Šis karalienės komentaras, girdimas viename vaizdo įraše ir paviešintas trečiadienį, yra gana neįprastas, turint galvoje, kad 90-metė Elizabeth II, pernai tapusi ilgiausiai kada nors valdžiusia Britanijos monarche, uoliai stengiasi išlikti virš politikos.
Laikraštis „The Guardian“ pranešė, kad tą pokalbį įrašė oficialus Rūmų operatorius.
Šis netikėtai neapdairus karalienės pasisakymas yra susijęs su vienu praėjusių metų Kinijos valstybiniu vizitu, kuris pritraukė milijardines kinų investicijas.
Tą pačią dieną, antradienį, šalies premjeras Davidas Cameronas (Davidas Kameronas) taip pat neapdariai viešai išsakė savo nuomonę, pavadindamas Afganistaną ir Nigeriją „labiausiai korumpuotomis“ pasaulio šalimis.
Apie praėjusiais metais vykusį kinų apsilankymą karalienė kalbėjo antradienį per vakarėlį Bakingamo rūmų sode, kuriame vilkėjo rožinės spalvos paltą ir mūvėjo baltas pirštinaites.
Vaizdo įraše matyti, kaip rūmų pareigūnas pristato karalienei policijos viršininkę Lucy D'Orsi (Liusę D'Orsi ) ir paaiškino, kad ši pareigūnė buvo atsakinga už tvarką Xi vizito metu spalį.
Rūmų pareigūnas pasakė karalienei, kad „kinai labai sumenkino“ vizitą prižiūrinčios L.D'Orsi darbą, o Elizabeth į tai atsakė: „O, kaip nepasisekė“.
Kai L.D'Orsi klausė karalienės, ar ji žinojo, kad britų policijai tai buvo „išbandymų laikas“, monarchė įsiterpė: „Taip, žinojau“.
Policijos viršininkė dar paaiškino, kad kinų pareigūnai išėjo iš susitikimo su ambasadore Barbara Woodward (Barbara Vudvard), pasakę, kad jų kelionė baigta.
„Jie paliko mus abi“, – pridūrė L.D'Orsi.
„Keista“, – pažymėjo karalienė.
„Tai buvo labai storžieviška ir nediplomatiška, manau“, – tarė L.D'Orsi.
Į tai Elizabeth II atsakė: „Jie elgėsi labai storžieviškai su ambasadore“.
Kaip pranešė BBC, karalienės komentarai buvo išimti „BBC World“ transliacijos Kinijoje.
Britų monarchė niekada atvirai viešumoje nereiškia savo politinių požiūrių, garsėja savo santūrumu bei diskretiškumu ir nėra davusi nė vieno interviu per visą savo 64 metų karaliavimo laikotarpį.
Tačiau jos vyras princas Philipas (Filipas) garsėja liapsusais ir kvailu sąmoju.
1986 metais lankydamasis Kinijoje jis perspėjo britų studentų grupę, kad palikdami šioje šalyje jie rizikuoja tapti ?„siauraakiais“.
Sosto įpėdinis princas Charlesas (Čarlzas) taip pat turi nemalonumų su Kinija dėl savo santykių su Dalai Lama, tačiau numato vykti oficialaus vizito į šią šalį.
Savo asmeniniame dienoraštyje, aprašydamas savo požiūrį į 1997 metais vykusią Honkongo perdavimo Kinijai ceremoniją, Charlesas yra pavadinęs Kinijos lyderius „pasibaisėtinomis senomis vaškinėmis figūromis“.
„Labai sėkmingas“ vizitas
Londonas ir Pekinas sveikino Xi Jinpingo vizitą kaip istorinį to meto įvykį Kinijos ir Britanijos santykiuose.
Per vizitą buvo paskelbta apie daugybę pasirašytų sutarčių, kurių vertė, kaip pranešė D.Cameronas, siekė beveik 40 mlrd. svarų sterlingų (51 mlrd. eurų).
Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas Lu Kangas trečiadienį pareiškė, kad šis vizitas buvo „labai sėkmingas“.
„Abi šalys už jį sulaukė didelio pripažinimo“, – kalbėjo jis.
Britų užsienio reikalų ministras Philipas Hammondas (Filipas Hamonas), kurį citavo vietos žiniasklaida, net patikino, kad vizitas buvo „didžiai sėkmingas“ ir pridūrė, jog Britanijos „santykiai su Kinija yra labai tvirti ir juos dar labai sustiprino šio vizito sėkmė“.
Bakingamo rūmai atsisakė komentuoti karalienės privatų pokalbį.
