Tai daugiau nei pastatas – tai stiprybės, laisvės simbolis, paminklas tūkstančiams žuvusių nekaltų žmonių. Niujorke, greta sugriautų dangoraižių dvynių vietos, kitų metų pradžioje bus atidarytas aukščiausias JAV pastatas.
Neliko viso komplekso
Prieš savaitę paskelbta žinia, kad JAV, Niujorke, Manhatane per rugsėjo 11-osios teroristinius išpuolius sugriauto Pasaulio prekybos centro (World Trade Center) vietoje atidarytas dar vienas šio naujai atkuriamo komplekso pastatas – tai ketvirtuoju vadinamas 298 m aukščio, 72 aukštų dangoraižis, suprojektuotas japonų architekto Fumihiko Maki.
Tai jau ne pirmas naujai atgimęs statinys šioje tragiškoje vietoje. 2006-aisiais buvo pastatytas 7 numeriu pažymėtas dangoraižis. Pasaulio prekybos centro kompleksas, statytas 1966–1973 m. ir sunaikintas per 2001 m. rugsėjo 11-osios teroristų išpuolį, anksčiau buvo sudarytas iš 7 daugiaaukščių. Tiesa, jie buvo kur kas žemesni, nei naujai suprojektuoti pastatai. Tada kompleksas užėmė 6,5 ha plotą. Per teroro ataką bokštai dvyniai ir pastatas "7 World Trade Centre" buvo visiškai sugriauti, kiti smarkiai apgadinti ir vėliau išmontuoti.
Visiškai atkurti Pasaulio prekybos centrą planuojama iki 2020 m. Tiesa, čia stovės jau ne 7, o 6 dangoraižiai, taip pat keli žemesni objektai – muziejus, transporto mazgas ir kita. Buvusių Niujorko simbolių – dangoraižių, pramintų dvyniais, vietoje statyba nevyks, čia įrengtas memorialas. Teroristų sunaikintų dangoraižių pamatų vietoje tyvuliuoja du kvadrato formos dekoratyviniai baseinai.
Smailė lėmė ūgį
Daugiausia dėmesio žiniasklaidoje sulaukia objektas, prie kurio įėjimo atidarymo juostelę žadama perkirpti po kelių mėnesių – 2014 m. pradžioje. Tai pirmu numeriu vadinamas Pasaulio prekybos centro dangoraižis (One World Trade Center), kuris dar turi ir kitą pavadinimą – Laisvės bokštas (Freedom Tower). Šis aukštaūgis bus ne tik Pasaulio prekybos centro komplekso, bet ir viso Niujorko ašis. Baigiamas įrengti 541 m aukščio kūrinys jau pripažintas aukščiausiu JAV statiniu. Tiesa, šis 104 aukštų objektas į aukščiausių pastatų viršūnes pakilo dėl smailės, kurios aukštis siekia 124 m.
Žinoma, kilo diskusijų, ar "antena" yra pastato dalis ir ar aukštis turi būti skaičiuojamas ties smailės galiuku. Be smailės, pastatas būtų tik trečias JAV pastatas pagal ūgį. Antai "Willis Tower" bokštas Čikagoje yra 110 aukštų ir kartu su stogu lenkia Laisvės bokštą. Architektus, inžinierius ir statytojus vienijanti Amerikos organizacija – Aukštųjų pastatų ir miesto arealo taryba (Council on Tall Buildings and Urban Habitat) vis dėlto nutarė, kad Pirmojo pasaulio prekybos centro pastato aukštis yra skaičiuojamas kartu su smile.
Pasirinktas aukštis neatsitiktinis, 541 m yra tolygu 1776 pėdoms (1 pėda lygi 0,3048 m). Tai simbolinis skaičius, nes 1776 m. buvo priimta JAV Nepriklausomybės deklaracija. Šiuo rodikliu pastatas įsirašė į aukščiausių pasaulio pastatų pirmąsias gretas.
Teigiama, kad tai ne tik aukštas statinys, bet dėl patvarumo, inžinerinių sprendimų įeis į JAV statybos istoriją. Pastato konstrukcijoms sunaudota apie 48 tūkst. t plieno, 200 tūkst. kub. m betono. Pastate sumontuoti 9 eskalatoriai ir 70 liftų. Didžiojoje dalyje patalpų įsikurs biurai, bus įrengti restoranai, trijuose viršutiniuose aukštuose – apžvalgos aikštelės.
Estetiką siejo su funkcija
2004 m. liepos 4-ąją buvo padėtas simbolinis kertinis akmuo, o 2006 m. užvirė statybos darbai. Dangoraižį kūrė architektai Danielis Libeskindas ir Davidas Childsas.
"Norėjome, kad pastatas būtų kaip tikras, ne vien skulptūrinis eskizas. Teko susidurti su konstrukciniais iššūkiais. Sprendimas turėjo būti įtikinantis, o ne pasirinktas tiesiog dėl grožio. Dangoraižio dizainas turi sudėtingų skulptūrinių elementų, šis bokštas svarbus kaip paminklas. Kartu pastatas turi būti dar ir naudingas. Buvo daug diskusijų apie Laisvės bokšto simbolinę reikšmę, jo formą ir estetinius aspektus, tačiau teko pripažinti, kad jei statinys nebus funkcionalus, patogus, žmonės nenorės jame dirbti ir lankytis, tada mes pralaimėsime kaip architektai", – apie naująjį dangoraižį yra pasakęs architektas D.Childsas.
Savaime suprantama, be pagrindinių autorių, Niujorko aukščiausią dangoraižį kūrė gausi architektų, dizainerių, inžinierių komanda. D.Childsas atstovauja įmonei "Skidmore, Owings & Merrill". Ši pasaulinė įmonė, be kitų sudėtingų statinių, suprojektavo ir šiuo metu aukščiausią pasaulio dangoraižį Burdž Chalifa (Burj Khalifa) Dubajuje, Jungtiniuose Arabų Emyratuose. Tai 160 aukštų pastatas, kurio aukštis su antena siekia 828 m.
Naujausi komentarai