Prancūzijos užsienio prekybos ministras Laurent'as Saint-Martin'as (Lorenas Sen Martenas) pareiškė, kad šalis nesileis į kompromisus po to, kai JAV Valstybės departamentas pareikalavo, kad Prancūzijos įmonės atsisakytų įvairovės, lygybės ir įtraukties (DEI) iniciatyvų. Kaimyninėje Belgijoje, kur, kaip pranešama, kai kurios bendrovės sulaukė panašių reikalavimų, vyriausybė pasipiktino JAV spaudimu.
Praėjusią savaitę Prancūzijos žiniasklaida pranešė, kad didžiosios Prancūzijos bendrovės gavo laišką, kuriame teigiama, kad prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) DEI atšaukimo iniciatyvos gali būti taikomos ir už JAV ribų.
Pirmadienį L. Saint-Martinas radijui RTL kalbėjo po pranešimų, kad JAV diplomatai kišasi į Prancūzijos bendrovių veiklą. Jis sakė, kad Prancūzijos valdžios institucijos prašys JAV kolegų paaiškinimų dėl šio laiško.
Pasak jo, pranešimuose buvo reikalaujama atsisakyti įtraukties politikos, kuri yra Prancūzijos ir Europos Sąjungos (ES) įstatymų dalis. Tai, pavyzdžiui, yra vyrų ir moterų lygybės, kovos su diskriminacija ir rasizmu ar įvairovės skatinimas siekiant padėti neįgaliesiems.
„Visa tai yra pažanga, kuri pirmiausia atitinka mūsų prancūziškas vertybes; mes tuo didžiuojamės ir nenorime dėl to daryti kompromisų“, – sakė L. Saint-Martinas.
„Negalime tiesiog per vieną naktį atšaukti savo pačių įstatymų taikymo“, – teigė jis.
Prancūzijos žiniasklaida teigė, kad laišką pasirašė JAV valstybės departamento pareigūnas, dirbantis JAV ambasadoje Paryžiuje. Ambasada neatsakė į naujienų agentūros AP klausimus.
Dienraštis „Le Figaro“ išspausdino, kaip teigiama, laiško kopiją. Dokumente teigiama, kad sausį pasirašytas D. Trumpo įsakas, kuriuo nutraukiamos DEI programos JAV federalinėje vyriausybėje, taip pat „taikomas visiems JAV vyriausybės tiekėjams ir paslaugų teikėjams, nepriklausomai nuo jų pilietybės ir šalies, kurioje jie veikia“.
Gavėjų buvo prašoma per penkias dienas užpildyti, pasirašyti ir grąžinti sertifikavimo formą, patvirtinančią jų atitiktį reikalavimams.
L. Saint-Martinas sakė esąs giliai sukrėstas, tačiau primygtinai pabrėžė, kad reikia turėti pozityvią darbotvarkę ir palaikyti dialogą su JAV.
Belgijos finansų ministras Janas Jambonas sakė, kad europiečiai turi nediskriminavimo kultūrą, kuri turi būti tęsiama.
„Mes neturime ko pasimokyti iš Amerikos“, – teigė jis kanalui RTL-TVi.
Bendrame pareiškime, kurį citavo vietos žiniasklaida, užsienio reikalų ministras Maxime'as Prevot (Maksimas Prevo) ir lygių galimybių ministras Robas Beendersas (Robas Bendersas) apgailestavo dėl JAV žengto „žingsnio atgal“.
„Įvairovė ir įtrauktis – tai ne tik skambūs žodžiai, bet ir stiprios bei dinamiškos visuomenės pagrindas“, – sakė jie.
„Tai stiprina mūsų ekonomiką, skatina inovacijas ir sudaro sąlygas talentams atsiskleisti“, – tvirtino politikai.
Ispanijoje Barselonos meras praėjusią savaitę pareiškė, kad jo savivaldybės valdžia nepaisys D. Trumpo puolimo prieš DEI iniciatyvas, tarp kurių buvo ir viena šio miesto rengiama kultūros programa.
D. Trumpas minimą vykdomąjį įsaką išleido siekdamas atšaukti federalinį finansavimą gaunančias programas, įskaitant tas, kurios gauna JAV vyriausybės paramą užsienyje.
Barselonoje įsikūrusi programa yra viena iš 700 „Amerikos erdvių“, esančių 140 šalių. Šiose „erdvėse“ suaugusiesiems ir vaikams siūlomi anglų kalbos ir kiti kursai, teikiama informacija ir medžiaga apie JAV, konsultuojami užsienio studentai, norintys įstoti į JAV mokyklas ir universitetus.
Naujausi komentarai