Estijos prezidentas Toomas Hendrikas Ilvesas (Tomas Hendrikas Ilvesas) pareiškė, kad nesena ekonominė krizė Europoje ir dabartinė krizė Ukrainoje rodo, kad Europos Sąjungoje (ES) nėra vienybės ir kad ji silpnai gina demokratines vertybes bei rūpinasi saugumu.
Tai prezidentas sakė per metinę nepelno organizacijos „Aspen Institute“ konferenciją Prahoje, kurios dalyviai, diskutuodami apie pasaulio politiką po 1989 metų, analizavo, kaip komunistinė praeitis paveikė dabartines centrinės Europos pozicijas.
Kaip antradienį pranešė prezidento kanceliarija, savo kalboje T.H.Ilvesas pažymėjo, kad Berlyno sienos ir komunistinių režimų Rytų Europoje griuvimas prieš 25 metus, NATO plėtra į rytus prieš 15 metų ir ES plėtra prieš 10 metų buvo lemiami įvykiai, kurie rėmėsi idealizuota suvienytos Europos idėja.
„Pagalvojus, kur atėjome dabar, po 25 metų, tai, visų pirma, jaučiama, kad žodžio laisvė ir laisvosios rinkos ekonomika tapo savaime suprantama kasdienio gyvenimo sąvoka“, – sakė prezidentas ir pridūrė, kad nesena ekonominė krizė padalijo ES ne į vadinamąsias senas ir naujas valstybes nares, o į tas, kurios laikosi taisyklių, ir tas, kurios buvo neatsakingos.
„Griuvus Berlyno sienai pasirodė realybė, daug sudėtingesnė nei idealai“, – sakė Estijos valstybės vadovas, kuris pažymėjo, kad svajonės apie vieningą Europą iš tikrųjų pasirodė esančios iliuzija.
Be to, dabartinė, Rusijos sukelta ir kurstoma krizė Ukrainoje, dėl kurios visas pasaulis susidūrė su nauja situacija, rodo Europos silpnumą ginant bendrąsias vertybes, sakė T.H.Ilvesas.
Pasak jo, šioje pasikeitusioje situacijoje demokratiniai Vakarai vis dar nesugeba drauge ir vieningai nuspręsti, kaip reaguoti.
ES dėl įvykių Ukrainoje neturi baimintis tvirtų žingsnių, kurie taip pat reiškia sankcijas Rusijai, pažeidusiai tarptautinę teisę ir kariniu būdu pakeitusiai valstybių sienas, sakė T.H.Ilvesas, kuris pabrėžė, jog svarbu remtis vieninga saugumo politika.
1950 metais JAV įkurtos „Aspen Institute“ veikla yra šviesti vadovus ir plėtoti svarbių visuomeninių bei politinių klausimų aptarinėjimą. Instituto filialų yra įvairiose pasaulio vietose.
2012 metais įkurto Prahos filialo tikslas yra sukurti nepriklausomą platformą politikos naujovėms ir visus įtraukiančiam dialogui, kuri padėtų keistis idėjomis, skatintų atvirą visuomenę ir vertybėmis pagrįstą lyderystę, organizuojant tarptautines konferencijas ir skelbiant įvairias publikacijas.
Naujausi komentarai