Pereiti į pagrindinį turinį

Smurto krečiamas Irakas balsuoja parlamento rinkimuose (papildyta)

2014-04-30 08:06
AFP nuotr.

Smurto krečiamas Irakas balsuoja parlamento rinkimuose

Irako rinkėjai nepaisydami atakų grėsmės trečiadienį aktyviai balsuoja pirmuosiuose rinkimuose po amerikiečių pajėgų pasitraukimo, kuriuose premjeras Nuri al-Maliki (Nuris Malikis), siekiantis trečiosios kadencijos, prognozuoja „neabejotiną“ savo politinio bloko pergalę.

Nuo ankstyvo ryto prie griežtai saugomų balsavimo centrų eilėse lūkuriavo rinkėjai, kurių neįbaugino pastarosiomis dienomis surengta virtinė išpuolių balsavimo apylinkėse ir rinkimų kampanijos renginiuose.

Irakiečiai turi daugybę priekaištų valdžiai, pradedant itin prasta viešųjų paslaugų kokybe ir baigiant klestinčia korupcija bei didžiuliu nedarbu, tačiau mėnesį trukusios rinkimų kampanijos dėmesio centre buvo N.al-Maliki siekis užsitikrinti trečią kadenciją ir drastiškas saugumo situacijos šalyje pablogėjimas pastaraisiais mėnesiais.

N.al-Maliki, atidavęs savo balsą Bagdado itin saugomoje Žaliojoje zonoje esančiame viešbutyje „Rasheed“ įrengtame VIP balsavimo centre, paragino irakiečius nebijoti ir aktyviai dalyvauti rinkimuose bei išreiškė įsitikinimą, kad sugrįš į valdžią.

„Ši diena yra didžiulė sėkmė, tai netgi geriau nei ankstesni rinkimai, nors Irako žemėje nebėra užsienio karių“, - sakė premjeras.

Premjeras paragino pereiti nuo nacionalinės vienybės vyriausybių prie kabinetų, kurie formuojami politinės daugumos pagrindu, ir žurnalistams tvirtai pareiškė: „Mūsų pergalė neabejotina, tačiau dar turime palaukti, kad pamatytume, kokio masto ji bus“.

Artėjant rinkimams, kurie yra pirmieji nuo tada, kai 2011 metų gruodį šalį paliko amerikiečių pajėgos, sostinėje ir kituose didžiuosiuose šalies miestuose buvo iškabinta daugybė rinkimų plakatų ir vėliavų.

Politinės partijos rengė mitingus, o būsimi įstatymų leidėjai piktai polemizavo televizijos debatuose, tačiau rinkėjus stengėsi palenkti į savo pusę ne siūlydami konkrečius problemų sprendimo būdus, bet apeliuodami į konfesinę, etninę ar gentinę priklausomybę.

Artėjant rinkimams smarkiai išaugęs smurto mastas, taip pat pastarosiomis dienomis kovotojų įvykdyti kruvini išpuoliai, nusinešę 90 gyvybių, pakurstė būgštavimus, kad daug rinkėjų gali neiti balsuoti, bijodami tapti atakų taikiniais.

Vis dėlto daug irakiečių, reikšdami nepasitenkinimą esamais įstatymų leidėjais, tvirtino, jog yra pasiryžę balsuoti.

Permainų lūkesčiai

„Viliuosi, kad bus geresnė vyriausybė“, - sakė 65 metų rinkėjas Hassanas Hashimas Abdulbaqi (Hasanas Hašimas Abdulbakis), kuris kartu su žmona balsavo Bagdado centre.

„Praeityje balsavome už kitus, tačiau viskas - veltui. Atėjome čia, kad mūsų balsai nenueitų perniek. Laukiame geresnių permainų“, - sakė jis.

Daugiau nei 750 žmonių žuvo šį mėnesį Irake, kurį krečia didžiausi neramumai nuo tada, kai šalyje baigėsi brutalus tarpkonfesinis konfliktas, 2006 ir 2007 metais pareikalavęs dešimčių tūkstančių gyvybių.

Kovotojai nuo šių metų pradžios kontroliuoja į vakarus nuo Bagdado esančią Faludžą - regioną, kur vyko vieni įnirtingiausių mūšių per sukilimą prieš JAV vadovaujamas pajėgas.
Kai kurie neramios Anbaro provincijos, kuriai priklauso Faludža, rajonai nebalsuos.

N.al-Maliki kritikai kaltina premjerą, kad jis sutelkė visą valdžią savo rankose ir marginalizavo mažumą sudarančius sunitus, be to, per aštuonerius metus, kai jis stovi prie valstybės vairo, viešųjų paslaugų kokybė beveik nepagerėjo.

63 metų šiitas N.al-Maliki tvirtina, kad smurtą kursto kaimyninėje Sirijoje vykstantis pilietinis karas, ir kaltina Saudo Arabiją bei Katarą remiant maištininkus.

