Prezidentui Volodymyrui Zelenskiui antradienį pasirašius įstatymą, kuriuo panaikinama dviejų kovos su korupcija agentūrų autonomija, kilo pirmieji dideli protestai nuo Rusijos invazijos pradžios ir pasigirdo kritika iš tarptautinės bendruomenės.
„Tikiuosi, kad (Ukraina) toliau ryžtingai stengsis kovoti su korupcija“, – teigė užsienio reikalų ministras Johannas Wadephulis socialiniame tinkle „X“.
Anot Vokietijos dienraščio „Bild“, trečiadienio rytą J. Wadephulis telefonu kalbėjosi su Ukrainos užsienio reikalų ministru Andrijumi Sybiha ir paragino jį tęsti kovą su korupcija Ukrainoje.
J. Wadephulis taip pat sakė, kad per neseniai vykusį vizitą Kyjive susitiko su įstatymu paliestų Ukrainos nacionalinio antikorupcijos biuro (NABU) ir Specialiosios antikorupcinės prokuratūros (SAPO) vadovais.
Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen pareikalavo Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio paaiškinimų dėl teisės aktų pakeitimų, kuriais panaikinamas dviejų svarbiausių kovos su korupcija įstaigų nepriklausomumas, trečiadienį pranešė Bendrija.
„Pirmininkė von der Leyen išreiškė didelį susirūpinimą dėl pakeitimų pasekmių ir paprašė Ukrainos vyriausybės paaiškinimų“, – sakė Europos Sąjungos (ES) atstovas Guillaume'as Mercier.
Ukrainos parlamentas antradienį patvirtino įstatymo pataisas, prezidento skiriamam generaliniam prokurorui suteikiančias naujų įgaliojimų dėl NABU atliekamų tyrimų ir SAPO bylų.
Kritikai teigia, kad šiuo teisės aktu valdžia sutelkiama V. Zelenskio rankose ir kad bus sudarytos sąlygos vyriausybei kištis į rezonansines korupcijos bylas.
Europos Sąjunga (ES) šį sprendimą pavadino rimtu žingsniu atgal, o Kyjivo centre šimtai žmonių susirinko pasipriešinti šiai priemonei. Tai retas atvejis, kai, tęsiantis Rusijos sukeltam plataus masto karui, reiškiamas pasipiktinimas valdžia.
Po Rusijos invazijos 2022-aisiais Ukraina pateikė prašymą įstoti į ES, o stojimo derybos prasidėjo 2024-ųjų birželį.
Pastaraisiais metais šalis griežtai kovojo su korupcija, kadangi tai būtina sąlyga norint įstoti į ES ir siekiant nuraminti sąjungininkus, kurie siuntė karinę pagalbą. Visgi tyrėjai teigia, kad korupcija šalyje tebėra rimta problema.
(be temos)