Įžūli egzekucija – grėsmė deryboms Pereiti į pagrindinį turinį

Įžūli egzekucija – grėsmė deryboms

2013-01-11 23:59
Įžūli egzekucija – grėsmė deryboms
Įžūli egzekucija – grėsmė deryboms / "Reuters" nuotr.

Prancūziją sukrėtė trijų kurdų aktyvisčių egzekucija. Moterys buvo rastos su šautinėmis žaizdomis galvose.

Kraupus radinys

Kūnai vakar paryčiais buvo rasti Paryžiuje veikiančio Kurdų instituto patalpose, netoli pagrindinės miesto traukinių stoties.

Šias tris moteris trečiadienį matė institute, kuris buvo uždarytas vėlyvą popietę, kaip nurodė jo direktorius Leonas Edartas.

Prancūzijos vidaus reikalų ministras Manuelis Valls'as šį nusikaltimą pavadino egzekucija.

Policija neskubėjo atskleisti aukų tapatybės, bet tai padarė Turkijos prokurdiška Taikos ir demokratijos partija. Anot jos, žuvusiosios yra Sakine Cansiz, Leyla Sonmez ir Fidan Dogan.

Terorizmas Europos viduryje

S.Cansiz buvo viena Kurdistano darbo partijos (PKK) steigėjų. Jungtinės Valstijos ir ES šią partiją laiko teroristų organizacija. F.Dogan buvo gerai žinoma kurdų bendruomenėje, Paryžiuje atstovavo Kurdistano nacionaliniam kongresui (KNK), kuris yra įsikūręs Briuselyje.

KNK atstovas Didžiojoje Britanijoje Akifas Rizgaras trijų aktyvisčių nužudymą pavadino Europos viduryje įvykdytu terorizmo aktu, kuris apsunkins pastangas taikiai išspręsti kurdų klausimą.

Sieja su derybomis

Nusikaltimo motyvas kol kas neaiškus, bet nevyriausybinės organizacijos "International Crisis Group" ekspertas Hugh Pope'as jį sieja su šiuo metu vykstančiomis Turkijos vyriausybės ir kurdų lyderių, tarp jų – su kalėjime laikomu Abdullah Ocalanu, derybomis.

"Niekam nederėtų naudoti šio incidento kaip preteksto nutraukti derybas, – įspėjo ekspertas. – Nes tai unikali galimybė, šiais metais nebus jokių politinių rinkimų. Kad ir kas tai būtų padaręs, labai svarbu, kad derybininkai nuramintų vieni kitus."

H.Pope'as pridūrė, kad PKK ir anksčiau buvo pagarsėjusi savo žmonių žudynėmis, bet paragino susilaikyti nuo skubotų išvadų.

Kurdai, sudarantys maždaug penktadalį Turkijos gyventojų, ilgus dešimtmečius buvo diskriminuojami Ankaros. Jų kalba buvo uždrausta, jie buvo vadinami kalnų turkais.

PKK tris dešimtmečius vykdė partizaninį karą, per šį konfliktą žuvo daugiau nei 40 tūkst. žmonių.

Turkijos vyriausybė neseniai sutiko pradėti naują taikos derybų su kurdais raundą.


Aukos

Sakine Cansiz. Viena PKK steigėjų ir pirma aukšto rango moteris šioje organizacijoje. Praėjusio amžiaus devintajame dešimtmetyje, kai buvo kalinama, vadovavo protesto judėjimui Dijarbakyro kalėjime. Atgavusi laisvę, dirbo su PKK lyderiu Sirijoje Abdullah Öcalanu, vadovavo moterų partizanių judėjimams Šiaurės Irako kurdų rajonuose. Vėliau prisijungė prie PKK moterų judėjimo Europoje.

Fidan Dogan. Paryžiuje atstovavo Briuselyje įsikūrusiam KNK. Ši organizacija užsiima lobistine veikla ES.

Leyla Soylemez. Žemesnio rango aktyvistė, dirbusi su diplomatais ir atstovavusi PKK moterų judėjimui.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų