„Gazprom“ pasirašė OPAL dujotiekio Vokietijoje susitarimą Pereiti į pagrindinį turinį

„Gazprom“ pasirašė OPAL dujotiekio Vokietijoje susitarimą

2016-12-16 10:02
BNS inf.

Rusijos dujų koncernas „Gazprom“, jo antrinė įmonė „Gazprom export“, OPAL dujotiekio operatorius „Gastransport“ ir Vokietijos tinklų reguliuotojas „Bundesnetzagentur“ pasirašė naują OPAL, kuris yra Rusijos eksporto vamzdyno „Nord Stream“ rytinė atšaka Vokietijos, pajėgumų naudojimo susitarimą.

„Gazprom“ pasirašė OPAL dujotiekio Vokietijoje susitarimą
„Gazprom“ pasirašė OPAL dujotiekio Vokietijoje susitarimą / Scanpix nuotr.

„Naujas, pakeistas keturšalis susitarimas pasirašytas. Dabar laukiame aukciono“, – pareiškė „Gazprom export“ vadovas Aleksandras Medvedevas.

Spalio 28-ąją Europos Komisija oficialiai paskelbė nusprendusi leisti koncernui „Gazprom“ panaudoti faktiškai visą vamzdyno OPAL, kuris yra Baltijos jūrą kertančio Rusijos eksporto dujotiekio „Nord Stream“ pratęsimas sausumoje, pralaidumą.

470 kilometrų ilgio, 36 mlrd. kubinių metrų metinio pralaidumo OPAL, per Vokietiją nutiesto nuo pajūrio iki sienos su Čekija, naudojimo kvota koncernui „Gazprom“ padidinta nuo 50 proc. iki 60 procentų. Rusijos dujų monopolininkas savo reikmėms galės naudoti ir visą likusį vamzdyno pajėgumą su sąlyga, jei į jį nepretenduos kiti dujų transportuotojai. Pirmasis 40 proc. OPAL pajėgumų naudojimo aukcionas turėtų įvykti sausį.

„Gazprom“ tvirtino, jog dėl šio ribojimo yra privertas smarkiai riboti eksportą per „Nord Stream“, kurio ilgis nuo Rusijos per Baltijos jūrą iki Vokietijos siekia 1224 kilometrus.

Kaip jau buvo skelbta, didžiausia Lenkijos energetikos bendrovė PGNiG tokį Europos Komisijos sprendimą pavadino nuolaidžiavimu Rusijos dujų monopolininkui ir kreipėsi į teismą, reikalaudama jį anuliuoti.

PGNiG vertinimais, taip buvo pažeisti Lenkijos interesai, galiojančios Europos Sąjungos normos dėl konkurencijos ir trečiųjų šalių interesų apsaugos, taip pat Europos Sąjungos ir Ukrainos asociacijos sutarties nuostatos.

Priekaištų Europos Komisijai dėl to pažėrė ir Ukraina, pareikšdama tuo pažeidžiami ne tik Ukrainos, bet ir kai kurių kitų Rytų Europos šalių interesai bei sukuriamos galimybės Rusijos monopolininkui toliau piktnaudžiauti savo padėtimi rinkose.

„Gazprom“ planuoja 2018-ųjų pavasarį kartu su Europos energetikos milžinais imtis „Nord Stream“ plėtros projekto, šio dujotiekio pajėgumą padvigubinant. Specialiai tam skirtos bendros įmonės formavimas žlugo šią vasarą, pasipriešinus Lenkijos antimonopolinei žinybai, kurios manymu, tai gali pakenkti konkurencijai Europos dujų rinkoje. „Gazprom“ tuomet tikino iki šių metų pabaigos rasiąs naują būdą „Nord Stream 2“ projektui įgyvendinti.

Planuojamas „Nord Stream 2“ dujotiekio paleidimas sutampa su numatyta Rusijos dujų tranzito per Ukrainą sutarties galiojimo baigtimi.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų