Griovėjų – pilni patvoriai

Kas gali taikliau įvertinti rašytojo kūrybą už pačius rašytojus, kurių draugystė su plunksna arba kompiuteriu – neišskiriama?

Niekaip negaliu pamiršti rašytojo Juozo Apučio vertinimo, paskelbto spaudoje, bet niekieno plačiai nekomentuoto. Jis tada rašė, kad Petro Cvirkos sakinys skamba kaip muzika.

O tas sakinys yra toks: "Tyliais vasaros vakarais, kai ilgi šešėliai nusileidžia į Nemuno slėnį, girdi kalant kuolą, prie kurio nakčiai rišamas arklys."

Atmintinai pacitavęs šį sakinį J.Aputis klausia: "Na, argi čia – ne muzika, argi ne žavu? Už kūrybą, už sakinio žavesį esu linkęs beveik P. Cvirkai atleisti."

Be abejonės, karštakošių dabar – pilni patvoriai. Jie dabar siekia pasirodyti tokie principingi, jog primena pokario metų komjaunuolius.

Vienas pedagogas, ir skaitantis šiuolaikinę užsienio literatūrą, ir pats rašantis, prisipažino: "Kam niežti nagai, tegu griauna P. Cvirkos paminklą, šalina jo vardu pavadintų gatvių pavadinimus. Dabar įprasta griauti, o ne statyti. Pamažu atlėgs, išsikvėps tas karštis, bet ateinančių kartų vaikai vis tiek skaitys "Cukrinius avinėlius", seks pasakas iš "Nemuno šalies pasakų" rinkinio. Tegu dabar griauna, nes toks griovimo procesas užvaldė dalies žmonių protus, – į politikos viršūnes prasiskverbė griovėjų karta, labai primenanti anų laikų griovėjų ryžtą, jog "senąjį pasaulį išardysime", o statytojų dar teks palaukti."

Be abejonės, karštakošių dabar – pilni patvoriai. Jie dabar siekia pasirodyti tokie principingi, jog primena pokario metų komjaunuolius, kuriuos vaizdingai aprašė Alfonsas Bieliauskas savo romane "Rožės žydi raudonai".

Tada romano veikėjai siuto ant praeities – buržuazinio pasaulio. Ogi dabar, jei tik kas nors blogai, tuojau pat iš lūpų sklinda žodis "sovietizmas".

Nieko nenoriu girti ar peikti. Būta visko. Tai buvo gyvenimas, kuris buvo kuriamas tokiomis sąlygomis, kokias mano karta rado atėjusi.

Paklauskite savęs, iš kur tuometė Lietuva tiek išaugino mokslo žmonių? Juk į aukštąsias mokyklas galėjai patekti tik įveikęs stojamųjų egzaminų barjerą.

O kaip buvo gerbiamas anuometis aukštosios mokyklos dėstytojas?

Dar ir dabar jau išėjusius iš gyvenimo su pagarba prisimename juos, dėstytojus, ir pasakojame savo anūkams, kokie dideli žmonės su mumis dirbo ir net tokiomis sąlygomis kėlė Lietuvą į kultūros aukštumas.

Ką jau ką, bet žmogaus atmintis išsaugos vertybes. Tik gaila, jog kasdienę duonelę iš literatūros valgiusi vilnietė mokytoja siūlo griauti rašytojo paminklą ir vietoj jo statyti ūkinės reikšmės statinį. Gaila, kad pedagogei rūpi pačiai sublizgėti, galbūt pakilti karjeros laipteliu, bet tai, ko negaus ateities kartos, jai nerūpi, svarbiau išlikti tariamų patriotų gretose.

Ar iš tiesų taip dera elgtis dėl karjeros ir trumpalaikio sublizgėjimo?

Apsidairykime ir pagaliau rimtai apsispręskime, kas vertas griovimo, o ką reikėtų palikti. Džiaugiuosi, kad radijas, televizija, spauda diskutuoja ir apie praeitį prabyla vis objektyviau.NAUJAUSI KOMENTARAI

Milda M.

