EK vadovė Lisabonoje ir Madride pradeda ekonomikos gaivinimo plano įgyvendinimą

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen (Urzula fon der Lajen) trečiadienį lankysis Lisabonoje ir Madride, kur pradės tvirtinti šalių pateiktus planus dėl finansavimo iš bloko ekonomikos gaivinimo fondo.

„Tai istorinis pasiekimas“, – praėjusią savaitę Europos Parlamentui pasakė U. von der Leyen, skelbdama, kad netrukus pradės veikti prieš metus patvirtintas Europos Sąjungos 750 mlrd. eurų atsigavimo po pandemijos paketas.

Sprendimas pradėti Portugalijoje ir Ispanijoje turi simbolinę reikšmę.

Portugalijai, šį pusmetį pirmininkaujančiai ES, spartus šių atsigavimo planų priėmimas po EK rekomendacijų buvo prioritetinis reikalas.

Be to, socialistų premjero Antonio Costos (Antoniju Koštos) vyriausybė parodė gerą pavyzdį: Portugalija balandžio mėnesį pirmoji pateikė savo pačios planą.

Ispanijos pasirinkimas taip pat yra reikšmingas, nes ji bus antra šalis po Italijos pagal iš šio fondo gaunamą naudą: Madridui turi būti skirta 140 mlrd. eurų, pusė jų – tiesioginių subsidijų ir paskolų forma.

„Nepaprastas dosnumas“

„Dvi pietinės Europos šalys, kurios anksčiau nesijautė remiamos Europoje, dabar turi naudos iš savo šiaurinių partnerių nepaprastos paramos ir dosnumo“, – sakė Madride įsikūrusio strateginių studijų centro „EsadeEcPol“ tyrimų vadovas Toni Roldanas (Tonis Roldanas).

Ispanija ypač nukentėjo pandemijai 2020 metų pradžioje kilus, o Portugalijoje COVID-19 atvejų skaičius labai augo šių metų pradžioje.

Abi šalys yra labai priklausomos nuo turizmo, tad pandemija smarkiai paveikė jų ekonomikas.

Nuo euro zonos skolų krizės pradžios 2011-aisiais Lisabona ir Madridas dažnai konfliktuodavo su „taupesnėmis“ Europos šalimis, nenorinčiomis remti išlaidų esą ne tokiose drausmingose pietinėse narėse.

Nors kai kurios su skatinimo paketu susietos sąlygas vis dar yra miglotos, Ispanija ir Portugalija galėjo pademonstruoti „didesnes reformų ambicijas“ dėl šių pinigų panaudojimo, ypač švietimo srityje, naujienų agentūrai AFP sakė T. Roldanas.

„Suprantu, kad Komisijai sunku reikalauti didelių reformų šioje sudėtingoje aplinkoje su kylančiu populizmu ir visais vargais po pandemijos, bet tai tuo pačiu yra geriausias momentas“, – pabrėžė jis.

Žalioji pereiga

Lisabonoje U. von der Leyen nuvyks į mokslo parodų centrą susitikti su A. Costa. Jo šalis turi gauti 16 mlrd. eurų finansavimą.

Vėliau EK vadovė nuskris į Madridą susitikti su socialistų premjeru Pedro Sanchezu (Pedru Sančesu) nacionalinės elektros valdybos būstinėje. Ispanija didžiąją dalį gauto finansavimo skirs perėjimui prie aplinkai palankesnių technologijų.

Ketvirtadienį U. von der Leyen lankysis Graikijoje ir Danijoje, o penktadienį – Liuksemburge. Bendrai ji turi apsilankyti daugumoje ES narių.

Nuo balandžio pabaigos 23 vyriausybės pateikė investicijų ir reformų planus Briuseliui patvirtinti. Komisija per du mėnesius nuo pateikimo turi pareikšti savo nuomonę, o tada Europos Vadovų Taryba per mėnesį turės pareikšti savo pritarimą.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių