaltėliai.
Kur veda tokių sistemų plėtra?
Kinijoje jau dabar išbandomos visuotinio sekimo sistemos, kurios kiekvieno piliečio gyvenimą seka nuo pradžios iki pabaigos. Už kiekvieną visuomenei naudingą elgesį pilietis gauna pliusus, o už abejotiną – minusus. Parėjai namo iki 21 val. – gauni pliusą, užtrukai bare iki 1 val. ryto – įkrenta minusas. Toks piliečio balansas kaupiasi ir jam valstybė gali atsilyginti arba nubausti – pavyzdžiui, kaip papildomą poilsio dieną arba kaip draudimą išvykti į kelionę.
Svarbus klausimas
Mes tikrai norime kurti tokią ateitį? Žinoma, Kauno miesto savivaldybei, norinčiai kontroliuoti visų miestiečių elgseną, tai patraukli ateities vizija. Tačiau ką apie tai mano laisvi laisvos šalies žmonės – Kauno gyventojai? Kodėl apie kuriamus sekimo tinklus nesitarta su gyventojais? Kodėl jų privatumas negerbiamas, o kiekvienas sąžiningas kaunietis bus paverstas įtariamuoju?
Skelbiama, kad naujoji sekimo sistema automatiškai analizuos ne tik transporto numerius. Analizuojami bus ir žmonių veidai, žmonės bus skaičiuojami, analizuojamas jų judėjimas konkrečioje vietovėje ir bendrai mieste, žmonių grupių susibūrimai ir kt.
Prieš keletą metų su delegacija lankantis pas vieną verslininką, nestokojantį humoro jausmo, jo ofise prie tualeto durų matėme lipduką su užrašu "Jūsų pačių saugumui jus čia stebi vaizdo kameros". Tuomet mes visi kartu pasijuokėme. Dabar, panašu, jau nejuokinga.
Didžiojo Brolio realybė, aprašyta George'o Orwello dar 1949 m., gali jau netrukus tapti mūsų kasdienybės dalimi. Už mūsų pačių pinigus, mūsų pačių išrinktos savivaldybės valia. Pažadinkite mane, gal, visgi, tik sapnuoju?
Kauną stebės Kinijos akys
Kol vairuotojų kantrybę bando vadinamieji trikojai greičio matuokliai, Kaune išdygo naujos vaizdo stebėjimo kameros, skirtos ne tik saugumui užtikrinti, bet ir fiksuojančios vairuotojų kelių eismo taisyklių (KET) pažeidimus.
Vaizdo kameras pagamino Kinijos bendrovė "Hikvision". Tokių kamerų atsisakyta JAV, įtariant, kad surinkta medžiaga gali pasinaudoti Kinijos žvalgyba.
Šios kompanijos kameros puikuojasi Kinijos miestuose ir ne kartą buvo minimos, kaip renkančios informaciją apie vietos gyventojus, o surinktą informaciją galimai naudoja Kinijos žvalgyba.
Tačiau Kauno savivaldybės specialistai tikina, kad naujosios kameros yra apsaugotos nuo įsilaužimų.
Teigiama, kad naujųjų kamerų galimybės itin plačios: sistema galės atpažinti veidus, suskaičiuoti konkrečioje vietoje esančius žmones, sekti judančius objektus. Kai kuriose vietose prie kamerų gali būti įrengti mikrofonai, identifikuosiantys stiprų garsą. Kauno pareigūnai mano, kad tokia sistema galės padėti greičiau išsiaiškinti nusikaltimus.
LRT Tyrimų skyriaus duomenimis, Lietuvoje šios kameros naudojamos Lietuvos Vadovybės apsaugos, Migracijos, Policijos departamentuose, taip pat Valstybės sienos apsaugos ir Viešojo saugumo tarnybose bei valstybės įmonėje "Oro navigacija".
Vašingtone įsikūrusios idėjų kalvės "The Heritage Foundation" technologijų politikos vadovas Klonas Kitchenas LRT sakė, kad JAV "Hikvision" ir "Dahua" kamerų atsisakė dėl kibernetinio saugumo spragų ir dėl to, kad jomis gali pasinaudoti Kinijos žvalgyba.
Dar praėjusių metų rudenį bendrovė "Telia Lietuva" su Kauno miesto savivaldybe pasirašė 700 tūkst. eurų sutartį įrengti vaizdo stebėjimo sistemą mieste, o jau šių metų pradžioje Kaune jos pradėtos montuoti.
Bus įrengta ne mažiau kaip 234 kameros 31 vietoje: stebimi bus mieste esantys tiltai, judrių gatvių sankryžos, kelios automagistralės A1 atkarpos, Kauno parkų ir paplūdimių viešosios erdvės.
"Kameros skirtos saugumui didinti viešosiose erdvėse, skatinti vairuotojus laikytis Kelių eismo taisyklių, policijos operatyviniam darbui palengvinti", – pranešus apie naujųjų kamerų atsiradimą tuomet sakė savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas Vytautas Jurkevičius.
Šaltinis: lrt.lt
Naujausi komentarai