Pereiti į pagrindinį turinį

Europos Parlamentas uždegė žalią šviesą „Brexit“

2020-01-29 17:41

Europos Parlamentas trečiadienį galutinai uždegė žalią šviesą „Brexitui“, per balsavimą Briuselyje ratifikavęs susitarimą dėl Jungtinės Karalystės išstojimo iš Europos Sąjungos sąlygų.

Europos Parlamentas uždegė žalią šviesą „Brexit“
Europos Parlamentas uždegė žalią šviesą „Brexit“ / Scanpix nuotr.

„Už“ balsavo 621 europarlamentaras, „prieš“ – 49, susilaikė – 13.

Paskelbus balsavimo rezultatus, EP nariai ėmė dainuoti škotų tradicinę atsisveikinimo dainą „Auld Lang Syne“.

Šis istorinis teisės aktas buvo paskutinis įstatymas, dėl kurio Europos Parlamente balsavo 72 britų deputatai, po savo šalies išstojimo paliksiantys ES asamblėją. Jis atveria kelią Jungtinei Karalystei penktadienį 23 val. Grinvičo (šeštadienį 1 val. Lietuvos) laiku oficialiai palikti ES. Beveik visoje žemyninėje Europoje tuo metu bus vidurnaktis, Britanijoje – 23 valanda.

Iškart po JK išstojimo prasidės 11 mėnesių pereinamasis laikotarpis, per kurį britų premjero Boriso Johnsono (Boriso Džonsono) vyriausybė su likusiomis 27 valstybėmis narėmis bandys susitarti dėl naujos ekonominės partnerystės, reglamentuojant visas sritis, pradedant prekyba ir baigiant duomenų apsauga.

„Tik atsisveikinimo agonijoje pažvelgiame į meilės gilumą“, – prieš balsavimą kreipdamasi į europarlamentarus britų rašytoją George'ą Eliotą (Džordžą Eliotą) citavo Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen (Urzula fon der Lajen).

„Visuomet mylėsime jus ir niekada nebūsime toli. Tegyvuoja Europa“, – pridūrė ji.

Tuo metu Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jeanas-Yves'as Le Drianas (Žanas Ivas Le Drianas) pareiškė: „Sunkiausia dalis laukia priešakyje,.. dabar pereisime prie reikalo esmės.“

Briuselyje posėdžiaujančiame EP daugelis įstatymų leidėjų aiškiai sakė, kad balsuoja už JK išstojimo susitarimą ne dėl to, kad palaiko „Brexitą“, bet siekdami išvengti chaotiško Britanijos pasitraukimo iš bloko be susitarimo scenarijaus.

Kai kurie europarlamentarai reiškė skausmą ir apgailestavimą tvirtindami, kad Britanija ne tik prisidėjo prie Europos vienijimo projekto vystymo, bet ir suvaidino svarbų vaidmenį istoriniuose mūšiuose prieš tironiją žemyne.

„Jeigu galėtume sustabdyti „Brexitą“ šiandien balsuodami „prieš“, būčiau pirmasis tai rekomendavęs“, – pareiškė įtakingas liberalų europarlamentaras, buvęs Belgijos premjeras ir EP „Brexito“ koordinatorius Guy Verhofstadtas (Gi Verhofstatas).

„Tai išties liūdnas reikalas, – sakė jis, užsimindamas apie du pasaulinius karus. – Mums liūdna matyti, kaip išeina šalis, dukart mus išlaisvinusi, dukart paaukojusi savo kraujo, kad išlaisvintų Europą.“

Anksčiau trečiadienį nuolatinis JK atstovas ES Timas Barrow (Timas Barou), nuo šeštadienio tapsiantis ambasadoriumi, perdavė Briuseliui saugoti B. Johnsono pasirašytą išstojimo susitarimą.

„Šis žingsnis užtikrina, kad JK įvykdė savo teisinius įsipareigojimus dėl mūsų išstojimo iš ES“, – pareiškė JK misija Briuselyje.

 

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų