Griovėjų – pilni patvoriai

Kas gali taikliau įvertinti rašytojo kūrybą už pačius rašytojus, kurių draugystė su plunksna arba kompiuteriu – neišskiriama?

Niekaip negaliu pamiršti rašytojo Juozo Apučio vertinimo, paskelbto spaudoje, bet niekieno plačiai nekomentuoto. Jis tada rašė, kad Petro Cvirkos sakinys skamba kaip muzika.

O tas sakinys yra toks: "Tyliais vasaros vakarais, kai ilgi šešėliai nusileidžia į Nemuno slėnį, girdi kalant kuolą, prie kurio nakčiai rišamas arklys."

Atmintinai pacitavęs šį sakinį J.Aputis klausia: "Na, argi čia – ne muzika, argi ne žavu? Už kūrybą, už sakinio žavesį esu linkęs beveik P. Cvirkai atleisti."

Be abejonės, karštakošių dabar – pilni patvoriai. Jie dabar siekia pasirodyti tokie principingi, jog primena pokario metų komjaunuolius.

Vienas pedagogas, ir skaitantis šiuolaikinę užsienio literatūrą, ir pats rašantis, prisipažino: "Kam niežti nagai, tegu griauna P. Cvirkos paminklą, šalina jo vardu pavadintų gatvių pavadinimus. Dabar įprasta griauti, o ne statyti. Pamažu atlėgs, išsikvėps tas karštis, bet ateinančių kartų vaikai vis tiek skaitys "Cukrinius avinėlius", seks pasakas iš "Nemuno šalies pasakų" rinkinio. Tegu dabar griauna, nes toks griovimo procesas užvaldė dalies žmonių protus, – į politikos viršūnes prasiskverbė griovėjų karta, labai primenanti anų laikų griovėjų ryžtą, jog "senąjį pasaulį išardysime", o statytojų dar teks palaukti."

Be abejonės, karštakošių dabar – pilni patvoriai. Jie dabar siekia pasirodyti tokie principingi, jog primena pokario metų komjaunuolius, kuriuos vaizdingai aprašė Alfonsas Bieliauskas savo romane "Rožės žydi raudonai".

Tada romano veikėjai siuto ant praeities – buržuazinio pasaulio. Ogi dabar, jei tik kas nors blogai, tuojau pat iš lūpų sklinda žodis "sovietizmas".

Nieko nenoriu girti ar peikti. Būta visko. Tai buvo gyvenimas, kuris buvo kuriamas tokiomis sąlygomis, kokias mano karta rado atėjusi.

Paklauskite savęs, iš kur tuometė Lietuva tiek išaugino mokslo žmonių? Juk į aukštąsias mokyklas galėjai patekti tik įveikęs stojamųjų egzaminų barjerą.

O kaip buvo gerbiamas anuometis aukštosios mokyklos dėstytojas?

Dar ir dabar jau išėjusius iš gyvenimo su pagarba prisimename juos, dėstytojus, ir pasakojame savo anūkams, kokie dideli žmonės su mumis dirbo ir net tokiomis sąlygomis kėlė Lietuvą į kultūros aukštumas.

Ką jau ką, bet žmogaus atmintis išsaugos vertybes. Tik gaila, jog kasdienę duonelę iš literatūros valgiusi vilnietė mokytoja siūlo griauti rašytojo paminklą ir vietoj jo statyti ūkinės reikšmės statinį. Gaila, kad pedagogei rūpi pačiai sublizgėti, galbūt pakilti karjeros laipteliu, bet tai, ko negaus ateities kartos, jai nerūpi, svarbiau išlikti tariamų patriotų gretose.

Ar iš tiesų taip dera elgtis dėl karjeros ir trumpalaikio sublizgėjimo?

Apsidairykime ir pagaliau rimtai apsispręskime, kas vertas griovimo, o ką reikėtų palikti. Džiaugiuosi, kad radijas, televizija, spauda diskutuoja ir apie praeitį prabyla vis objektyviau.NAUJAUSI KOMENTARAI

Kaunietis

Kaunietis portretas
Kiek įvairių paminklų stovi pasaulyje - jie primena senus laikus. Ir paminklus griauna tik aršūs idiotai.

Milda M.

Milda M. portretas
Perkelti i Cvirkos vieta Zapa !!!!!!!,

...

... portretas
jei kazkam jis pakenke,tai neturetu tas baisus monumentas stovet.Literaturos nereiktu jo ismest,jei gera...
VISI KOMENTARAI 5
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

 • Kokiu laiku gyvensime?
  Kokiu laiku gyvensime?

  Jau žinoma, kad nuo šių metų pavasario Europos Sąjungoje turėtų būti šalinama direktyva kaitalioti žiemos ir vasaros laiką. ...

  12
 • Rūkaliams nereikia daryti jokių nuolaidų
  Rūkaliams nereikia daryti jokių nuolaidų

  Labai džiaugiuosi, kad pagaliau priėmė įstatymą, draudžiantį rūkyti balkonuose. ...

  8
 • Pakeiskite projektą, pone!
  Pakeiskite projektą, pone!

  Labai skaudžiai sureagavau į sausio 14 dieną „Klaipėdoje“ pasirodžiusį Daivos Janauskaitės straipsnį „Prie stoties dygsta naujas statinys“. Galvoju, kad prie senosios geležinkelio stoties bus prilipdytas siaubingas stiklinis sa...

  2
 • Kaip mes tada gyvenome?
  Kaip mes tada gyvenome?

  Sausio 13-oji yra dar viena proga prisiminti sovietmetį. Kaip mes tada gyvenome, šiandien daugeliui net nėra žinoma arba jau pamiršta. ...

  4
 • Nestabdykime Girulių draustinio steigimo
  Nestabdykime Girulių draustinio steigimo

  Norėtume viešai kreiptis į Klaipėdos merą ir miesto tarybos narius. Pastaruosius pusę metų klaipėdiečiai, gamtos mylėtojai ir neabejinga Lietuva susivieniję kartu kovojome, kad keliolikos kartų užaugintas Girulių miškas būtų apsaug...

  3
 • Kaip prieiti prie vandens?
  Kaip prieiti prie vandens?

  Portalo skaitytojas Vytas turi pastabų dėl Dangės skvero rekonstrukcijos – jis sako, kad dėl užkaltų metalo polių nebebus galima nusileisti prie vandens, o tai gali pareikalauti ir žmonių gyvybių, nes nelaimės atveju nebus įmanoma užlip...

  2
 • Kapinėse baisiau nei Sibire?
  Kapinėse baisiau nei Sibire?

  Atėjo laikas pakalbėti apie tvarką Lėbartų kapinėse. ...

  11
 • Pribaigs ne liga, o valdžia
  Pribaigs ne liga, o valdžia

  Mūsų dabartinė valdžia yra labai greita vis ką nors uždrausti. Nepamenu, kad jos atstovai būtų ką nors leidę. ...

  21
 • Klausimas: iš kur milijonai?
  Klausimas: iš kur milijonai?

  Nustebino Vakaruose ir Lietuvoje pasirodę straipsniai apie ilgametę televizijos sveikatos laidų vedėją Jeleną Vasiljevną Malyševą. Keista, jog, pasirėmus "The Daily Beast" publikacija, aiškinama, kad ši moteris televizij...

  7
 • Užburtas rinkimų ratas
  Užburtas rinkimų ratas

  Ne kartą ir ne vienas pretendentas į Seimą savo prieš rinkimus dalytuose pažaduose yra išsakę ryžtą keisti arba tobulinti rinkimų sistemą šalyje. ...

Daugiau straipsnių