Premjeras taip pat skundėsi, kad jo vadovaujama nacionalinės vienybės vyriausybė sudaryta iš politinių grupių, kurios viešai jį kritikuoja ir blokuoja jo pasiūlymus parlamente.

Vienas svarbus pasiekimas per N.al-Maliki buvimo valdžioje laiką buvo spartus naftos gavybos apimčių augimas. Anksčiau šiais metais Irakas kasdien eksportuodavo iki 2,8 mln. barelių naftos, tačiau rinkėjai skundžiasi, kad didžiąją dalį pelno praryja korupciniai sandėriai.

Irako centriniuose ir pietiniuose rajonuose, kurie tradiciškai laikomi N.al-Maliki elektorato bastionu, premjero Įstatymo valdžios koalicijos laukia nelengvas rinkimų mūšis su įtakingam dvasininkui Moqtadai al-Sadrui (Moktadai Sadrui) lojaliu politiniu bloku bei kita partija, kuri siejama su Iranu.

Šalies šiaurėje ir vakaruose, kur gyvena sunitai ir kurdai, gerai pasirodyti turėtų partijos, apeliuojančios į bendruomeninę ar etninę priklausomybę, tačiau nė viena iš jų nesiėmė koordinuotų pastangų pelnyti balsų visos šalies mastu.

Nors N.al-Maliki griežtai kritikuojamas, analitikai sako, kad smarkiai susiskaldžiusi opozicija nepajėgi mesti jam rimtesnio iššūkio ir sutrukdyti išsaugoti premjero postą.

Balsavimas visoje šalyje prasidėjo 7 val. (ir Lietuvos) laiku ir vyks iki 18 valandos.

Irake per sprogimą prie balsavimo centro žuvo dvi moterys

Šiaurės Irake per bombos sprogimą prie balsavimo centro trečiadienį žuvo dvi moterys, pranešė pareigūnai.

Sprogimas nugriaudėjo Dibso mieste, esančiame netoli etniškai nevienalyčio Kirkuko, sakė vienas policijos pareigūnas ir vietos ligoninės gydytojas.

Šalies rinkėjai balsuoja sustiprinto saugumo sąlygomis, nes prieš rinkimus suintensyvėjo smurtas.

Kitur Šiaurės Irake kovotojai užėmė vieną rinkimų apylinkę, evakavo rinkimų pareigūnus bei rinkėjus ir susprogdino sprogmenis, taip sugriaudami pastatą, sakė vienas saugumo pareigūnas ir rinkimų komisijos darbuotojas.

Irake vyksta balsavimas parlamento rinkimuose 

Irake trečiadienį vyksta pirmieji parlamento rinkimai po JAV pajėgų pasitraukimo, kuriuose Nuri al-Maliki (Nuris Malikis) tikisi užsitikrinti trečią kadenciją vyriausybės vadovo poste, šalį krečiant kruvinam smurtui.

Balsavimas visoje šalyje prasidėjo 7 val. (ir Lietuvos) laiku ir vyks iki 18 valandos.

Dėl 328 vietų parlamente varžosi daugiau nei 9 tūkst. kandidatų.

Irakiečiai turi daugybę priekaištų valdžiai, pradedant itin prasta viešųjų paslaugų kokybe ir baigiant klestinčia korupcija bei didžiuliu nedarbu, tačiau mėnesį trukusios rinkimų kampanijos dėmesio centre buvo N.al-Maliki siekis užsitikrinti trečią kadenciją ir drastiškas saugumo situacijos šalyje pablogėjimas pastaraisiais mėnesiais.

Artėjant balsavimui sostinėje ir kituose didžiuosiuose šalies miestuose buvo iškabinta daugybė rinkimų plakatų ir vėliavų.

Politinės partijos rengė mitingus, o būsimi įstatymų leidėjai piktai polemizavo televizijos debatuose, tačiau rinkėjus stengėsi palenkti į savo pusę ne siūlydami konkrečius problemų sprendimo būdus, bet apeliuodami į konfesinę, etninę ar gentinę priklausomybę.

Pastarosiomis dienomis surengta virtinė išpuolių balsavimo apylinkėse ir rinkimų kampanijos renginiuose aptemdė artėjančius rinkimus ir pakurstė būgštavimus, kad daug rinkėjų gali neiti balsuoti, bijodami tapti atakų taikiniais.

Irako premjeras neabejoja savo bloko pergale rinkimuose

Irako vyriausybės vadovas Nuri al-Maliki (Nuris Malikis), kuris trečiadienį vykstančiuose parlamento rinkimuose siekia užsitikrinti trečią kadenciją, žurnalistams sakė, kad jo politinio bloko „pergalė neabejotina“.

Tai premjeras pareiškė atidavęs savo balsą Bagdado itin saugomoje Žaliojoje zonoje.

„Mūsų pergalė neabejotina, tačiau dar turime palaukti, kad pamatytume, kokio masto ji bus“, - sakė N.al-Maliki, kuris prie Irako vyriausybės vairo stovi nuo 2006 metų.

 

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų