E. Muskas suvaidino svarbų vaidmenį per respublikono D. Trumpo rinkimų kampaniją ir išleido jai daugiau kaip 110 mln. dolerių (102 mln. eurų) asmeninių pinigų. JAV milijardierius savo įrašuose jam priklausančioje platformoje „X“ taip pat ne kartą ragino palaikyti D. Trumpą.
D. Trumpas sakė, kad E. Muskas ir kitas tvirtas sąjungininkas, verslininkas Vivekas Ramaswamy, vadovaus naujam Vyriausybės efektyvumo departamentui (angl. „Department of Government Efficiency“, DOGE). Jo pavadinimas socialiniame tinkle „X“ buvo žaismingai palygintas su memais „Doge“ ir kriptovaliuta „Dogecoin“.
„Drauge šie du nuostabūs amerikiečiai padės mano administracijai išardyti vyriausybinę biurokratiją, sumažinti perteklinį reguliavimą, netaupias išlaidas ir restruktūrizuoti federalines agentūras“, – sakoma D. Trumpo pareiškime.
Jis minėjo, kad departamentas „teiks patarimus ir rekomendacijas būdamas už vyriausybės ribų“. Dėl to E. Muskas galėtų neatskleisti savo finansinio turto.
E. Muskas socialiniame tinkle „X“ teigė, kad departamento veiksmai bus skelbiami internete „siekiant kuo didesnio skaidrumo“ ir kad bus sudaryta „kvailiausių jūsų mokesčių dolerių išleidimo būdų reitingų lentelė“.
„Tai bus ir labai tragiška, ir labai linksma“, – rašė E. Muskas.
78-erių D. Trumpas trečiadienį pergalingai grįš į Vašingtoną ir Ovaliajame kabinete susitiks su prezidentu Joe Bidenu.
Jis taip pat gali apsilankyti JAV Kapitolijuje, kur jo partija nedidele persvara iškovojo daugumą Senate ir turėtų išlaikyti Atstovų Rūmų kontrolę.
Likus šiek tiek daugiau nei dviem mėnesiams iki jo atėjimo į valdžią, D. Trumpas sparčiai siekia įtvirtinti nepaprastą politinį sugrįžimą.
Viso pasaulio vyriausybės atidžiai stebi D. Trumpo pasirinktus kandidatus, ieškodamos ženklų, ar būsimoji administracija laikysis savo pažadų vykdyti izoliacionistinę užsienio politiką, griežtai kovoti su neteisėta imigracija ir persekioti žmones, kuriuos jis laiko priešais.
Griežtosios linijos šalininkai
D. Trumpas antradienį vakare būsimuoju gynybos sekretoriumi pasirinko kariuomenėje tarnavusį televizijos „Fox News“ laidų vedėją Pete'ą Hegsetą.
„Su Pete'u prie vairo Amerikos priešai įspėjami – mūsų kariuomenė vėl bus didi, o Amerika niekada nenusileis“, – sakoma išrinktojo prezidento pareiškime.
JAV žiniasklaida savo ruožtu pranešė, kad valstybės sekretoriumi bus paskirtas senatorius iš Floridos Marco Rubio.
D. Trumpas atskirai paskyrė kongresmeną Mike'ą Waltzą, buvusį specialiųjų pajėgų karininką, savo būsimuoju patarėju nacionalinio saugumo klausimais.
M. Waltzas laikosi griežtų pažiūrų Kinijos atžvilgiu, tačiau nėra laikomas izoliacionistu, nors kai kuriuose D. Trumpo aplinkos sluoksniuose norima, kad Jungtinės Valstijos atsisakytų dalyvavimo užsienyje ir sumažintų įsipareigojimus sąjungininkams, pavyzdžiui, NATO.
D. Trumpas taip pat paskelbė, kad vadovauti JAV Centrinei žvalgybos agentūrai (CŽA) renkasi savo buvusį nacionalinės žvalgybos direktorių Johną Ratcliffe'ą.
Vidaus reikalų srityje D. Trumpas leido suprasti, kad palaikys savo kraštutinę rinkimų kampanijos retoriką, kuria buvo siekiama kurstyti baimę ir pyktį nelegalių imigrantų atžvilgiu prieš žadamus masinius deportavimus.
Jis paskyrė Pietų Dakotos gubernatorę Kristi Noem krašto saugumo sekretore, imigracijos pareigūną veteraną Tomą Homaną, griežtosios linijos šalininką, būti „sienų caru“, o Stepheną Milllerį – vadinamojo imigracijos politikos „musulmonų draudimo“ autorių – įtakingu savo personalo vadovo pavaduotoju.
D. Trumpas taip pat pasirinko Lee Zeldiną vadovauti Aplinkos apsaugos agentūrai ir pavedė jam sumažinti klimato ir taršos reguliavimo priemones.
Kongresmenė respublikonė iš Niujorko Elise Stefanik, nepalaužiama D. Trumpo sąjungininkė ir Izraelio šalininkė, tapo ambasadore prie Jungtinių Tautų (JT), pranešė D. Trumpo pereinamojo laikotarpio komanda.
Ambasadoriumi Izraelyje paskirtas dar vienas Izraelio šalininkas, buvęs Arkanzaso gubernatorius Mike'as Huckabee.
Sugrįžimas į Ovalųjį kabinetą
J. Bideno kvietimu į Ovalųjį kabinetą atkuriama prezidento pereinamojo laikotarpio tradicija, kurios D. Trumpas atsisakė, kai pralaimėjo 2020 metų rinkimus ir nesutiko susėsti su J. Bidenu ar net dalyvauti jo inauguracijoje.
2021 metų sausio 20 dieną, kai D. Trumpas paliko Baltuosius rūmus, daug jo paties partijos narių taip pat pasmerkė jį už tai, kad jis paskatino minią šturmuoti JAV Kapitolijų.
Tačiau netrukus respublikonai vėl pradėjo reikšti palaikymą D. Trumpui, pripažindami, kad jis yra unikali rinkimų jėga, vadovaujanti kraštutinių dešiniųjų judėjimui, vėl atvedusiam jį į valdžią.
Daugelio jo pasiūlytų pareigūnų paskyrimui turi pritarti JAV Senatas, bet D. Trumpas bando apeiti šią tvarką, reikalaudamas, kad jam būtų leista paskirti svarbiausius pareigūnus be Senato balsavimo. Konstitucinė nuostata leidžia prezidentams apeiti Senato balsavimą, jei šie rūmai turi ilgesnę pertrauką.
Naujausi komentarai