Raketos, sprogimai ir pavojaus sirenos. Taip jau kelias dienas gyvena tiek Izraelio, tiek Gazos miesto gyventojai. Regis, kaltų ir nekaltų čia ieškoti tapo beprasmiška.
Pasiruošę invazijai?
Izraelis, atrodo, neketina ramiai stebėti, kaip į sostinę Tel Avivą ir kitus šalies miestus laidomos raketos. O "Hamas", valdanti Gazos ruožą, regis, neketina sudėti ginklų. Taigi, ne tik Gazos, bet ir Izraelio gyventojai kurį laiką bus karo įkaitais.
Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu perspėjo, kad jo šalis prireikus yra pasirengusi reikšmingai išplėsti operaciją Gazos ruože.
"Armija yra pasirengusi išplėsti šią operaciją, – pabrėžė B.Netanyahu. – Kariai yra pasirengę bet kokia veiklai, kuri galėtų vykti."
Beje, Izraelio armija dar penktadienį pradėjo 16 tūkst. atsargos karių mobilizaciją. Prireikus Izraelio karinės pajėgos gali mobilizuoti iki 75 tūkst. karių. Gynybos ministras Ehudas Barakas sakė, kad šios operacijos tikslas yra atgrasyti išpuolius prieš Izraelį.
"Tai mūsų veiksmų pradžia, o ne pabaiga, – perspėjo jis. – Tai nebus greitas darbas."
Oro smūgiai ir raketos
Netrukus po gynybos šefo pareiškimo Izraelio kariškiai nurodė uždarę visus pagrindinius kelius prie sienos su Gazos ruožu.
Ar tai reiškia, kad Izraelis vėl imsis Gazos apsiausties, – kol kas sunku pasakyti. Dabar žydų kariuomenė tik telkiama prie anklavo sienų.
Savaitgalį Izraelio karinės pajėgos intensyviai apšaudė strateginius Gazos mieste esančius "Hamas" objektus. Aukų skaičius perkopė 40. Daugiausia žuvo palestiniečių, tarp jų buvo vaikų.
Viena Izraelio raketa pataikė į Gazos miesto pakrantėje įsikūrusią pabėgėlių stovyklą. Per ataką žuvo pusantrų metų palestiniečių vaikas ir du jo jauni broliai. Iš viso per Izraelio ataką žuvo 12 vaikų.
Izraelio aviacija šeštadienį smogė "Hamas" vyriausybės būstinei, televizijos pastatui ir kitiems svarbiems objektams. "Hamas" pranešė, kad vyriausybės kabineto būstinei smogta keturis kartus.
Izraelis patvirtino, kad savaitgalį buvo smogta į daugiau kaip 180 vietų, o iš viso nuo operacijos pradžios – į daugiau kaip 800 taikinių. Tarp taikinių yra ir tuneliai, kuriais į Gazą nelegaliai gabenami ginklai.
Buvo atlikta apie 950 oro smūgių – tiek iš oro ir sausumos, tiek iš jūros pusės.
Trečiadienį per Izraelio ataką buvo nukautas aukštas "Hamas" pareigūnas – karinių operacijų vadas Ahmedas Jaabari.
Po šio incidento "Hamas" atstovas Fawzi Barhumas sakė, kad ataka prilygsta karo paskelbimui.
Netrukus "Hamas", atsakydamas į apsiaustį, į Izraelio teritoriją paleido šimtus raketų. Tiesa, žydų priešraketinės gynybos sistema "Iron Dome" sugebėjo dalį raketų numušti.
Iš viso, pasak žydų kariškių, "Hamas" kovotojai per pastarąsias kelias dienas iš Gazos į Izraelio teritoriją paleido daugiau nei 500 raketų.
Tarptautinė reakcija
Tarptautinė bendruomenė abi puses paragino sumažinti įtampą, kad nebūtų liejamas nekaltų gyventojų kraujas.
Egiptas ir Turkija pareiškė, kad Izraeliui tenka pareiga nutraukti kovas Gazos ruože.
"Izraelio taktika – rodyti pirštu į "Hamas" ir atakuoti Gazą, – sakė Turkijos premjeras Recepas Tayyipas Erdoğanas. – Izraelis toliau kelia tarptautinį triukšmą dėl savo trijų žuvusiųjų. Iš tikrųjų tai Izraelis pažeidė paliaubas."
Egipto prezidentas Mohamedas Mursi taip pat pareiškė, kad Izraelio karinis puolimas yra "įžūli agresija prieš žmoniją".
"Egiptas nepaliks Gazos ramybėje, ir tai, kas vyksta, yra įžūli agresija prieš žmoniją", – tvirtino Egipto vadovas. Atakas pasmerkė ir kitų arabų šalių lyderiai.
Pasaulinės sveikatos organizacijos atstovai įspėjo, kad Gazoje ėmė stigti būtinų medikamentų. Kai kurios Arabų šalys jau pažadėjo, kad kuo skubiau aprūpins Gazą humanitarine pagalba.
Izraelio "Iron Dome" gynybos sistema
• Gynybos sistemą sukūrė Izraelyje veikianti bendrovė "Rafael Advanced Defense Systems". Priešraketinės gynybos sistema "Iron Dome" skirta raketoms ir artilerijos sviediniams 70 km spinduliu numušti. Ją Izraelio kariuomenė naudoja nuo 2011 m.
• Kaip sistema veikia? Sistema užfiksuoja raketos paleidimą ir greitai nustato jos skrydžio trajektoriją. Jei raketa skrenda į tankiai apgyventas teritorijas arba strategiškai svarbių objektų link, paleidžiama numušančioji raketa. Toms raketoms, kurios skrieja į neapgyventas vietoves, sistema leidžia nukristi.
• Šiuo metu Izraelio teritorijoje dislokuotos penkios "Iron Dome" raketų baterijos. Daugelis jų dislokuotos pietinėje šalies dalyje, netoli Gazos. Viena šeštadienį buvo dislokuota netoli Tel Avivo. Praėjus kelioms valandoms nuo dislokacijos, sistema numušė raketą, skriejančią miesto link.
• 2010 m. JAV skyrė Izraeliui 200 mln. dolerių priešraketinės gynybos pajėgumams išplėsti. Dar 70 mln. dolerių skirta 2012 m.
• Izraelis turi ir "Arrow" priešraketinės gynybos sistemą, kuri skirta ilgojo nuotolio raketoms numušti. Taip pat plėtojamas gynybos skydas prieš vidutinio nuotolio raketas "David's Sling". Jis turėtų būti aktyvuotas 2014 m.
Pirmoji Gazos apsiaustis
Praėjusį kartą didelė Izraelio karinė operacija Gazos ruože buvo surengta 2008 m. gruodžio pabaigoje, likus šešioms savaitėms iki visuotinių rinkimų. Tada per 22 dienas trukusią Gazos apsiaustį žuvo 1,4 tūkst. palestiniečių – pusė jų buvo civiliai, ir 13 izraeliečių – 10 iš jų buvo kariai. Po šio karo Izraelis sulaukė didžiulės kritikos bangos, kad panaudojo neproporcingą karinę jėgą tankiai apgyventame anklave. Kaltinimų sulaukė ir "Hamas". Šių metų rugsėjį Jungtinių Tautų Žmogaus teisių taryba konstatavo, kad 75 proc. civilinių objektų Gazoje po šios operacijos taip ir nebuvo atstatyti.
Naujausi komentarai