Kreipiuosi, Prezidente Dalia Grybauskaite, į Jus sporto visuomenės vardu vildamasis teigiamo Jūsų apsisprendimo dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo išimties tvarka JAV pilietei, sportininkei, šokėjai ant ledo Katherine Leigh Copely.
Ši sportininkė, kartu su Lietuvos piliečiu Deividu Stagniūnu iškovojo Lietuvai kelialapį į 2010 m. Vankuverio žiemos olimpines žaidynes.
Šie sportininkai jau yra įrašyti į Lietuvos žiemos olimpinę rinktinę. Specialistų nuomone, jie pajėgūs kovoti dėl aukštų vietų, tačiau čiuožėjų svajonės neišsipildys, jei amerikietei K.Copely nebus suteikta Lietuvos pilietybė.
Jums be abejo yra žinoma, kad Pilietybės komisija nerekomendavo K.Copely suteikti Lietuvos pilietybės. Tačiau atkreipčiau Jūsų dėmesį, kad šiuo klausimu komisija nebuvo vieninga: 4 balsavo už, 3 - prieš ir 2 susilaikė. Kaip supratau iš viešų Pilietybės komisijos narių komentarų, balsavę prieš, pripažino poros nuopelnus Lietuvai, o savo neigiamą sprendimą motyvavo tik tuo, jog K.Copely dar nėra pakankamai integravusi į Lietuvos visuomenę; bet argi atstovavimas Lietuvai aukščiausio lygio tarptautinėse varžybose, dalyvavimas lietuviškų bendruomenių veikloje užsienyje, lietuvių kalbos mokymasis (visa tai patvirtina pateikti dokumentai bei rekomendacijos) nėra pakankami faktai iškalbingai bylojantys, jog integracija į Lietuvos visuomenę sėkmingai vyksta.
Nežinau, kokie dar ne vieši argumentai lėmė tokį Pilietybės komisijos balsų pasiskirstymą, tačiau norėčiau papildomai pateikti dar keletą faktų, kurie Jums leistų susidaryti pilnesnį vaizdą, kodėl Lietuvai būtų vertinga suteikti pilietybę Katherine Leigh Copely.
Visų pirma reikia atvirai pasakyti, kad aplinkybė, jog talentingiausi Lietuvos čiuožėjai savo porų ieško užsienyje veikiau yra ne išimtis, o taisyklė, nes profesionaliai parengti čiuožėjų porą - Lietuvai tiesiog neįkandama prabanga. Lietuvoje nėra nei tokias poras ruošiančių trenerių, nei normalios treniruočių bazės (pvz., Elektrėnų ledo arena veikia tik 5 mėnesius per metus, be to yra nešildoma). Daugelį metų Lietuvą garsinusi Margaritos Drobiazko ir Povilo Vanago dailiojo čiuožimo pora taip pat buvo mišri.
Tai, beje, ne tik Lietuvos problema. Pažiūrėkime į 24 stipriausias čiuožėjų poras pasaulio čempionate. Pusė jų yra mišrios. Tokia yra šio sporto specifika ir kitos šalys tokiais atvejais pilietybės suteikimo klausimus sprendžia palankiai.
Mūsų ledo šokėjas D. Stagniūnas į JAV išvyko būdamas 14 metų. Kitos išeities, norint siekti aukščiausių tikslų, tiesiog nebuvo. Lietuvoje, kaip minėjau nėra nei sąlygų, nei specialistų. Todėl tai, kad Deivido ir kitų gabesnių Lietuvos šokėjų ant ledo partnerės nėra lietuvės - nėra atsitiktinumas, o sąmoningas ieškojimas išeities iš padėties. Beje, būtina atkreipti dėmesį, kad ši pora pagal pasiektus rezultatus JAV, būtų patekusi į trejetuką, kuris atstovaus šią šalį Olimpinėse žaidynėse, o Deividas galėjo gauti šios šalies pilietybę bei atstovauti kitą šalį, tačiau jis sąmoningai apsisprendė būti lietuviu, norėdamas Olimpinėse žaidynėse atstovauti Lietuvą bei tikėdamas savo Valstybe ir jos teisingais sprendimais.
Jei K.Copely nebūtų suteikta LR pilietybė - tai būtų sunkiai suvokiama: pora, kuri Lietuvai Europos ir pasaulio čempionatuose atstovauja jau penkti metai, Lietuvai negalėtų atstovauti olimpinėse žaidynėse, nes to nenorėtų pati Lietuva. Dar apmaudžiau, kad Lietuvos šokių ant ledo teisėja Laimutė Krauzienė vyks teisėjauti į Vankuverio olimpiadą, o ten nebūtų Lietuvos šokėjų poros.
Atkreipčiau Jūsų dėmesį ir į tai, kad Tarptautinis olimpinis komitetas 2008 m. Copely ir Stagniūno porai skyrė olimpinio Solidarumo stipendiją, nors žinojo, kad Katie neturi LR pilietybės, bet įvertindami pasaulinę praktiką tikėjo, jog ji ją gaus.
Sprendžiant klausimą suteikti ar nesuteikti Lietuvos pilietybę K.L.Copely, turėtume galvoti ir apie Lietuvos piliečio D.Stagniūno ateitį, neužkertant kelio šiam itin perspektyviam sportininkui dalyvauti visų sportininkų svajonių viršūnėje - Olimpinėse žaidynėse.
Neabejoju, jog ši dailiojo čiuožimo pora toliau sėkmingai garsintų Lietuvą ir įneštų didelį indėlį stiprinant Lietuvos įvaizdį, o pilietybės K.L.Copely suteikimas ir naujų galimybių Lietuvos porai atvėrimas būtų ne tik dailiojo čiuožimo, bet viso Lietuvos sporto laimėjimas.
Naujausi komentarai