Pereiti į pagrindinį turinį

Apie „Patriot“ perdavimą Ukrainai: tai gali būti lūžis NATO ir ES savimonėje

2022-12-15 16:28
DMN inf.

Didžiausia naujiena iš karo Ukrainoje fronto – prasidėjusios kalbos ir neoficialūs šaltiniai iš Pentagono, jų pareiškimas apie galimą „Patriot“ sistemų perdavimą kariaujančiai Ukrainai. Kokia tai sistema ir kada ji gali būti perduodama, pokalbis su atsargos majoru Dariumi Antanaičiu.

Reuters nuotr.

– Kas tas „Patriot“, nuo ko padeda apsiginti?

– Pati sistema pagaminta ir sukonstruota gana seniai, tačiau pačios raketos ir radaras yra esmė. „Patriot“ sistemos yra pagrindinis ginklas priešraketinėje gynyboje. Buvo rekonstruojama, kad būtų galima sustabdyti branduolines Rusijos raketas į Ameriką arba Europą. Tam specialiai buvo sukurta atskira raketa PAC-3, kuri neturi sprogmenų, t. y. jeigu skrenda branduolinė raketa, ji naikina ne sprogdama šalia, nedetonuojant branduolinio ginklo, o perskrodžia ją ir sugadina ore. „Patriot“ priešlėktuvinė ir priešraketinė gynybos sistema šiandien yra turbūt vienintelė, kuri galėtų sunaikinti, be žalos ukrainiečiams ar Europos valstybėms, branduolinius užtaisus.

– Ar tai rodo, kad Amerika įsivertino galimas branduolinio ginklo grėsmes?

– Jeigu amerikiečiai nuspręs dislokuoti būtent PAC-3 raketas, manau, tai būtų kaip ženklas, kad rusai gali panaudoti branduolinį užtaisą.

– Ar tiesa, kad su šia sistema gali dirbti tik NATO kariai? Ką reikštų toks jų įsitraukimas? Kol kas kalbama, kad būtų apmokami Ukrainos kariai.

– NATO kariai tokie patys, kaip ir Ukrainos. Jeigu NATO karys gali išmokti, gali ir Ukrainos karys. Problema kita – technologijos ir slaptas ryšys arba kokie duomenys vaikšto tarp radarų valdymo centre ir pačios raketos. Ši informacija yra labai slapta. Būtent tai ir yra klausimas, kaip ne NATO valstybei perduoti NATO ypač aukšto slaptumo informaciją.

– Ar tokia sistema reikštų lūžį ir persvarą kare?

– Kaip nėra vieno vaisto nuo visų ligų, taip ir nėra sistemos nuo visų pavojų. Tai nėra lūžis, o dar viena papildoma sistema. Galbūt lūžis NATO ir ES vakarietiškos civilizacijos savimonėje, kai galima nebijoti perduoti ukrainiečiams ypač pažangios ginkluotės.

– Kaip vertinate kalbas, kad Baltarusijoje prasidėjo neeiliniai kariniai mokymai ir Baltarusijos karinės pajėgos juda Ukrainos sienos link?

– Rusija jau seniai bando įtraukti baltarusius į karą. Kokie Rusijos ir Baltarusijos planai – vertinti labai sudėtinga. Geriau būti pasiruošusiems.

Tačiau privalome ruoštis.

– Kam dar reikėtų ruoštis?

– Kol kas nematau, kad Lietuva ir kitos Baltijos šalys, Lenkija būtų grėsmingoje pozicijoje iš Rusijos ir Baltarusijos pusės. Vis dėlto esame galingiausio karinio blogo dalis, tikrai nemanau, kad pavojaus gali būti. Tačiau privalome ruoštis.

– Kokios artimiausios savaitės laukia Ukrainoje? Vis sulaukiame vaizdo įrašų, kuriuose tai viena ar kita karinė bazė Rusijoje sprogsta.

– Sunku prognozuoti. Kalbant apie Rusiją, idealu, kad sproginėtų ne karinės bazės, o ir gamyklos. Pvz., kurios gamina raketas. Rusai naudoja ką tik pagamintas raketas. Išnaudojo rezervinius resursus. Jų kariuomenė tiesiogiai priklauso nuo konvejerio, todėl jei jį susprogdintų, – tai būtų geriausia Kalėdų dovana Ukrainai.

Daugiau naujienų