„Tačiau Kinijos valstybinis vizitas buvo ypatingai sėkmingas ir visos šalys glaudžiai bendradarbiavo, siekdamos užtikrinti, kad jis praeitų sklandžiai“, – sakė vienas rūmų pareigūnas.
Per keturias Xi Jinpingo vizito dienas britų pareigūnai kinus lydėjo su pompastika ir spindesiu, rūmuose buvo surengtas valstybinis banketas.
Britanija patiesė raudonąjį kilimą Xi Jinpingui ir pasveikino jį 41 patrankos saliutu, kai Kinijos lyderis važiavo paauksuota karieta į Bakingamo rūmus su karaliene Elizabeth II (Elzbieta II). Per valstybinį banketą monarchė šį vizitą vadino „esminiu momentu šiais labai ypatingais metais“ dvišaliams ryšiams, kurie turėtų pasiekti „ambicingas naujas aukštumas“.
Karalienė pati parodė Kinijos prezidentui ir jo žmonai Karališkąją kolekciją rūmuose. Garbingiems svečiams ji padovanojo specialų Shakespeare (Šekspyro) sonetų rinkinį.
Anksčiau antradienį kitame Bakingamo rūmuose karalienės gimtadienio proga surengtame renginyje D.Cameronas pavadino Nigeriją ir Afganistaną „galbūt dviem labiausiai korumpuotomis pasaulio valstybėmis“.
Buvo nufilmuota, kaip premjeras išsako savo nuomonę karalienei Elizabeth II ir Kenterberio arkivyskupui Justinui Welby (Džastinui Velbiui) prieš ketvirtadienį Londone prasidedančią antikorupcinę konferenciją, kurioje taip pat turi dalyvauti šių dviejų šalių prezidentai.
„Į Britanija atvyksta kai kurių fantastiškai korumpuotų šalių lyderiai“, – sakė D.Cameronas, kalbėdamas apie konferenciją, kuriai jis pirmininkaus.
„Nigerija ir Afganistanas yra, ko gera, dvi labiausiai pasaulyje korumpuotos šalys“, – pridūrė jis.
J. Welby, kuris prieš tapdamas dvasininku dirbo naftos pramonės administratoriumi Vakarų Afrikoje ir prisidėjo sprendžiant konfliktus Nigerijoje, pabrėžė, kad „šis konkretus prezidentas iš tikrųjų nėra korumpuotas“.
„Jis iš tikrųjų stengiasi“, – pripažino D.Cameronas. Karalienė irgi pasakė J. Welby: „Jis stengiasi, tiesa?“
Ne visiškai aišku, apie kurį lyderį jie kalbėjo, bet artėjančioje konferencijoje dalyvaus tiek Nigerijos prezidentas Muhammadu Buhari (Muhamadus Buharis), tiek Afganistano prezidentas Ashrafas Ghani (Ašrafas Ganis).
Nevyriausybinės organizacijos „ Transparency International“ (TI) paskelbtoje 2015-ųjų metinėje ataskaitoje apie korupcijos suvokimo indeksą (Corruption Perceptions Index, CPI) nurodoma, kad Afganistanas užima 166, o Nigerija – 136 vietą iš 168 valstybių ir teritorijų.
,,Grąžinkite pavogtą turtą“
M.Buhari trečiadienį pareiškė, kad jam nereikia D. Camerono atsiprašymo, bet Britanija galėtų sugrąžinti vertybes, kurias pavogė į Londoną pasprukę pareigūnai.
„Aš neketinu reikalauti atsiprašymo iš nieko. Aš reikalauju tik vertybių grąžinimo“, – sakė M.Buhari per antikorupcinį Sandraugos sekretoriato surengtą konferenciją Londone.
„Štai ko aš prašau. Ką aš daryčiau su tuo atsiprašymu?“ – pridūrė jis, pralinksmindamas auditorijoje esančius daugelį pilietinių organizacijų atstovų, tarp kurių buvo ir Nigerijos delegatų.
Paklaustas apie D.Camerono pastabas, Nigerijos prezidento atstovas anksčiau sakė: „Mus tai trikdo, švelniai kalbant, turint omenyje visą tą gerą darbą, kurį atlieka prezidentas“.
„Ministras pirmininkas, matyt, pažiūrėjo į kokią nors seną Nigerijos nuotrauką“, – pridūrė jis.
Prieš metus tapęs prezidentu M.Buhari ėmėsi didelio masto kovos su korupcija kampanijos; vėliau trečiadienį numatyta jo kalba šiuo klausimu Londone.
Afganistano prezidentas A.Ghani, savo ruožtu, yra pažadėjęs pažaboti nevaldomą korupciją, kai buvo išrinktas 2014 metais.
Naujausi komentarai