„Mes turėtume suprasti tai, kas akcentuojama ir Europos Komisijos veiksmų plane, kad yra didžiulis suskystintų gamtinių dujų potencialas. Būtent artimiausiais metais – šiais, 2026, 2027 metais – yra labai ženklus suskystintų gamtinių dujų pasiūlos augimas. Tai reiškia, kad bus daug galimybių importuoti dujas iš patikimų partnerių. Dėl to tikrai neturėtų būti ženklesnės įtakos dujų kainoms“, – LRT radijui trečiadienį sakė Ž. Vaičiūnas.
Jo teigimu, siūlymas nutraukti dujų importą iš Rusijos į ES „atveria papildomų galimybių ir Lietuvai“.
„Mūsų siūlymai anksčiau buvo pateikti tiek JAV, tiek Europos Komisijai, kad mūsų terminalas (Klaipėdos SGD – BNS) taip pat galėtų būti sėkmingai išnaudojamas, stiprinant suskystintų gamtinių dujų tiekimą iš Lietuvos per Lenkiją į Ukrainą“, – kalbėjo ministras
EK antradienį pristatė seniai žadėtą planą iki 2027 metų pabaigos palaipsniui nutraukti likusį dujų importą iš Rusijos, o tai yra iššūkis, nes Europa ilgai buvo priklausoma nuo rusiško iškastinio kuro.
Atveria papildomų galimybių ir Lietuvai.
Siūloma iki 2025 metų pabaigos atsisakyti trumpalaikiais kontraktais sudarytų sutarčių, o iki 2027 metų pabaigos sustabdyti visą likusį Rusijos dujų importą.
Bendrijos narių taip pat bus paprašyta iki šių metų pabaigos parengti nacionalinius planus, kuriuose būtų nurodyta, kaip jos prisidės prie laipsniško Rusijos dujų, branduolinės energijos ir naftos importo nutraukimo.
Antradienį Ž. Vaičiūnas sakė, kad birželį EK turėtų pateikti teisinį pasiūlymą dėl viso rusiškų dujų importo draudimo tiek pagal trumpalaikes, tiek pagal ilgalaikes sutartis.
Reaguodama į invaziją į Ukrainą, Europos Sąjunga (ES) 2022 metų pabaigoje įvedė rusiškos naftos draudimą ir nuo to laiko siekia atsisakyti rusiškų dujų tiekimo.
Nors importas vamzdynais smarkiai sumažėjo, kelios Europos šalys padidino rusiškų suskystintų gamtinių dujų (SGD), gabenamų jūra, pirkimą, o dabar blokas nori visiškai užsukti dujų čiaupą.
Tačiau ES pareigūnai pripažįsta, kad atsisakyti rusiškos energijos yra lengviau pasakyti nei padaryti, nes kai kurios valstybės narės yra labiau priklausomos nuo Maskvos SGD nei kitos, o kai kurios, pavyzdžiui, Vengrija, palaiko draugiškus ryšius su Kremliumi.
Lietuva rusiškų dujų importą, išskyrus tranzitą į Kaliningradą, visiškai nutraukė 2022-ųjų balandį.
(be temos)