Milda M. portretas
Perkelti i Cvirkos vieta Zapa !!!!!!!,

...

... portretas
jei kazkam jis pakenke,tai neturetu tas baisus monumentas stovet.Literaturos nereiktu jo ismest,jei gera...

Anonimas

Anonimas portretas
Šiandien griaunam kolūkiečius ir cvirkas, rytoj griausim basanavičius ir landsbergius. Griauti - tai ne statyti. Lengviau.
VISI KOMENTARAI 4
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

 • Atlikta gyventojų apklausa: klaipėdiečiai išsakė pastebėjimus ir pageidavimus
  Atlikta gyventojų apklausa: klaipėdiečiai išsakė pastebėjimus ir pageidavimus

  Tęsiame rubriką "Klausk miesto valdžios drąsiai". Į klaipėdiečių klausimus atsako savivaldybės administracijos atstovai. ...

  5
 • Automobiliu – į pastato vidų
  Automobiliu – į pastato vidų

  Prie didžiulio prekybos centro „Grandus“ centrinio įėjimo yra nubrėžta geltona linija. ...

  20
 • Politikai trypia žmoniškumą
  Politikai trypia žmoniškumą

  Šalies spaudoje nustebino žinutė, kurioje pranešama, jog dar kartą politikai tvojo iš peties garbaus amžiaus žmonėms. ...

  8
 • Kodėl mus vis laiko vaikais?
  Kodėl mus vis laiko vaikais?

  Visą gyvenimą nuo mažumės gyvenu Klaipėdoje esančiame Vitės kvartale. Niekada nesu girdėjusi, kad uosto įmonės pripažintų, kad teršia aplinkinę, tai yra Vitės teritoriją. Visą laiką mums aiškinama, kad dulka nuo gatvių, sugalvo...

 • Apie sriubą, ir ne tik
  Apie sriubą, ir ne tik

  Mūsų žiniasklaida (ne visa) minta sensacijomis, o į pagrindinę sensacijų košę sraunia čiurkšle sutekėjo sriuba, o tai ir rodo pagrindinio žinių portalo lygį. Kaipgi čia apeisi tokią kulinarijos naujieną – iškart nebai...

  3
 • Gana stabdyti projektus!
  Gana stabdyti projektus!

  Esu labai sena klaipėdietė, čia gyvenu nuo 1948-ųjų, todėl širdį skauda matant tokį valdininkų kenkimą Klaipėdai. ...

  4
 • Geriau grįžkite į klases
  Geriau grįžkite į klases

  "Streikuosime!" – kone choru šaukia šalies pedagogai. O kaip dirbsime, niekas neklausia nei savęs, nei kitų. Vis dėlto net ir po tokio aliarmo teks sugrįžti į kabinetus ir klases. ...

  4
 • Šalia klasiko – prakeikimas
  Šalia klasiko – prakeikimas

  Jau daug metų kalbama apie Liepų gatvėje ties K.Donelaičio paminklu esantį akmenimis grįstą kelio ruožą. ...

  22
 • Konkurenciją nulemia ne skundai, o gyventojų pasirinkimas
  Konkurenciją nulemia ne skundai, o gyventojų pasirinkimas

  Neseniai šalies ir vietos žiniasklaida sumirgėjo pranešimais, kad Lietuvos respublikiniai būsto valdymo ir priežiūros rūmai kreipėsi į šalies Konkurencijos tarybą, prašydami pradėti tyrimą dėl Palangos savivaldybės veik...

 • Tvarka varo iš proto
  Tvarka varo iš proto

  Na, kokie, mano nuomone, "mandri" tie Dituvos sodo gyventojai ir jų pirmininkas. Žmonės visur, kur tik papuola, pila šiukšles, bet sutinku, kad taip elgtis negalima. Mašinomis dar veža. ...

  1
Daugiau straipsnių