Izraelio ekspremjero klystkeliai Pereiti į pagrindinį turinį

Izraelio ekspremjero klystkeliai

Izraelio ekspremjero klystkeliai
Izraelio ekspremjero klystkeliai / Reuters nuotr.

Ehudas Olmertas, buvęs Izraelio premjeras, dar sykį pasiųstas už grotų. Tiesa, šį kartą bent jau ne šešeriems metams, o tik aštuoniems mėnesiams. Nepaisant to, politiko nenaudai priimtas teismo verdiktas, pasak ekspremjero advokatų, bus skundžiamas.

Dar vienas smūgis

Santykiai su Izraelio teisėsauga buvusiam šalies premjerui – keblus reikalas. Antra byla ir antras nepalankus nuosprendis. Laimė, kad šį kartą teismas nepatenkino prokurorų prašymo pasiųsti į belangę E.Olmerto metams ir keliems mėnesiams. Vis dėlto byla pralaimėta.

Nuosprendį paskelbė Jeruzalės teismas. Būtent šio miesto meras anksčiau buvo politikas. Ir juo būdamas, kaip sako kaltintojai, piktnaudžiavo tarnybine padėtimi.

Tiesa, abu nuosprendžius E.Olmerto advokatai apskundė aukštesnės instancijos teismui. Pirmoji byla šiuo metu svarstoma Aukščiausiame teisme, o antroji netrukus bus svarstoma, jeigu per kitas 25 dienas advokatai kreipsis į teismą ir pateiks apeliaciją.

"Raganų medžioklė"

E.Olmertas teisėsaugos tyrimą prieš jį ir teismo verdiktą įvardijo kaip "raganų medžioklę".

Dar jis pridūrė, kad teisėsaugos veiksmai prieš jį – "brutalūs ir nuožmūs". Politikas neigė savo kaltę ir teigė, kad su juo siekiama politiškai susidoroti.

Izraelio premjeru E.Olmertas tapo 2006 m. Jis šiame poste pakeitė šalies politikos mohikaną Arielį Sharoną. Pastarąjį tais metais ištiko koma, iš kurios jis taip ir neatsigavo. A.Sharonas praėjusių metų sausį mirė. Jis buvo E.Olmerto mentorius.

Izraelyje E.Olmertas dažnai vadintas galantiškuoju politiku, tačiau pastarieji korupcijos skandalai sugriovė jo, kaip politiko karjerą.

Nors 2012 m. jis buvo išteisintas dėl sukčiavimo bei korupcijos ir teismas pripažino jį kaltu tik dėl piktnaudžiavimo pasitikėjimu, todėl skyrė 19 tūkst. dolerių baudą ir lygtinę kalėjimo bausmę, vėliau nagrinėjant kitą dėl korupcijos E.Olmertui iškeltą bylą paaiškėjo naujų faktų. Todėl prokurorai vėl pareiškė jam kaltinimus.

Teismas iš naujo ėmėsi bylos po to, kai buvusi E.Olmerto sekretorė ir patikėtinė Shula Zaken mainais į švelnesnę bausmę pateikė teismui slapta darytus savo pokalbių su ekspremjeru garso įrašus.

Juose girdėti, kaip E.Olmertas kalba apie dešimtis tūkstančių dolerių, kuriuos gavo iš amerikiečio verslininko Moshe (Morriso) Talansky, kai 2003–2006 m. dirbo pramonės ir prekybos ministru.

Moteris net pareiškė, kad E.Olmertas jai iš nešvariai gautų pinigų mokėdavo priedus prie algos. Šis liudijimas, pagrįstas garso įrašu, tapo prokurorų atspirties tašku.

Kai praėjusių metų gegužę teismas E.Olmertui skyrė šešerius metus kalėjimo, jis tapo pirmuoju už korupciją nuteistu Izraelio ekspremjeru.

Po dvejus metus trukusio teismo proceso E.Olmertas buvo nuteistas už tai, kad 1993–2006 m. užimdamas Jeruzalės mero postą paėmė 560 tūkst. šekelių (129 tūkst. eurų) kyšių iš didžiulio gyvenamojo komplekso "Holyland" vystytųjų už pagalbą įveikiant įvairias teisines ir planavimo kliūtis.

Šis aukštai iškilęs kompleksas, dominuojantis istorinio Jeruzalės miesto panoramoje, laikomas didele dėme kraštovaizdyje ir daugelio yra vadinamas aukšto rango pareigūnų korupcijos simboliu.

E.Olmertas atsistatydino iš premjero pareigų 2008 m. rugsėjį, policijai rekomendavus apkaltinti jį kyšininkavimu, nors ministro pirmininko pareigas ėjo iki 2009 m. kovo, kai buvo prisaikdintas dabartinis vyriausybės vadovas Benjaminas Netanyahu, neseniai perrinktas antrajai kadencijai.

Sušvelnino bausmę

Prokuroras Uris Korbas teismo metu pavadino E.Olmerto elgesį "nemoraliu".

Jis teismo prašė skirti teisiamajam metų kalėjimo bausmę. Tačiau teismas pareiškė, kad skelbdamas verdiktą privalėjo atsižvelgti ir į E.Olmerto indėlį jam būnant šalies vyriausybės vadovu.

Teisme kalbėjęs Izraelio žvalgybos "Mossad" buvęs vadas Meiras Daganas teigė, kad E.Olmertas atsakingai vykdė šalies vyriausybės vadovo pareigas, taigi nusipelnė pagarbos už savo darbą.

E.Olmertą užtarė ir buvęs Didžiosios Britanijos premjeras Tony Blairas, buvęs Artimųjų Rytų taikos pasiuntinys. Jis laiške pažymėjo, kad E.Olmertas daug nusipelnė užtikrindamas regiono saugumą, kuriam skyrė nemažai dėmesio.

Buvęs Izraelio premjeras po teismo nebuvo kalbus, jis tik pareiškė, kad verdiktas nuvylė.

Parodymus byloje davė ir verslininkas M.Talansky. Jis pripažino, kad E.Olmertui atseikėjo tūkstančius JAV dolerių, kuriuos paprastai perduodavo grynaisiais ir vokuose.

Juos, pasak verslininko, ekspremjeras laikydavo specialiame seife, o panaudoti šie pinigai, pasak kaltintojų, buvo asmeninėms E.Olmerto išlaidoms.

Karjeros laipteliai

E.Olmertas gimė 1945 m. Jis yra įgijęs teisininko išsilavinimą. Iki 1992 m. užėmė įvairius vyriausybinius postus, o nuo 1993 m. vadovavo Jeruzalės miestui.

2003 m. tapo A.Sharono ministrų kabineto nariu, o 2006 m., perėmęs ministrų kabineto vadovo postą iš A.Sharono, sugebėjo su partija "Kadima" laimėti rinkimus į Knesetą.

Kadangi A.Sharonas netrukus buvo paskelbtas neveiksniu, po pergalės E.Olmertas  Izraelio parlamento buvo paskirtas valstybės premjeru.

E.Olmertas laikomas gana nuosaikiu politiku: jis palaikė glaudžius santykius su Palestinos "Fatah", kuri valdo Palestinos autonomiją.

Tačiau būtent jam valdant Izraelis įsivėlė į konfliktus su Libane veikiančia šiitiška "Hezbollah" ir Gazoje įsitvirtinusia palestiniečių "Hamas".

Būtent E.Olmertas 2006 m. pasiuntė žydų karius į pietų Libaną, o 2008 m. nustojo galioti paliaubos tarp Izraelio ir "Hamas". Tai sukėlė pirmąjį Gazos karą, kurio aukomis tapo šimtai palestiniečių.

Bet kilus korupcijos skandalui E.Olmertas pralaimėjo partijos "Kadima" vadovo rinkimus tuometinei užsienio reikalų ministrei Tzipi Livni.

Taip pat jis pareiškė, kad atsistatydins iš premjero posto kai tik bus nominuotas naujasis partijos vedlys. Vis dėlto T.Livni nesugebėjo suformuoti valdančiosios koalicijos, todėl Izraelyje buvo sušaukti pirmalaikiai rinkimai.

Po jų tuometinis Izraelio prezidentas Shimonas Peresas vyriausybę formuoti patikėjo B.Netanyahu.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra