D. Trumpo teisinės problemos

Buvęs JAV prezidentas šiuo metu susiduria su daugybe teisinių problemų. Nepaisant to, jis toliau kandidatuoja prezidento rinkimuose, tikėdamasis 2024 m. lapkritį juos laimėti. Kokios yra šios teisinės problemos ir kaip jos gali paveikti D. Trumpo rinkimų kampaniją?

Niujorko miesto byla

Balandžio 4 d. Donaldas Trumpas Niujorko valstijos teisme mėgino įrodyti savo nekaltumą byloje dėl 34 verslo sukčiavimo atvejų. Kaltinimą už Niujorko valstijos įstatymų pažeidimą palaikė Manhatano (Niujorko miesto) prokuroras. Teigiama, kad D. Trumpas davė pinigų savo advokatui Michaelui Cohenui, kad šis padėtų suaugusiųjų filmų žvaigždei Stormy Daniels nusipirkti teises į laikraščio straipsnį, kuriame būtų aprašytas jos seksualinis ryšys su D. Trumpu. Straipsnis turėjo pasirodyti 2016 m., kai D. Trumpas kandidatavo į prezidentus.

Konkretus kaltinimas yra tas, kad D. Trumpas suklastojo savo verslo įrašus, siekdamas nuslėpti ar apgauti mokėjimą poniai S. Daniels. Paprastai verslo sukčiavimas Niujorke yra laikomas baudžiamuoju nusižengimu, tačiau čia teigiama, kad D. Trumpas siekė apgaulingai skatinti savo kandidatūrą į prezidento postą, o tai yra Niujorko valstijos įstatymų pažeidimas.

Kai verslo sukčiavimas vykdomas siekiant nuslėpti kitą nusikaltimą, kaltinimas iš baudžiamojo nusižengimo keičiamas į apysunkį nusikaltimą. 34 kaltinimai yra siejami su keliais neteisėtais mokėjimais ir buhalterijos įrašais, skirtais mokėjimui nuslėpti.

Kiekvienas sukčiavimo atvejis numato didžiausią ketverių metų laisvės atėmimo bausmę. Daug JAV ekspertų išreiškė nuomonę, kad byla yra silpna ar neįprasta. Kol kas įrodymai nepaskelbti, todėl sunku vertinti.

Kitas su šiuo procesu susijęs D. Trumpo pasirodymas teisme yra numatytas 2023 m. gruodžio mėnesį. Jei, tarkime, D. Trumpas nepripažins kaltės ar byla nebus kitaip išspręsta ar atmesta, jos nagrinėjimas teisme galėtų įvykti 2024 m. balandį ar gegužę – per pirminius JAV prezidento rinkimus.

Kiti atvejai

Iki Niujorko bylos nė vienas JAV prezidentas dar nebuvo apkaltintas nusikalstama veika. Šiuo metu vyksta dar keturi su D. Trumpu susiję ikiteisminiai tyrimai, kurie gali baigtis kitais kaltinimais.

Atlantos didžioji žiuri jau užbaigė tyrimą dėl kaltinimų, kad D. Trumpas bandė neteisėtai kištis į 2020 m. prezidento rinkimus, skambindamas Džordžijos rinkimų pareigūnams ir spausdamas juos, kad pakeistų balsus. Atlantos prokuroro sprendimas dėl tolesnių veiksmų turėtų būti paskelbtas netrukus.

Yra dar du ikiteisminiai tyrimai nacionaliniu ar federaliniu lygiu. Vienas susijęs su D. Trumpo vaidmeniu 2021 m. sausio 6 d. JAV Kapitolijaus riaušėse. JAV Atstovų Rūmai išleido ataskaitą su rekomendacijomis, kad JAV generalinis prokuroras pateiktų prezidentui kaltinimus dėl kelių nusikaltimų. Taip pat yra specialusis prokuroras, tiriantis, ar slapti dokumentai, rasti buvusio prezidento rezidencijoje Mar-a-Lago, Floridoje, pažeidžia JAV įstatymus. Sprendimų dėl abiejų šių klausimų tikimasi netrukus.

Kai verslo sukčiavimas vykdomas siekiant nuslėpti kitą nusikaltimą, kaltinimas iš baudžiamojo nusižengimo keičiamas į apysunkį nusikaltimą.

Galiausiai, Niujorke vyksta mokesčių sukčiavimo byla, kurioje tiriama, ar D. Trumpas suklastojo verslo įrašus, susijusius su jo golfo aikšte, esančia Vestčesterio apygardoje. Sprendimo šiuo klausimu taip pat vis dar laukiama.

Poveikis rinkimų kampanijai

Amerikos baudžiamojoje teisėje egzistuoja nekaltumo prezumpcija. Kaltinimai D. Trumpui nerodo jo kaltumo ir neuždraudžia jam dalyvauti prezidento rinkimuose. Net jei jis būtų pripažintas kaltu ir būtų įkalintas, tai jam nekliudytų kandidatuoti. 1912 m. Socialistų partijos kandidatas Eugene’as Debsas buvo nuteistas už sunkų nusikaltimą ir įkalintas federaliniame kalėjime, tačiau jam buvo leista kandidatuoti į prezidentus. Tas pats galiotų ir D. Trumpui, jei jis būtų pripažintas kaltu ir įkalintas.

Tačiau jei jis laimėtų būdamas kalėjime, ar vis tiek galėtų tapti prezidentu? Intuityvus atsakymas yra ne, tačiau šis klausimas dar neaptartas JAV Konstitucijoje ar išnagrinėtas konstitucinės teisės.

JAV Konstitucija aprašo kvalifikaciją, reikalingą norint tapti prezidentu, ir nieko nepasako apie nusikaltimą ir laisvės atėmimo bausmę už sunkų nusikaltimą. Labiausiai tikėtinas scenarijus būtų tas, kad nuteistą nusikaltėlį JAV Kongresas nušalintų nuo pareigų, tačiau šiuolaikinė partijų poliarizacija Amerikos politikoje verčia abejoti, ar tai iš tikrųjų įvyktų.

Galiausiai, kaltinimai D. Trumpui pernelyg nepakeitė jo pagrindinių politinių rėmėjų požiūrio. Jį galėtų pakeisti papildomi kaltinimai ar kaltinamieji nuosprendžiai. Niujorko byla tikriausiai pakenkė jo įvaizdžiui tarp neapsisprendusių rinkėjų, ir tikrai nėra tikėtina, kad jie jį rems 2024 m. rinkimuose.


Šiame straipsnyje: Donaldas TrumpasJAVbyla

NAUJAUSI KOMENTARAI

tai

tai portretas
ne jo 1 problema o visos jav suskaldytos i 2 lagerius kuriuos padare obam su savo samanais o ligotas idsenuks tik jo irankis rikymuose kurie akivaizdziai buvo feikyniai ir pareikalavo auku ka ir matome is neutralios ziniasklaidos kuri blokuojama reiskia kad tai tiesa ir palaikau tuos kurie uz taika kurios taip nenori zydbankiai su visa sionsatanystyne saika kuria atstovauja korporacijos rotsildu bilgeicu sorosu ir visu zydu kaip ir hitlerio kuris zude savus kad pateikt saskaita visiem gojam /pasauliui/ ka siandien mes ir matome kur visuose iskrypimuose veikia pats setonas su klonais kurie jau nebezin ka daro z=0===
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių